Çarşamba , 20 Mayıs 2020
Güncel

Organik Moleküllerde 1000 Sene Veri Depolama

Harvard’dan bilim adamları organik moleküllere data yazıp, okuyabilen binlerce yüzyıl ya da asır stabil bir halde bilgiyi depolayabilecek bir sistem geliştirdiler.

Her ne kadar DNA büyük bir veri depolama aracı olarak kullanılabilse de, okuma ve yazma fonksiyonu açısından bu ortama veri depolamanın bazı zorlukları var. Ek olarak DNA molekülü oldukca büyük olduğundan işlem zorluğu yaratıyor.

Araştırmanın birinci yazarı Brian Cafferty,” Direkt biyolojiden ödünç alınmayan bir strateji geliştirdik. Organik ve analitik kimya tekniklerine dayanan bir yaklaşım izleyerek, küçük yada küçük ve düşük moleküler ağırlığa haiz bir teknik geliştirdik,” diyor

Bilim adamları DNA yerine, aminoasitlerden oluşan oligopeptit kullandılar. Prosesin temelinde 384 ufak veya minik hazneden oluşan metal bir plaka var. Oligopeptitlerin konulduğu her hazne bir 1 bayt veriyi temsil ediyor.

Bu haznelerde belli bir oligopeptit var ise, sistem bunu 1 okuyor eğer hazne boşsa bunu 0 okuyor. İşte bu kod kullanılarak, tek harf yada bir piksellik görüntü oluşturuluyor.

Oligopeptitlerin hacmi tespit edilerek fark yapılıyor, doğrusu kütle spektrometresi kullanılıyor. İşte böylece data tekrardan elde ediliyor.

Meydana getirilen testlerde, araştırmacılar 400 kb’lık veriyi yazma, depolama ve geri okuma yaptılar. Bunların için bir ders metni, fotoğraf ve fotoğraf vardı. Araştırmacılara gore orta derece yazma hızı saniyede 8 bit ve okuma hızı saniyede 20 bit ve % 99.9 doğrulukla gerçekleşti.

Ekip bu yeni sistemin birkaç pozitif yanları bulunduğunu söylüyor. Oligopeptitler yüzlerce yada binlerce yüzyıl ya da asır stabil kalabiliyor. İşte bu da onları veri depolama için ideal kılıyor. Ek olarak DNA’dan daha küçük yada küçük bir fizyolojik boşluğu kullanabiliyor. Örneğin, ekip New York Halk
Kütüphanesi’nin tüm içinde ne bulunduğunun çay kaşığı kadar proteine depolanabileceğini belirtiliyor.

Bu sistem envai çeşit molekülle çalışabilir. Ek olarak DNA’ya oldukca süratli yazabiliyor fakat okumak birazcık yavaş oluyor. Gelecekte daha iyi teknoloji için bu sistem aynı mürekkepli yazıcılar benzer şekilde veri yazabilir ve de daha iyi kütle spektrometrelerle okunabilir.

Araştırma ACS Central Science dergisinde gösterildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir