Pazar , 20 Eylül 2020
Home » Sağlık » Kırışıklara Karşı Organik Çözümler
Kırışıklara Karşı Organik Çözümler 1 – kirisiklara karsi dogal cozumler 5df8f836ae257

Kırışıklara Karşı Organik Çözümler

Kırışıklık Nedir ve Niçin Oluşur?

Bilhassa bayanların korkulu rüyası olan ve yaşlılık emaresi olarak vasıflandırılan kırışıklar hoş olmayan ve bakımsız bir görünüm kazandırır. Yaş ilerledikçe kaçınılmaz olan kırışıklıklar kimi süre çeşitli faktörler sebebiyle daha erken yaşlarda görülmeye başlanmaktadır. Yaşın ilerlemesiyle artan kırışıkları öncesinde uygulanacak organik yöntemlerle azaltmak hatta önlemek mümkün. Cildin esnekliği elde eden kolajen adlı proteinin azalmasıyla beraber belirginleşen ve derinleşen kırışıklar çevresel koşullar, bakımsızlık ve ultraviole ışınlarından dolayı daha erken yaşlarda görülebilir. Bununla birlikte kırışıklıkların erken yaşta oluşmasında yoğun güneşe maruz kalmak, aşırı sigara ve alkol tüketimi, aşırı makyaj yapmak ve stres şeklinde birçok unsur kırışık oluşumunun sebepleri içinde sayılmaktadır.

kirisiklik-nedir.jpg

Kırışıkların erken yaşta oluşmasını önlemek adına cilt yapısına zarar verecek faktörlerden kaçınmalı ve cilt temizliğine ehemmiyet verilmelidir. Gerek iş yaşamı gerek bakımlı görünme arzusundan dolayı sık sık meydana getirilen makyajı kesinlikle gece yatmadan ilkin temizlenmeli ve cilt nemlendirilmelidir. Aksi halde akne ve benzeri çeşitli cilt sorunlarının oluşmasına niçin olabileceği şeklinde erken yaşta kırışık oluşumunu da tetiklemektedir. Birçok hastalığın başlangıç sebebi olan stres, cilt sağlığında da oldukça geniş bir yere haizdir. Aşırı stres, cilt yapısında bozulmalara ve daha bitkin bir cilt görünümüne niçin olur. Stresin yanı sıra güneş ışınlarına maruz kalmak ciltte lekelenmelere niçin olmaktadır.

kirisikliklar-hakkinda.jpg

Cildin erkenden yaşlanmasını önlemek adına ilk olarak sıhhatli beslenilmeli ve cilt temiz tutulmalıdır. Uzun süre ciltte kalan makyaj gözeneklerin tıkanmasına niçin olur ve cildin nefes almasını engeller. Bu yüzden cildin nefes almasını sağlamak ve cilt yapısında akne oluşumunu engellemek adına tertipli olan cilt temizliğinin yapılması gereklidir. Bilhassa kuru ciltlerde sıkça rastlanılan kırışıklık problemi cildin nemsiz kalmasından dolayı kurumasına ve kırışmasına niçin olmaktadır. Bu yüzden cildi devamlı olarak nemli tutmak ve tertipli olarak bitkisel yağ ve kürlerle cilt bakımını desteklemek gereklidir.


Zeytinyağının Cilt Sağlığına Katkıları

Cilt bakımında sıkça kullanılan organik tedavi şekillerinin başlangıcında şüphesiz ki zeytinyağı gelmektedir. Cildi nemlendirirken bununla birlikte yumuşak kalmasına da destek sağlar. Kuvvetli bir antioksidan deposu olan zeytinyağı muhteviyatında bol miktarda A ve E vitaminlerini barındırır.

zeytinyagi-.jpg

Cildin daha sıhhatli ve bakımlı bir görünüm kazanması adına zeytinyağı cilde masaj yapılarak uygulanmalıdır. Böylece ciltteki alt katmanlara daha kolay nüfus eder ve cilt hücrelerinin yenilenmesine destek sağlar. Cilt bakım kürlerinin eğer olmazsa olmazlarından olan zeytinyağı, cildin ölü hücrelerden arındırılmasına ve daha sıhhatli bir görünüm kazanmasına destek sağlar. Zeytinyağının içine eklenen bir miktar bal ve gliserin daha kısa sürede netice alınmasına destek sağlar.


Limon Suyunun Cilt Sağlığına Katkıları 

C vitamini bakımından oldukça varlıklı olan limon, cildin beslenmesine ve ölü hücrelerden arınmasına destek sağlar. Cilt bakım kürlerinde ve kozmetik ürünlerinin muhteviyatında çoğunlukla kullanılan limon, cildin sıkılaşmasını sağlayarak ciltte oluşan kırışık ve lekelere karşı etkili bir çözüm sunar. Limon suyunu tek başına cilt bakımında da kullanabilirsiniz. Bir miktar limon suyu ile cildinize masaj yapabilir ve 15 dakika beklettikten sonrasında durulayabilirsiniz. Ek olarak limon suyuna ekleyeceğiniz bal, yoğurt ve E vitamini daha etkili netice almanıza destek olacaktır.

limon-suyu-005.jpg


Tatlı Badem Yağının Cilt Sağlığına Yararları

Cilt bakımı denilince akla ilk gelen bitkisel yağların içinde tatlı badem yağı gelmektedir. Cilt bakımı için hazırlanan kürlerin yanı sıra birçok kozmetik ürünün muhteviyatında de yer verilmiştir. İçeriğindeki varlıklı vitamin ve mineraller ile cildi besler ve yeniler. Yaşlanma emaresi olan malum kırışıklıkları engellemek için kullanılan tatlı badem yağı cildin yenilenmesine destek sağlar ve cildi besler. Badem yağını kendiniz elde etmek istiyorsanız da bir bardak sütün içine 3-4 tane badem ilave edin ve tüm gece beklemeye alın. Sütün içinde bekleyen bademlerin kabuklarını soyun ve macun kıvamına gelene kadar dövün. Kazandığınız macun kıvamlı bademi cildinize sürün ve 30 dakikalık bekleme sürecinden sonrasında durulayın. Bu uygulamayı her gün tekrarlayabilirsiniz.

tatli-badem-yagi-002.jpg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir