Pazartesi , 28 Eylül 2020
Home » Sağlık » Mevsim Geçişlerinde Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirecek Besinler
Mevsim Geçişlerinde Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirecek Besinler 1 – mevsim gecislerinde bagisiklik sisteminizi guclendirecek 5 besin 5e69032f9253b

Mevsim Geçişlerinde Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirecek Besinler

Kış aylarını geride bıraktığımız şu günlerde değişkenlik gösteren hava, birçoğumuzun halsiz ve bitkin hissetmesine niçin olabiliyor. Bağışıklık sistemimizi de negatif yönde etkileyen bu bitkinlik, lüzumlu önlemler alınmadığı takdirde mevsimsel hastalıklara da davetiye çıkarabiliyor. Beslenme rutininize ekleyebileceğiniz birkaç besin yardımıyla mevsim geçişlerini sağlıklı bir halde atlatmanız mümkün.

Hindistan cevizi

Mevsim Geçişlerinde Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirecek Besinler 2 – istock 923194312

Mevsim Geçişlerinde Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirecek Besinler 3 – clip image004Metabolizmayı hızlandıran ve bundan dolayı kilo vermek isteyenler tarafınca sık sık tercih edilen Hindistan cevizi, içinde bol miktarda oranda defne asidi bulunduruyor. Meydana getirilen çeşitli araştırmalara nazaran defne asidi, tükürükle temas ettiğinde monolirin isminde olan bir maddeye dönüşüyor. Anne sütünde de bulunan bu madde, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça önemli bir rol üzerine alıyor. Mevsim geçişlerinde kucak dolusu tüketebileceğiniz Hindistan cevizi, bu sayede çeşitli hastalıklardan korunmanıza da destek oluyor.

Tarçın

Mevsim Geçişlerinde Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirecek Besinler 4 – istock 497454523 0

Mevsim Geçişlerinde Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirecek Besinler 5 – clip image006Birçoğumuzun tutkunu olduğu tarçın, kan şekerini düzenlemesi ile sağlıklı beslenmek isteyenler tarafınca sık sık tercih ediliyor. Bilhassa içeceklerle birlikte tüketilmesi tavsiye edilen bu muhteşem besin, bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesine de destek oluyor. Mevsim geçişlerinde çay ya da smoothie’lerle birlikte tüketebileceğiniz tarçın, bitkinlik hissiyle savaşım etmek için de birebir.

Yaban mersini

Mevsim Geçişlerinde Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirecek Besinler 6 – istock 529677122

Mevsim Geçişlerinde Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirecek Besinler 7 – clip image008Oldukça varlıklı bir içeriğe haiz olan yaban mersini, antioksidan özelliği yardımıyla bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesine destek oluyor. Kanser dahil birçok sağlık problemini önlemede etkili olan bu leziz meyve, kahvaltılarda ve içeceklerde sık sık tercih ediliyor. Bilhassa smoothie’lere ilave ederek tüketebileceğiniz yaban mersini, düşük şeker içinde ne olduğu yardımıyla kilo kontrolüne de destek oluyor.

Keten tohumu

Mevsim Geçişlerinde Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirecek Besinler 8 – istock 931479712 1

Mevsim Geçişlerinde Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirecek Besinler 9 – clip image010Güçlü bir antioksidan deposu olan keten tohumu, malum en iyi bitkisel Omega 3 kaynaklarından biri. Özgür radikallerin yol açmış olduğu hasarı azaltarak bağışıklık sistemini güçlendiren bu besin, bununla beraber solunum yolu iltihaplarıyla savaşım etmek için de birebir! Eğer mevsim geçişlerinde çeşitli solunum sistemi hastalıklarına yakalanıyorsanız keten tohumuna kesinlikle bir talih vermelisiniz!

Tatlı patates

Mevsim Geçişlerinde Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirecek Besinler 10 – istock 514149368

Mevsim Geçişlerinde Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirecek Besinler 11 – clip image012A vitamini yönünden oldukça zengin bir besin olan tatlı patates, virüs ve bakterilerle savaşım etmek için muhteşem bir besin! Bununla beraber cilt sağlığı üstünde de etkili olan tatlı patates, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin en leziz yollarından biri. Tatlı patatesi iyi mi tüketeceğiniz mevzusunda sual işaretleriniz var ise fırınlayarak ya da salatalarınıza ilave ederek tüketebilir, bu muhteşem besinin zengin içeriğinden faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir