Salı , 22 Eylül 2020
Home » Bilim » Kilo Verip Formu Korumanın Bilimsel Olarak Kolay Yolu
koşu yapan kadın

Kilo Verip Formu Korumanın Bilimsel Olarak Kolay Yolu

Yaz aylarını geride bıraktık ve artık her insanın yavaş yavaş kilo almaya başladığı dönem geldi. Genel anlamda ya yılbaşında ya da yaza doğru hepimiz zayıflamaya karar veriyor. Siz de bu kişilerden biriyseniz muhakkak bazı zorluklar yaşamışsınızdır. 

İlk olarak günümüzde her noktada katkılı ve leziz yiyecekler var. Bu da yeterince sıkı şekilde kalori takip edeni yapmamızı zorlaştırıyor. Bir de beynimizin bizlere ihanet etmesi şeklinde bir problem söz mevzusu. İnsanlık, tarih süresince devamlı yemeğe kolay erişemediği için fazla yiyecek yemeyi problem etmeyen bir beynimiz var. Hatta yeterince leziz bir yiyecek, vücudumuzun kendini ödüllendirmesine ve dopamin salgısına niçin oluyor. 

Meydana getirilen araştırmalar, beynimizin azca yemeye tepki verdiğini sadece oldukça yemeye kolay kolay bir tepki göstermediğini ortaya çıkardı. Araştırmacılar ilk olarak kişilere günlük lüzumlu kalorinin %150’sini vermeye başladı ve bu kişilerin iştah hormonlarından olan değişimi incelediler. Netice olarak iştah düzenleyen hormonlarda ve gün içindeki besin tüketiminde kimsede bir değişim gözlenmedi. Kalori alımı düştüğünde ise katılımcılar derhal tepki verdi ve açlık hisleri artış gösterdi. 

Bu durum, aldığımız kalorilerin sürekli olarak denetim altında olması icap ettiğini gösteriyor. Üstelik bir anlık fazla yeme işlemi, beynimiz kendini durdurmadığı için kilo artışına niçin olabiliyor. Bazı araştırmalara nazaran kişilerin eğlencelerde almış olduğu kilolar yıl süresince kalabiliyor. 

Gene de kilo vermek düşünüldüğü kadar zor bir şey değil. Yapılması ihtiyaç duyulan ilk sey ise beslenme şekline dikkat etmek. 

koşu yapan kadın

İlk olarak şunu bilmemizde yarar var: doğru beslenme ve yaşam seçimi, kilo vermeyi ve formu korumayı sağlar. 

Bu aşamada öncelikle sporun önemini vurgulamak lazım. Spor olmadan kilo vermek daha uzun sürer ve kilo verirken vücudunuzu istediğiniz şeklinde şekillendiremezsiniz. Genel anlamda internette “en iyi rejim” araması yapılır fakat sporsuz diyetin faydası olmaz. Ek olarak egzersiz yapmak, formu korumaya da destek sunar. 

Egzersiz ek olarak beslenmeye de destek sunar ve diyetin ortaya çıkardığı açlık hissini hafifletebilir. Zira spor yapmak insanı rejim yapmak kadar acıktırmaz. Hatta araştırmalara nazaran yoğun egzersiz yapmak açlık hissini bastırmaya destek sunar. 

ABD’de gösterilen bir zayıflama programında, formunu koruyanların senelik %160 daha hareketli oldukları ortaya çıktı. Verdiği kiloları geri alanlarda ise bu sayı yalnızca %34.

hamburger

Diyetin başarıya ulaşmış olması için esnek olması da bir şarttır. Oldukca sıkı rejimler günümüzde uygulanamaz. Yemekli bir organizasyona katıldığınızda yemeğinizi dikkatli seçip ondan sonra ona nazaran emek verme yapmak ya da beslenmeyi ona nazaran düzenlemek önemlidir. 

Genel olarak ne kadar yediğimizi idrak etmek için beynimize güvenemeyiz. Vücudumuz devamlı için istenilen hızda ve istenilen şekilde tepki vermiyor. Yeterince dikkatli olmayı alışkanlık edinmek ise kilo vermeyi ve kilo verdikten sonrasında formu korumayı elde edecektir. 

Gelecek yaz baklava dilimli kaslarınızla denize girmek istiyorsanız bu aylarda çalışmaya başlamanızda yarar bulunduğunu da hatırlatalım. Kilo vermek ve forma girmek aylar devam eden bir süreçtir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir