Pazartesi , 21 Eylül 2020
Home » Sağlık » Kuru Üzüm ve Faydaları
Kuru Üzüm ve Faydaları 1 – kuru uzumun faydalari nelerdir kuru uzum suyu icerseniz ne olur kac cesit kuru uzum vardir 5e831d704643a

Kuru Üzüm ve Faydaları

Alternatif tıpta tüketilmesinin oldukça yararlı olduğu vurgulanan kuru üzüm hakkında dört gözle beklenen her şeyi sizler için araştırdık. Üzümün kurutularak elde edilmiş bu besin bilhassa sindirim hastalıklarına iyi gelir. Antiseptik madde içeren kuru üzüm, mide ve bağırsaklardan toksinleri atar.

Asmagiller ailesine ilişik olan üzümün bilimsel adı vitaceaedir. Kültürün en eski meyvesi olan üzümün tarihçesi M.Ö 5000 yılına kadar dayanır. Anavatanı Anadolu olan üzüm ek olarak Asya ve Kafkaslarda da üretimi yapılır. Meyveler içinde en fazla çeşide haizdir. Ciddi bir ekonomik kaynaktır. Adakarası, aküzüm, çekirdeksiz, kişmiş ve Çavuş benzer  halde  isimlerle bulunur. Üzümden birçok yiyecek elde edilir. Pekmez, reçel ve içecek bunlardan bir kaç tanesidir. Bununla beraber kurutularak da tüketilir. Alternatif tıpta yüzyıllardır bu şekilde hem tüketilip hem de birçok ilaç elde edilmiştir. Kaynatılıp suyu tüketildiğinde mide ve bağırsaklardaki toksinleri temizler. Bağırsak florasını dengeleyerek ishal ve kabızlık benzer halde sindirim sorunlarının yaşanmasını önler. Bazı alternatif tıp uzmanlarına bakılırsa  21 kuru üzümün kaynatılıp tüketilmesi etkili olduğu söyleniyor. Karaciğeri toksinlerden arındıran kuru üzüm suyu her gün tüketilmesi tavsiye edilir. 

kuru üzüm çeşitleri

KURU ÜZÜM ÇEŞİTLERİ

– Salkımları büyük alan pembe gemre orta boydadır. Eylül ayında çıkar. Likopen bakımından zengin olduğundan güçlü bir antioksidandır.

 Trakya ilkeren türü en etki olandır. Kara ya da mor rengi olan bu üzüm çeşidi bağırsakları temizlemede etkilidir. 

 En yaygınlarından biri de çekirdeksiz olan sarı renkli üzümlerdir. Ağız içi yaralara iyi gelir.

 Cardinal üzüm çeşidinin rengi kırmızı ve pembe arasındadır. Yavaş olgunlaşır fakat tadı oldukça lezzetlidir. Dev şeklinde büyük taneleri vardır.

– Michele Palieri diye malum kara üzüm en güçlü antioksidana haizdir. Bu yüzden bazı kişilerde alerjiye niçin olur. Yalnız vücudu temizlemede etkilidir.

kuru üzümün faydaları

KURU ÜZÜMÜN FAYDALARI

 Kanın içindeki nitrik oksit miktarını yükseltir. Böylece kanın katılaşmasını önler. Bu da damarlarda birikimi engelleyerek kalp ve damar hastalıklarının önüne geçer. Bunun yanı sıra kolesterol seviyesini de dengeler. 

– Antioksidan bakımından zengin olduğundan bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Hastalıklara karşı direnci artıran kuru üzüm üst solunum sistemi hastalıklarına neden olan corona virüslerinin etkilerini de azaltır. Bununla beraber hücrelerin mutasyona uğramasının önüne geçerek kanser hastalıklarının yaşanmasını engeller.

 Bakır ve magnezyum bakımından zengin olan kuru üzüm kemiklerin daha süratli gelişmesini ve güçlenmesini sağlar. Bilhassa ilişik birikmesini önleyerek romatizmal hastalıkların önüne geçer.

üzüm çeşitleri arasında en fazla siyah olanı kan yapıcıdır

 B vitaminleri vücudun enerji oranını yükselterek bitkinlik ve depresyon benzer halde ruhsal durumların yaşanmasını engeller. Uzmanlar bilhassa kapalı ve masa başlangıcında çalışanlara kuru üzüm tüketmelerinin sağlıklı olacağını vurguluyor. 

 Kuru üzümün içindeki çekirdekler diş yüzeyindeki plakların oluşumunu engeller. Dişlerin daha sağlıklı ve ak olmasını sağlar. Ek olarak diş aralarındaki besin atıklarının enfeksiyona niçin olmasının önüne geçer.

sarı gibi olan üzüm çeşidi ağız içindeki enfeksiyonu azaltır

– Sinir hücrelerini güçlendirerek beyinin fonksiyonlarını artırır. Bu da ileri yaşlarda görülme ihtimali olan unutkanlık benzer halde hastalıkları önler.

– Gün içinde bir avuç tüketildiğinde uzun süre tokluk hissi verir. Bu sayede kilo vermek isteyenler tüketebilir. 

kurutulmak üzere fırına atılan üzümler

KURU ÜZÜM SUYU İÇERSENİZ

 Kuru üzüm ihtiva etmiş olduğu antiseptik maddeler yardımıyla sindirimi kolaylaştırır. Bununla beraber aş borusu, mide ve bağırsaklardaki biriken toksin kalıntıları da dışkı ya da idrar yolu ile vücuttan atar. 

 Çeşitli sebeplerden dolayı karaciğerin zarından ziyanı dokunan hücreler birikir. Bir süre sonrasında bu birikim karaciğerin yağ oranını artırarak ciddi hastalıklara niçin olur. Yalnız her sabah akşamdan hazırladığınız 21 kuru üzümlü suyu içerek bu riski azaltabilirsiniz. Kuru üzüm suyu karaciğeri temizlemenin yanı sıra ziyanı dokunan hücrelere karşı da korur.

– Bazı yiyecekler ya da hastalık esnasında mide duvarında yaşanmış olan kramplar sebebiyle kusma rahatsızlığı yaşanır. Mide asidi de artıkça bu hastalık hem aş borusunu hem de ağız sağlığını negatif tesirinde bırakır. Bu durumun yaşanması esnasında bigün evvel bekletilen kuru üzüm suyu tüketerek mide bulantısı giderilebilir.

21 kuru üzümün faydası

 Kötü kolesterol seviyesi artıkça kalp ve damar rahatsızlığı yaşanma riski de artar. Uzmanlar, 21 kuru üzümün kolesterol seviyesinin düşürmesinin yanı sıra damar tıkanıklığını da önleyerek kalp rahatsızlığının yaşanma olasılığını azaltır. 

 Naturel antioksidan deposu olan üzüm vücudu her gün temizleyerek bağışıklığı kuvvetlendirir. Hastalıklar karşısında vücudun direncini artırmasının yanı sıra genç hücrelerin sayısını da artırarak cildin daha parlak ve diri görünmesini sağlar. 

 Kanda artan trigliserit hücreleri vücuttaki şeker ve yağlanma oranını da artırır. Bu durum da aşırı kiloluluk ve şeker hastalıklarının yaşanmasına davetiye çıkarır. Uzmanlar trigliserit seviyesini düşürmek için günde 21 kuru üzüm suyunun tüketilmesi gerektirme ettiğini vurguluyor.

Kuru Üzüm ve Faydaları 2 –

KURU ÜZÜM SUYU YAPIMI

400 gram kuru üzüm

4 su bardağı su

Kuru üzümleri ilkin iyice yıkayınız. Sonrasında bir tencere de suyu kaynatınız. Arkasından içine kuru üzümleri atınız. Bigün beklettiğiniz karışımı süzüp içiniz. Uzmanlar bu uygulamayı ayda dört gün üstü üste yapılmasını tavsiye eder. Ek olarak sabah kahvaltınızdan otuz dakika ilkin bu suyu tüketirseniz daha fazlaca yararını görmüş olacaksınız. 

kuru üzüm besin değeri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir