Cuma , 4 Aralık 2020
Kıvırcık Saç Nasıl Uzatılır? 1 – kivircik sac

Kıvırcık Saç Nasıl Uzatılır?

Kıvırcık saçlar, düz yada dalgalı saçlardan değişik bir bakım ve ilgi gerektirir. Kıvırcık saçları uzatmak da, düz saçları uzatmaktan oldukça daha meşakkatli bir iştir. Zira kıvırcık saç organik yapısı sebebiyle kurumaya, kırılmaya ve kopmaya meyillidir. Bununla birlikte, kıvırcık saç uzatma teknikleri doğru uygulandığında ve doğru bakım yapıldığında, Rapunzel’i kıskandıracak kadar uzun ve dolgun buklelere haiz olmak zannedildiği kadar zor değildir.

Peki kıvırcık saç iyi mi uzatılır? Kıvırcık saç uzatma teknikleri nedir? Kıvırcık saçları uzatmanın püf noktaları nedir?

Kıvırcık Saç Daha Mı Yavaş Uzar?

Kıvırcık saçların daha yavaş uzadığına dair yaygın bir kanaat vardır. Fakat bunun sebebi kıvırcık saçların daha yavaş uzaması yada buklelerin kıvrılıp toplanarak uzamayı görünmez kılması değil, çoğunlukla yanlış bakımdan kaynaklı kopmalardır.

Kıvırcık ile düz saçlar arasındaki en esas fark, kıvırcık saçın organik yapısı gereği kuru olmasıdır. Kıvırcık saçta, baş derisinin organik yağları buklelerin dönemeçlerine takılır; düz saçlardaki benzer halde aşağı doğru yayılarak saç tellerini besleyemez. Bundan dolayı kıvırcık saçlar bir çok süre kurudur. Kuru saç telleri ise oldukça daha basit yıpranır, uçları kırılır ve kopar. Nemsiz kalan kıvırcık saçlar işte bundan dolayı aslına bakarsak kökten uzamalarına rağmen sanki asla uzamıyormuş benzer halde görünebilir.

Kıvırcık Saç Uzatmanın Püf Noktası

Uzatma sonucu alan kıvırcıkların altın kuralı, saçlarını sürekli nemli tutmak olmalı. Eğer saçlarınızın boy ve uçları kuruysa, köklerine istediğiniz kadar yağ sürüp bakım yapın, gene de saçlarınız uçlardan kopacak ve sonsuza kadar uzamayacakmış benzer halde bir algıya oluşacaktır.

Dolayısıyla, kıvırcık saçı uzatmak için iki aşamalı bir bakım gerekiyor: Saçı daha süratli uzatmak için kökleri beslerken, saç tellerinin kırılıp kopmasını engellemek için de onları sürekli nemli tutmak ve korumak. Kıvırcık saçları bu iki aşamayı da gözeterek uzatmak için tüyolar şöyleki:

Saçları Uzatmak için Kestirmek Şart Mı?

Kıvırcık saçlarını uzatmaya kabul eden her insanoğlunun en baştaki ikilemi ve hatta bazılarımızın kâbusu aynı: Ilkin uçlarından aldırmak zorundayım? Bu probleminin yanıtı, kişiden kişiye değişmiş olur. Eğer uzatmaya karar verdiğiniz saçlarınızın uçları aşırı yıpranmış durumdaysa, ne yazık ki uzatma sürecinin başlangıcında kuaföre uğramak zorundasınız. Uçları kırık, hasarlı saçlara ölü gözüyle bakın; ne yapsanız uzamayacaklarını kabullenin ve onlardan kurtulun.

Fakat uzatma sağlıklı saçlarla başladıktan sonrasında o şekilde her 4-6 haftada bir kestirmek zorunda da değilsiniz. Bu aşamada tek yapmanız gereksinim duyulan, saçlarınızın uçlarını nemli ve sağlıklı tutarak uzamalarını seyretmek olacak!

Kıvırcık Saça Hangi Şampuan Kullanılmalı?

 • Saçlarınızı uzatma sonucu aldıysanız, kullandığınız şampuanın kıvırcık saçlara uygun bir ürün olması bilhassa önemli. Bu tür şampuanlar saçların rutubet ve yağ dengesini düzenleyerek kurumayı engeller. Kıvırcık saçlı kişiler yalnız saç uzatma sürecinde değil, sürekli nemlendirici özellikli şampuan kullanmalıdır.
 • Sülfat içeren şampuanlar kıvırcık saçların uzun solukta kurumasına niçin olur.
 • Temiz içerikli şampuanlar kıvırcık saçlarda nemi koruyarak hem uzamayı destek sunar hem de uzun solukta saçı dolgunlaştırır.

Oldukca Daha Azca Şampuan Kullanın

 • Kıvırcık saçlıların yapmış olduğu en yaygın hata, her yıkamada bol miktarda oranda şampuan kullanmaktır. Asi bukleleri zaptetmek adına bayağı fazla şekillendirici ürün uygulama eden kıvırcık saç sahipleri, şampuanı da bol miktarda keseden kullanmaları gerektirme ettiğini düşünür. Bir tek şampuan, baş derisinin elde etmiş olduğu ve saçların uzamasını destekleyen organik yağların akıp gitmesine neden olur. Bundan dolayı, kıvırcık saçlarını uzatmaya kabul eden kişiler şampuan kullanımını azaltmalıdır.
 • Saçı her yıkamada iki kere şampuanlamak düz saçlarda küçük bir ihtimal sorun çıkarmayabilir fakat kıvırcık saçlılar için durum değişik. İki kere şampuanlamak gıcır gıcır, tertemiz bir saç hissi verse de, aslına bakarsak kuruyan ve kopmaya yatkın kıvırcık saçlar anlamına gelir. Sağlıklı kıvırcık saçlar için bir kere şampuanlama yapın.
 • Co-wash (saç kremi ile yıkama / conditioning only wash) yöntemini denediniz mi? Kıvırcık saçları şampuanın negatif etkilerinden muaf tutarak canlandıran ve nemlendiren bu yönteme hususi ürünler, kısa sürede uzamayı da destek sunar.
 • Eğer saçlarınızı oldukça sık yıkamanız gerekiyorsa, aralarda kuru şampuan kullanabilirsiniz.

Her Yıkamada Ne olursa olsun Krem Kullanın

 • Kıvırcık saçları uzatabilmenin altın kuralı, uçların kuruyup kopmasını engellemektir. Dolayısıyla üşenmeyin, saçlarınızın uçlarını her banyoda iyi bir saç kremi ile nemlendirin. Kremi bol miktarda oranda kullanmaktan çekinmeyin.
 • Haftada bir kez derin nemlendirici özellikli bir maske uygulayın. Bu maskenin illa ki pahalı bir ürün olması gerekmiyor; yumurta, zeytinyağı ve bal içerikli konut yapımı bir karışım da aynı işlevi görecektir.
 • Banyodan sonrasında saçlarınızın bilhassa uç kısımlarını Hindistan cevizi yada badem yağı benzer halde nemlendirici yağlarla besleyin. Bu yağlar, nemi saç teline hapsederek kuruma eğilimi ile savaşır.

Isıya ve Düzleştiriciye Veda Edin

 • Aşırı ısı, saçın protein yapısını değiştirerek güçsüzleşmesine ve kırılmaya eğilimli hale gelmesine niçin olur. Kıvırcık saçlı kişilerin, bilhassa uzatma döneminde düzleştiricilerden kesinlikle uzak durması gerekir. Isı ile aranıza mesafe koyduğunuzda, saçlarınızın oldukça daha süratli uzadığını farkına varacaksınız.
 • Isıdan uzak durma gerekliliğine ne yazık ki saç kurutma makinesi de dahil. Saçlarınızın kendi kendine kurumasını bekleyecek kadar vaktiniz yoksa yada hava soğuksa, ısıdan koruyucu ürünler kullanmalısınız. Bu ürünlere rağmen, saç kurutma makinesini en sıcak ayarda çalıştırmaktan sürekli kaçının.

Saç Dostu Havlular Kullanın

Kıvırcık saçlarını uzatmak isteyenler, kurulama aşamasında da dikkatli olmalı. Saçlarınızı yıkadıktan sonrasında fazla suyu klasik havlularla ovuşturarak almaya nihayet verin. Bu tür bir sürtünme tesiri saç tellerinin hasar görmesine ve kopmasına yol açacaktır. Saçlarınızın fazla suyunu ilkin ellerinizle, sonrasında mikrofiber havluyla nazikçe alın. Arkasından, saçlarınızı gene mikrofiber bir havluya yada pamuklu bir tişörte sarın. Kıvırcık saçları bu şekilde kurutmak hem hasar görmelerini engelleyecek hem de nemi hapsedecektir.

Tararken Dikkat!

Kıvırcıkların neredeyse çocukluktan süregelen bir diğeri kâbusu da tarama sürecidir. Oysa bu konudaki kurallar oldukça net. Kıvırcık saçlarını uzatmaya karar verenlerin de bu kurallara uyması bilhassa önemli:

 • İnce dişli bir tarağı hiçbir zaman saçlarınıza değdirmeyin.
 • Kırılma ve kopmayı en aza indirmek için saçlarınızı ıslakken ve hatta kremliyken, kalınca dişli bir tarakla tarayın.
 • Tarama işlemi için yalnız parmaklarınızı kullanabilirsiniz.
 • Saçlarınızı taramaya uçlardan başlayın, uçlar açıldıkça yukarı doğru ilerleyin. Hiçbir zaman yukarıdan aşağı inmeyin.

Uyurken Saçlarınızı Koruyun

Kurumaya yatkın kıvırcık saçların korunması gereksinim duyulan bir diğeri zaman dilimi de uyku. Saçlarınızın pamuklu yastık kılıflarına sürtünerek zedelenmesini, sabah uyandığınızda buklelerin birbirine girmesini engellemek için saten yastık kılıfları kullanın. Uyurken bone takmak yada saçlarınızı gevşek bir halde örmek de nemi hapsedecek ve hasar görme ihtimalini azaltacaktır.

Kıvırcık Saç Iyi mi Toplanmalı?

Kıvırcık saçların kopma ve kırılma riskinden uzak tutulması, bazı saç stillerinden kaçınılmasını da mecburi kılıyor. Oldukca sıkı at kuyrukları, gerilmiş topuzlar yada alengirli örgüler bu açıdan riskli. Ek olarak saçlarınızı karıştırıp koparmayacak tokalar seçmeli, metal yada plastik tokalardan uzak durmalısınız. Saçların takılıp elektriklenebileceği kumaşlardan giysiler giydiğinizde de, gevşek at kuyruğu yada topuz modellerini tercih edin.

Kökleri Masaj ve Yağ ile Besleyin

Saçların kökten beslenerek uzadığını dikkatsizlik etmeyin. Baş derisine günde yalnız beş dakika masaj yapmak bile kan dolaşımını artırıp saç köklerini besleyecektir.

 • Saçlarınız sarkacak şekilde kafa aşağı uzanın ve her gece minimum beş dakika parmaklarınızla masaj yapın.
 • Baş masajı esnasında Hint, argan yağı, badem, çörek otu, biberiye yada avokado yağı benzer halde saçları besleyip süratli uzamalarına uygun ortam yaratan yağları kullanabilirsiniz. Kıvırcık saçlar, bu yağları bilhassa sever.

Doğru Beslenin

Saçlarınız, tıpkı cildiniz benzer halde ne kadar sağlıklı olduğunuzu yansıtır. Süratli uzayan saçlar için dengeli ve sağlıklı beslenmelisiniz. Saç uzatmak isteyenler rejimlerinde, protein, demir, selenyum, magnezyum, omega-3 yağ asitleri, B grubu vitaminler ve E vitamini ile bol miktarda suya ne olursa olsun yer vermeli.

Stresten Uzak Durun

21’inci yüzyılda her esenlik problemininin altından çıkan stres faktörü saçları da negatif tesirinde bırakır. Stres altındaki kişilerin saçları güçsüzleşir, oldukça daha basit kırılır. Uzun ve sağlıklı saçlar için uykunuzu almayı dikkatsizlik etmeyin; stresten uzak durmaya çalışın. Oldukca yorulduğunuz yada stres altında kaldığınız günler saç diplerine masaj yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir