Cumartesi , 27 Şubat 2021
Malware ve Türleri 1 – malware 2019 700 x 4201

Malware ve Türleri

Malware fena amaçlı yazılımlardır. Veri çalmak, erişim kontrollerini atlamak yada bir sisteme zarar vermek için kullanılan kodlardır. Bazı malware türleri;

Spyware – Casus Yazılım

Kullanıcıları kovuşturmak yada ajanlık için kullanılmaktadır. Casus yazılımlar etkinlik seyircileri, tuş vuruşu toplama (key logger) ve veri soruşturma benzer biçimde işlemleri ihtiva eder. Güvenlikleri aşmak için çoğu zaman güvenlik ayarlarını değiştirir. Çoğu zaman meşru yazılımlarla yada Truva atları ile hedef sisteme bulaşmaktadır.

Malware ve Türleri 2 – malware nedir malware turleri nelerdir 5e785a84204fc1

Adware – Reklam destekli yazılım

Reklamları otomatikman sunar. Adware çoğu zaman yazılımların bazı sürümleriyle yüklenir. Bazı reklam yazılımları yalnızca reklam yayınlamak için tasarlanmıştır, sadece reklam yazılımlarının casus yazılımlarla gelmesi de yaygın bir kullanımdır.

Malware ve Türleri 3 – malware nedir malware turleri nelerdir 5e785a84661021

Bot

Çoğu zaman çevrimiçi olarak harekete geçmek için tasarlanmış bir fena niyetli yazılımlardır. Bir çok bot zararsız olsa da fena amaçlı botların artan kullanımı botnetlerdir. Botnetler (bot ağı) saldırgan tarafınca sağlanan komutları sessiz bir şekilde beklemek suretiyle programlanan botlarla (zararı dokunan yazılım bulaşmış bilgisayar)  doludur. Çoğu zaman lisanslı yazılımları kırmak için kullanılan yazılımlar bilgisayarınızı bir botnetin parçası haline de getirir. Botnet ağındaki bilgisayarlar DDoS saldırısı amacıyla kullanılabilir

Malware ve Türleri 4 – malware nedir malware turleri nelerdir 5e785a849b7611

Ransomware – Fidye yazılımı

Bir bilgisayar sistemini yada içindeki dosyaları bir ödeme yapılıncaya kadar ele geçirdiği için bu adı almıştır. Fidye yazılımı çoğu zaman bilgisayardaki verileri kullanıcı tarafınca bilinmeyen bir anahtarla şifreleyerek amacına ulaşmaya çalışır. Ransomware’in öteki bazı sürümleri, sistemi kilitlemek için belirli sistem güvenlik açıklarından yararlanabilir. Fidye yazılımı, indirilen bir dosya yada bazı yazılım güvenlik açıkları tarafınca yayılır.

Malware ve Türleri 5 – malware nedir malware turleri nelerdir 5e785a84db73111

Scareware

Korku temelli belirli bir eylemi halletmeye ikna etmek kullanıalan fena amaçlı yazılım türüdür. Scareware, işletim sistemi diyalog pencerelerini çağrıştıran açılır pencereler açıp sistemin risk altında bulunduğunu bildiren yada düzgüsel çalışmaya dönmek için belirli bir programın yürütülmesini gerektiren düzmece mesajlar iletir. Gerçekte, hiçbir problem tespit yoktur ve aksine kullanıcı söz mevzusu programı çalıştırmayı  kabul ederse ve sisteme fena amaçlı yazılım bulaşacaktır.

Scareware

Rootkit

Sistemde arka kapı oluşturmak için işletim sistemini değişiklik yapmak suretiyle kullanılmaktadır. Saldırganlar ondan sonra bilgisayara erişmek için bu arka kapıyı kullanırlar. Bir çok rootkit, hak yükseltme ve sistem dosyalarını değiştirebilmek için yazılım güvenlik açıklarından yararlanır. Ek olarak, rootkit’lerin sistem adli tıp ve seyretme araçlarını modifiye etmeleri ve bunların tespit etmelerini  zor hale getirmeleri de yaygındır. Çoğu zaman, rootkit  bulaşmış bir bilgisayar formatlanmalı ve işletim sistemi  tekrardan yüklenmelidir.

Malware ve Türleri 6 – malware nedir malware turleri nelerdir 5e785a857a4401

Virüs

Bir virüs, çoğu zaman legal programlara ekli olan fena amaçlı yürütülebilir bir koddur. Bir çok virüs, nihayet kullanıcı aktivasyonunu gerektirir ve belirli bir zamanda yada tarihte etkinleştirilebilir. Virüsler zararsız olabilir ve basitçe bir fotoğraf izah edebilir yada verileri değiştiren yada silenler benzer biçimde yıkıcı da olabilirler. Virüsler ek olarak algılamayı önlemek için mutasyona uğrayacak şekilde programlanabilir. Bir çok virüs artık USB sürücüler, optik diskler, ağ paylaşımları yada e-posta ile yayılmaktadır.

Malware ve Türleri 7 – malware nedir malware turleri nelerdir 5e785a85b42aa1

Trojan – Truva atı

İstenen operasyonun kılığına girerek fena amaçlı operasyonların yapılmasını elde eden yazılımdır. Bu fena amaçlı kod onu çalıştıran kullanıcının ayrıcalıklarını kullanır. Bir çok vakit, Truva atları görüntü dosyalarında, ses dosyalarında yada oyunlarda bulunur. Bir Truva atı, bir virüsden farklıdır şu sebeple kendisini yürütülebilir olmayan dosyalara da  bağlayabilir.

Malware ve Türleri 8 – malware nedir malware turleri nelerdir 5e785a860430b1

Worm – Solucanlar

Ağlardaki güvenlik açıklarını bağımsız olarak istismar ederek kendilerini kopyalayan zararı dokunan kodlardır. Solucanlar çoğu zaman ağları yavaşlatır. Bir virüs çalıştırmak için bir ana bilgisayar programı gerektirirken, solucanlar kendi başlarına çalışabilirler. İlk enfeksiyondan sonrasında artık kullanıcı katılımını gerektirmez. Bir bilgisayara enfekte olduktan sonrasında, solucan ağ üstünden oldukca süratli bir halde yayılabilir.

Malware ve Türleri 9 – malware nedir malware turleri nelerdir 5e785a863d2351

Man-In-The-Middle (MitM) – Ortadaki Adam

MitM, saldırganın kullanıcının bilgisi olmadan bir aygıt üstünde denetim sahibi olmasını sağlar. Bu erişim seviyesiyle, saldırgan, kullanıcının hedeflediği yere ulaşmadan ilkin kullanıcı bilgilerini yakalayabilir ve değiştirebilir.  MitM saldırıları finansal detayları çalmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Saldırganlara MitM kabiliyetleri sağlamak için birçok fena amaçlı yazılım ve teknik vardır.

Malware ve Türleri 10 – wi fi man in the middle attack eavesdropping wireless bluetooth png favpng BNavqHEQtjpebCpMbpPWqcULt1

Man-In-The-Mobile (MitMo)

Ortaki adam saldırısının bir  varyasyonu olan MitMo, bir mobil aygıt üstünde kontrolü ele geçirmek için kullanılan bir hücum türüdür. Enfekte olduğunda  mobil cihaza, kullanıcı açısından kırılgan detayları saldırganlara göndermek için yönerge verilebilir. MitMo kabiliyetlerine haiz bir istismar örneği olan ZeuS, saldırganların kullanıcılara gönderilen 2 adımlı doğrulama SMS mesajlarını sessiz bir şekilde yakalamasına izin veriyor.

Malware Emareleri

 • CPU kullanımında artış
 • Bilgisayar hızında düşüş
 • Bilgisayar sık sık donma yada çökme
 • Web tarama hızında yavaşlama
 • Ağ bağlantılarında sebepsiz problemler
 • Dosya değişimleri
 • Dosya silinmeleri
 • Bilinmeyen dosyalar, programlar yada masaüstü simgeleri
 • Bilinmeyen servis yada uygulamalar
 • Programların kendiliğinden kapanması yada yapılanması
 • E-postaların kullanıcının bilgisi yada izni olmadan gönderilmesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir