Pazar , 20 Eylül 2020
Home » Sağlık » Nar Kabukları ve Yararları
Nar Kabukları ve Yararları 1 – nar kabuklari ve faydalari 5df90cee9639d

Nar Kabukları ve Yararları

Nar Kabukları ve Faydaları

NAR KABUKLARI ve FAYDALARI

Bilhassa şeker hastaları beta hücrelerini artıracak bu tozu tüketmeye hususi çaba göstermelidir. Genel anlamda tüm meyvelerde olduğu şeklinde narın da en kıymetli yeri kabuğudur. Bir ilaç şeklinde içtiğimiz nar suyundan arta kalan kabukları da asla atmayalım ve başta kanser, şeker ve kalp olmak suretiyle neredeyse tüm hastalıklardan korunabilirsiniz.

Tanelerini içinden çıkardığınız “Nar Kabuklarını” kuru bir yerde yada 50 dereceyi geçmeyecek ortamlarda kurutun. Kuruyan kabukları ufalayın. Kurutma işleminden sonrasında esasen oldukça rahat ufalandığını görmüş olacaksınız. Ufalanan nar kabuklarını cam bir kavanozda ağzı kapalı şekilde saklayabilrisiniz.

Hemen sonra 100 gram kaynamış suya, 2 gram nar kabuğu atarak, ortalama 10 dakika kaynatıp suyunu derhal her gün çay olarak tüketelim. Böylece başta kanser, kalp ve şeker hastalıkları olmak suretiyle pek oldukça hastalıktan kendimizi korumuş olacağız.

Hatta çay içmekten üşenirsek, kurutulmuş ve parçalanmış nar kabuklarını, kahve çekme makinelerinde toz haline getirip, bir çay ya da kahve kaşığı tozu salata, peynir şeklinde gıdalarla direk olarak ta tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir