Pazartesi , 21 Eylül 2020
Home » Sağlık » Karaciğer Sağlığınız İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
Karaciğer Sağlığınız İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler 1 – karaciger sagligi icin dikkat edilmesi gerekenler 5df8f847b467f

Karaciğer Sağlığınız İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karaciğer Sağlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Vücudun toksin atma ve kendini temizleme organlarından en önemlilerinden biri olduğundan karaciğer sağlığına bilhassa dikkat edilmesi gerekir. Karaciğer iyi çalışmadığı süre şahıs iyi toksin atamaz ve kişinin yıpranması, yaşlanması daha kolaylaşır. Bu da vücudunda pek fazlaca hastalığı oluşturacak olan toksin birikimini başlatır. Cilt sağlığının karaciğerle bağlantısı olduğu da bilinmektedir. Bu yüzden karaciğer sağlığı birçok yönden ehemmiyet arz ediyor. Mesela alerji ve cilt problemlerinin çözümünde karaciğerden toksin atmak son aşama önemlidir.

karaciger-sagligi-002.jpg


Karaciğere İyi Gelen Besinler Nedir?

Aleo vera ve organik B vitaminleri, arı poleni, toz zerdeçal, taze nane, nöbet şekeri ve arı sütü karaciğere yararlıdır. Bilhassa toz zerdeçal toksin atma özelliğiyle fazlaca daha faydalıdır. Sabah ve akşam bir tatlı kaşığı bal ile 1 çay kaşığı toz zerdeçalı karıştırılıp yutulabilir.
Karaciğeri kuvvetlendirici bir çay tarifi:

Bir fincan için;

  • 1-2 çay kaşığı zerdeçal
  • 1 tatlı kaşığı rezene tohumu
  • Bir tutam kurt pençesi
  • Bir tutam hindiba
  • 6-8 tane dut kurusu
  • Bu karışımdan oluşan çayı günde 2-3 fincan içebilirsiniz.

karacigere-iyi-gelen-besinler-nelerdir.jpg


Karaciğere İyi Gelen Yiyecekler

Bazı besinler bilhassa karaciğer sağlığı açısından büyük ehemmiyet arz etmektedir. İşte karaciğere iyi gelen ve karaciğer sağlığını koruyup destekleyen yiyecekler!


1. Ceviz

Omega-3 yağ asidi arginin içeren ceviz, karaciğerdeki amonyak dezenfektesine destek olmaktadır. Bunun yanı sıra glutatyon isminde olan bir bileşen bakımından da varlıklı olan ceviz, karaciğerin düzgüsel temizlenme işlemlerine katkıda bulunmaktadır.

ceviz--001.jpg


2. Sarımsak

Sarımsak, karaciğer enzimlerinin aktifleşmesini sağlamaktadır. Karaciğer enzimleri ise; vücuttaki toksin maddelerin zararsız hale getirilmesini ve karaciğerin temizlenmesini sağlamaktadır.

sarimsak--002.jpg


3. Elma

Yüksek oranda pektin içeren elma, hem karaciğerin hem de tüm sindirim sistemi organlarının temizlenmesine destek olmaktadır. Ek olarak elma, karaciğerin temizlenmesi süresi süresince toksin madde yükünü azaltmaktadır.

elma-020.jpg


4. Pancar ve Havuç

Her iki sebze de yüksek oranda bitkisel flavonoidler ile beta-karoten içermektedir. Bu iki organik bileşeni içermeleri sebebi ile hem pancar hem de havuç, genel karaciğer fonksiyonlarının desteklenmesine ve uyarılmasına destek olmaktadır.

pancar-ve-havuc.jpg


5. Zencefil

Zerdeçal, karaciğer detoksunu desteklemekte ve vücutta sindirilen gıdalardan kaynaklanmış olan kanserojen toksin maddelerin uzaklaştırılmasını elde eden karaciğer enzimlerine destek olmaktadır.

zencefil.jpeg


Karaciğer Sağlığı İçin Beslenmede Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ilk olarak doğru ve sıhhatli beslenmenin karaciğer sağlığı açısından son aşama mühim bulunduğunu altını çizmeliyiz. Karaciğer sağlığı için kabızlığı da önlemek gerekir bu sebeple kabızlık, karaciğerin toksin atmasını engeller. Kızartma, aşırı yağlı yiyecek, fazla ilaç tüketmek, aşırı sıcak yiyecek, lokmaları iyice çiğnememek, kimyasal katkı içeren maddeleri fazla tüketmek, acılı baharatları fazla tüketmek, süratli yiyecek yiyecek ve yiyecek esnasında fazlaca soğuk yada fazlaca sıcak sıvı almak yapılmaması ihtiyaç duyulan şeylerdir. Tüketilmesi ihtiyaç duyulan gıdaların başlangıcında ise şunlar gelir: müsli, buğday ezmesi, kayısı kompostosu, dut ve dut kurusu, bal, arısütü, soya fasulyesi, zeytinyağı, yeşil lifli yapraklı sebzeler, enginar, bakla, sebze çorbaları, limonata ve üzüm hoşafı. Ek olarak unutulmamalı ki hiddet ve korku benzer biçimde duygular karaciğerin düşmanıdır. Bu duygulara kapılacağınız durumlardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışmalısınız.

karaciger-sagligi.jpg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir