Çarşamba , 2 Aralık 2020
Kuantum Bilgisayarlar İçin Kuantum İnternet Sağlamanın Yolu Bulunmuş oldu 1 – a2f30d091b9388a1db241b16f4453b1a71c3d9e1

Kuantum Bilgisayarlar İçin Kuantum İnternet Sağlamanın Yolu Bulunmuş oldu

Kuantum bilgisayarlar, şu anda haiz oldukları yapıları gereği son aşama soğuk şekilde çalışıyor. Bundan dolayı de iki kuantum bilgisayarı birbirine bağlamak epey zor. Bu işlemi web bağlantısı için sağlamak daha da zor.

Araştırmacılar, tarihte ilk kere fizyolojik bir objeyi kullanarak ışınım dolaşıklığı üretmeyi başardı. Bu da kuantum bilgisayarlar içinde bağlantıyı sağlayabilecek mühim bir adım olarak gözüküyor. Araştırmayı yöneten mühendis Shabir Barzanjeh, “Ürettiğimiz şey bir kuantum bağlantı prototipi, yaptığımız osilatör(sinyal üreten vasıta), bizi kuantum internete bir adım daha yaklaştırdı.” diyor.

Kuantum Bilgisayarlar İçin Kuantum İnternet Sağlamanın Yolu Bulunmuş oldu 2 – a2f30d091b9388a1db241b16f4453b1a71c3d9e1

Nature dergisinde piyasaya çıkan araştırmaya bakılırsa, Avusturya Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar, 30 micrometre uzunluğunda silikon kullanarak ışınım dolaşıklığı elde etmeyi başardı. Bu ışınım, gelecekte kuantum bilgisayarların dış veri merkezlerine bağlanabilmesi, dış dünyadan haberdar olabilmesi için mühim bir adım olacak.

Meydana getirilen basın açıklamasına bakılırsa bu sistem, klasik bilgisayar ağlarının fiber optik bağlantı kurmasıyla aynı şekilde çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir