Pazartesi , 21 Eylül 2020
Home » Sağlık » Meditasyon
Meditasyon 1 – meditasyon nedir 5e04b8f2dbc80

Meditasyon

Meditasyon, genel inanışa bakılırsa sakin olmak, sessiz kalmak ve farkındalığı arttırmak için “anda kalmak”tır diyebiliriz.

Derin düşünme, iç refah, iç sesi dinleme, dinginlik, sakinlik, gürültüden uzaklaşıp sakince “kendini dinlemek”… Bu kelimeleri yazarken ve/yada okurken bile bir sakinlik çöküyor insana. Kelime anlamı ile bile insanı rahatlatan bu mucizeye meditasyon diyoruz. Bu naturel olarak içimizden gelen anlamı, düzgüsel olarak bir de gerçek tanımını yapacağız. Meditasyon, genel inanışa bakılırsa sakin olmak, sessiz kalmak ve farkındalığı arttırmak için “anda kalmak”tır diyebiliriz. Meditasyon bir anlamda kendini tanımak ve yargısızca gözlemlemektir. Gün içinde koşturmacadan kendi sesimizi dahi duyamaz hale geliriz. Öyleki bir yaşam mücadelesinin içerisindeyiz ki etraftaki bu gürültü kendi iç sesimizi bile bastırır. Gitmek zorunda olduğumuz işimiz, yapmak zorunda olduğumuz işlerimiz, sorumluluklarımızın getirmiş olduğu zorunluluklar derken dev benzer şekilde bir “mecburi” dünyanın içinde kayboluyoruz. Bu kimi süre bizi kendimizden uzaklaştırıyor. Yok, kimi süre demeyelim hatta genel olarak bu bu şekilde oluyor. Kendimizi dinlemeye, gerçekte ne istediğimizi anlamaya ayıracak vaktimiz yok. Kendimizi dinlemekle süre yitirmek (!) yerine 3-5 e-posta cevaplayıp içimize değil işimize dönmeyi tercih ediyoruz. Hal bu şekilde olunca yitip giden bir ömrün arkasından o meşhur suali soruyoruz; ben nerede hata yaptım? İşte bu suali önlemek, aslen rahat rutin değişimleri ile başlıyor. Yoğun olabilirsiniz anlıyoruz, patrondu, ev işleriydi, koşturmacaydı derken meditasyona süre mi kalıyor da kabul edebilirsiniz. Bir tek meditasyon, televizyonlarda ya da YouTube kanallarında gördüğümüz benzer şekilde ormanın içine gidip kuş seslerini dinlemek ile sınırı olan değildir. Kendinize ayıracağınız 5 dakika bile meditasyon için yeterlidir. Meditasyon iyi mi yapılır sorusunun yanıtını azca sonrasında vereceğiz yalnız öncesinde isterseniz ne işe yarar birazcık bunu konuşalım. Ufak küçük bir ihtimal meditasyonun yararları içindeki bir madde sizi tesirinde bırakır ve kendinizi birden bu görkemli dünyanın içinde bulursunuz.

images (5)Meditasyon nedir, ne işe yarar?

Çoğumuz oldukça stresli zamanlar yaşıyoruz. Kimi süre işte mesele oluyor, kimi süre ikili ilişkilerde. Probleminin ve stresin nereden geldiğini, hangi boşluktan yaşamımıza sızdığını kimi süre kestiremiyoruz. Bu şekilde durumlarda kendimizle olan temasımızı kaybedebiliyoruz. Oysa bu yaşam yolunda ölüme kadar bizlere eşlik edecek tek şey kendimiz, unutuyoruz işte bunu kimi süre. Yaşamı koşarak yaşayanlardansanız, birazcık durup nefes almayı hak etmiyor musunuz sizce? Her şeyi bırakıp dağa bayıra vurmak değil kastımız malum yaşamak için para kazanmak lazım. Biz bir tek küçük, rahat molalardan bahsediyoruz. Meditasyonun faydalarını birkaç maddede anlatalım.

 • Stresi giderir. Bundan dolayı sessizlik ve bir tek kendinizi dinlemek size sakinlik katar. Ürkü hata yaptırır sakinlik ise stresi azaltır.
 • Korkularınızda yüzleşirsiniz ve sandığınız kadar korkulu olmadıklarını anlarsınız. Kaygı, kaygı, tedirgin olma, korku benzer şekilde duyguları giderir ve /yada baş edebilecek gücü verir.
 • Vücudunuz rahatlayacağı ve stresten arınacağı için otomatikman size de bir rahatlama çökecektir. Tinsel olarak rahatlayan vücut, uykuya daha kolay dalacaktır. Uykumuzu kaçıran bir fazlaca süre zihnimizin durmaksızın ürettiği fena fikirler olabilir kimi süre. Bunlar da uykumuzu kaçırır ve bununla beraber ertesi güne, haftaya hatta günlere yayılır. Bu kısır döngü de bu şekilde sürer gider.
 • İlişkileri iyileşir ve gelişir desek tam da isabetli olur. Aslen her şey zihninizin rahatlamasına bakar. Rahat bir zihin ile bazı şeylerin üstesinden daha rahat gelirsiniz ya da gelmeyi öğrenirsiniz.
 • Meditasyon, sindirim sistemine iyi geliyor desek inanır mısınız bilmiyoruz yalnız güvenli olun bu sebeple iyi geliyor. Stresin bedenimize kurduğu baskı ile bazı sindirim sorunları yaşayabiliyoruz. Meditasyon bir tek ruh değil gövde sağlığımıza da iyi geliyor anlayacağınız.
 • Bitkin uyanma illetini hayatınızın bir döneminde muhakkak yaşamışsınızdır. Uykunuz tamdır, gereksinim duyulan saatleri de doldurmuşsunuzdur yalnız bitkin kalkarsınız. Bunun ihtimaller içinde sebeplerinden biri içsel yorgunluğunuz. Tinsel bitkinlik diyince de okları derhal meditasyona çeviriyoruz.
 • Etrafa karşı daha empati ile yaklaşırsınız. Şu demek oluyor ki iyi mi desek, daha azca yargılayıcı olmuş olmuş olmuş olursunuz mesela. Siz huzuru özünüzden almışsınızdır bir kere, kendinize güveniniz de tamdır. Bu şekilde bir psikoloji ile yaşayınca yaşamı etrafa karşı daha anlayışlı olabiliyor insan.
 • Ruhunuzla barışmanızı sağlar. İtiraf edelim, kimi süre bırakın etrafı kendimizle de kavgamız olur. Kızarız sözgelişi, hem de oldukca kızarız. Niçin deriz, sorguları, acabalara boğuluruz. Günün sonunda işin içinden de çıkamayız hoş. Olur bizlere dünya girdap. Gerek kalmış mıdır? Yok. Çözüm var mı? Meditasyon.

images (7)Transandantal meditasyon nedir?

Yukarıda bahsetmiştik… Demiştik ki meditasyon için illa dış müdahalelere, yardımlara gerek olmaz diye. İşte tam olarak kastımız bu. Transandantal meditasyon, meditasyona yeni başlayanlar için oldukca kolay bir zihin tekniğidir. Extra bir çaba sarf etmeniz gerekmez. Kolay ve başlangıç düzeyinde bir meditasyon tekniğidir. Basitliğin ve kurgusuzluğun verdiği tesir ile hem derin hem de mütevazi bir rahatlama sağlar. Bununla birlikte naturel meditasyon yöntemlerindendir. Vakit mekân gözetmediği benzer şekilde illa bir şahıs de gerekmez. Kendi kendinize, uygun olan her yerde çaba sarf etmeksizin uygulayabilirsiniz. Transandantal meditasyon yapmak için ilk olarak sessiz bir yere ihtiyacınız var. Sessiz bir yere konumlayın kendinizi ve bağdaş kurarak oturun. Gözlerinizi kapatın. Gözler hem de zihnimizin kapısıdır. Zihnimiz devamlı çalmış olduğundan baş etmemiz zor olabilir. Gözlerimizi kaparsak kafamızdan geçen düşünceleri bir nebze olsun susturmayı elde etmiş oluruz. Bağdaş kurup parmaklarınızı birleştirin ve enerjinin kesintisiz akmasına izin verin. Nefesinizi düzenleyin. Nefesinizin sesini kulak verin hatta. Sakince nefes alın, paniksiz ve telaşsız. Bu şekilde kendiniz ile baş başa kalınca. Süresi konsantrenize ve kendinizi iyi mi iyi hissettiğinize bağlı olarak değişmiş olur.

Meditasyon iyi mi yapılır?

Meditasyon yapmak için lüzumlu motive ve konsantrasyonunuz yerindeyse adım adım başlayabiliriz.

 • Kendinizi rahat hissedeceğiniz sessiz bir yer bulun ve oturun.
 • Dik bir oturuşunuz olsun aksi halde uykunuz gelebilir.
 • Gözlerinizi kapayın ve nefesinize odaklanmaya çalışın.
 • Meditasyon esnasında düşünceleriniz konuşmaya devam edebilir. Buna oldukca takılmayın, ilerleyen dakikalarda daha rahat olacaksınız.
 • An’da kalmaya dikkat edin. Bedeninizde odaklanın ve zihninizi susturmaya çalışın.
 • Burnunuzdan ağır, derin ve sessiz nefesler alın ve gene aynı şekilde bu nefesleri verin. Nefes alıp verirken kendinize odaklanın. Bunu 3 kere tekrarlayın.
 • İdeal meditasyon süresi 15 ila 30 dakika arasındadır. Meditasyonunuzu sonlandırmaya karar verdiğiniz süre kollarınızı havaya kaldırın ve rahatlamış olmanızın verdiği tesir ile gülümseyin.
 • Dikkatsizlik etmeyin, meditasyon teknikleri kişiden kişiye değişmiş olur. Siz süre içinde kendinize neyin iyi geldiğiniz fark edeceksinizdir aslına bakarsanız.

Aşağıdaki video, yeni başlayanlar için güzel bir yol gösterici durumunda olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir