Perşembe , 21 Mayıs 2020
Güncel

Keratin Yüklemesi ve Saç Botoksu

Keratin vücudumuzda bulunan proteinlerden biridir. Tırnak, diş ve saçlarımızda bulunur. Keratin saçın esnek yapısını korumakla görevlidir. Sık sık saç boyatmak ya da saçlara aşırı ısı gerektiren uygulamalar yapmak bir süre sonrasında saçlarda keratin miktarının azalmasına neden olmaktadır. Saçımızda bulunan Keratin miktarının azalması ise saç dengesinin bozulmasına böylece saçın incelip birbirine dolaşmasına neden olmaktadır ki bu bayanlar için işkencelerin en kötüsüdür. Hanımefendiler diyorum adamların saçlarını bayanlar kadar yıpratmadıklarını düşünerek.

Keratin Bakımı Aşamaları 

Keratin bakımında saçın esas bileşenlerinden önde gelen ve yıpranma sebebiyle kaybedilen keratin saça yüklenmektedir. Kuaförden kuaföre uygulama şekli değişse de işin aslı keratinin saçınızın her bir tutamına yedirilerek uygulanması ve sonrasında ısı ile bu keratinin saça iyice geçmesinin sağlanmasından oluşmaktadır. Bazı kuaförler ilkin saçı hususi bir şampuanla yıkayıp sonrasında keratin yüklemesini yapmış olup, tarak yardımıyla keratinin her bir saç teline dağılmasını sağladıktan sonrasında kuruması için ısı veren bir aygıt yardımıyla saçınızı kurutmaktadır. Bazıları ise yıkanmamış saçınıza keratini uygulayıp gene tarak yardımı ile keratini yedirdikten sonrasında saçın kendisinin kurumasını bekleyebilir. Fakat gene de sizden saçınıza 2-3 gün süresince fön çekmenizi/çektirmenizi ya da daha basit bir uygulama olan saç düzleştiricisi ile ısı uygulmanızı isteyebilir. Burada amaç yıkamadan ilkin ısı ile keratinin saça daha oldukça işlemesini sağlamaktır. Keratin bakımı yaptıracağınız güne bilhassa dikkat etmenizi tavsiye edeceğim zira bu uygulamadan sonrasında minimum 2 gün hatta 3 gün saçınızı yıkamamanızı isteyecek kuaförünüz. Keratin uygulandığında saçınız yağlı bir görünüm alacağı için bu 2-3 günlük sürede evden çıkmamanız hem siz hem de yakınınızdakiler için iyi olacaktır (hem görüntü hem de koku olarak). Koku olarak diyorum zira yapım aşamasında arada inanılmaz derecede keskin ve yoğun bir koku geliyor, bu koku işlem bittikten sonrasında da fasıla sıra  tekrarlayabilir. Hatta düzleştirici ile saça ısı verirken daha da artabilir. Yayılan bu koku bilhassa gözlerinizde kısa süreli yanmaya ve burununuzda bir sızıya sebebiyet verebilir, geçicidir, korkmanıza gerek yok demek arzu ederdim ki bu kokunun aslolan kaynağının “formaldehit” bulunduğunu öğrendikten sonrasında işler bütünüyle değişti. Keratin bakımının zararları kısmında bahsedeceğim bu mevzudan.

Keratin Bakımının Avantajları

Keratin bakımı yapıldığı andan itibaren saçınızdaki yumuşaklığı hissetmeye başlayacaksınız. Bilhassa bakım yapıldığı günden yıkayıncaya kadar geçen sürede reklamlardaki benzer halde saçınıza tarak koyduğunuzda takılmadan aşağı kadar inecek duruma geliyor. En oldukça bu aşaması keyifli keratin bakımının. Saçınızda Elektriklenme kayboluyor, kabarma bitiyor ve parlak, sıhhatli, düz, birbirine karışmayan oldukça basit taranan bir saç geliyor. Şaşırtıcı ve şaşkınlık verici fakat saç yıkandıktan sonrasında inanılmaz süratli kuruyor. Uzun saçlı olanlar için zamandan kazanç sağlıyor hem süratli kuruması hem de basit taranması açısından. Avantaj ya da dezavantaj olarak sayılabilecek iki mevzu var burada. Birincisi keratin bakımından sonrasında saçınız birazcık düzleşebilir (adi fazla bir düzleşme söz mevzusu değil ek olarak), kıvırcık bukleli saça haiz olanlar tekrardan düşünebilir uygulamayı. İkinci olarak ise saçınızın rengi oldukça hafifçe açılabilir. Fakat gördüğüm kadarıyla herkeste aynı etkiyi yaratmıyor.

Keratin Bakımından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Keratin bakımı yapıldıktan sonrasında mümkün olduğunca saçınızda kalmasını ve gün içinde sabah – öğle – akşam olmak suretiyle düzleştiriciyle düzleştirmeniz daha iyi olacaktır. Ne olursa olsun sülfatsız, sodyumsuz ve parabensiz şampuan kullanmanız gerekir. Aslına bakarsak her daim bu tür şampuanlar, sıvı sabunlar kullanmak daha sıhhatli. Saç kesimini keratin bakımından sonrasında tavsiye ediyorlar fakat ilkin kesilse daha iyi olurmuş benzer halde geliyor neticede saç uçlarının kırık olması sağlıksız bir görüntü. Saçınızı boyatmak isterseniz averaj iki hafta sonrasında boyatmanız öneriliyor.

Keratin Bakımının Zararları

Keratin bakımında kullanılan ürünlerin çoğunluğunda “formaldehit” isminde alerjik ve kanserojen tesiri ile malum ve keskin kokusu olan kuvvetli bir kimyasal bulunmaktadır. Bu kimyasalın keratin bakımı esnasında cilde temas etmesi ya da uzun süre solunması sebebiyle sağlığa zarar vermektedir. Bu sebeple uygulama yapılırken mekanı iyi havalandırmak önemlidir. Formaldehitsiz keratin bakımı diye bahsedilen bakımlarda kullanılan ürünlerde methylene glycol, formalin, methanal ve methanediol benzer halde maddeler var ise bunlar da ısı gördüğünde formaldehite dönüşmektedir. Saçınıza keratin bakımı, keratin yüklemesi ya da saç botoksu benzer halde işlemler yaptırdığınızda ısıya maruz kaldığında (fön çektirmek, düzleştirici kullanmak ya da sıcak suyla yıkamak) fena bir koku yayılıyorsa sebebi formaldehittir.

Keratin Bakımının Tesir Süresi

Keratin bakımında Keratin saçı dışarıdan sarıyor, böylece incelen saç telleri kalınlaşıyor ve düzgünleşiyor. Keratin tesirini kaybettikçe keratin bakımının tesiri de geçiyor. Bu sebeple uygulamanın ara ara tekrarlanması gerekiyor. Keratin bakımının tesiri averaj 3 ile 6 ay içinde sürmektedir. Bu süreler saçın ne kadar yıpranmış olduğuna bakılırsa değişebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir