Salı , 19 Mayıs 2020
Güncel

Niçin Python?

Python 90’lı yılların başlangıcında Guido Van Rossum tarafınca geliştirilmiş bir programlama dilidir. İsmini Rossum ’un fazlaca sevilmiş olduğu MonthyPython adlı komedi grubundan alır. Python nesne yönelimli, yorumsal, modüler ve etkileşimli, yüksek seviyeli bir dildir. Yüksek düzey bir dil olduğundan öğrenilmesi kolaylaşmaktadır. Yapılmak istenen işler süratli bir halde daha azca kod satırıyla yapılabilir.

Desteklendiği platformlar oldukça fazladır. Unix, Linux, Mac, Windows, Amiga, Symbian benzer şekilde birçok işletim sistemiyle uyumludur. Python oldukça genel bir programlama dilidir. Kullanım alanlarının genişliği de tercih edilmesinde etkili olmaktadır. Python, mühendislikten finansa kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Python programlama dilinin kullanım alanları aşağıdaki gibidir:

– Web Uygulamaları Geliştirme
– Python bilimsel ve numerik hesaplamalarda çokça kullanılır.
– Suni zekâ uygulamalarında
– Nesnelerin İnterneti
– Veri Madenciliği (Data Mining) Uygulamaları
– Görselleştirme uygulamaları
– Masaüstü uygulamaları vb. yönelik geliştirmeler yapılabilir.

Teknolojide öne çıkan bazı önemli şirketlerin Python tercih etmesi dilin popülerliğini arttırmıştır. Wikipedia, Yahoo, CERN, NASA, Google, Reddit, YouTube, BitTorrent Python dilini kullanan şirketlerdir.

Kullanıcıya elde etmiş olduğu avantajlardan bazıları şunlardır:

– Python, haiz olduğu geniş kütüphane yardımıyla oldukça popüler hale gelmiş ve kullanım alanlarını da oldukça oldukca olması yaygın bir kullanıcı kitlesine ulaşmasını elde etmiştir.
– Açık kaynaklıdır. Parasız ve mütevazı olması yardımıyla diğeri programlara nazaran fazlaca basittir. Kolayca süre kaybı olmadan hızlıca öğrenilebilir.
– Ayrı bir derleyiciye gereksinim duymaz. Python’da derleme işlemi ortadan kaldırıldığı için süratli bir halde program geliştirilebilir.
– Daha tertipli bir kod dizilimine haizdir. Ek olarak basit ve temiz syntaxa (söz dizimi) haiz olması birçok açıdan avantaj sağlamaktadır.
– Fazlaca büyük yazılımların seri bir halde programlanması gerektiğinde C yada C++ benzer şekilde dillere nazaran daha kullanışlıdır.
– Python dilinin taşınabilirlik sağlaması herhangi bir ortamda yazılan bir programı, başka ortamlarda da çalıştırılabilir hale getirmektedir.
– Python’un standart kütüphaneleri birçok Web protokolünü destek sunar.
– Socket programlama fasıla yüzü oldukça kolaydır.
– Python, uzun süredir kullanılıyor olmasının da pozitif yanları ile geniş bir kullanıcı ağına haizdir. Bireysel programlamada bilgiye ve lüzumlu dokümanlara ulaşım kolay olarak gerçekleştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir