Cumartesi , 19 Eylül 2020
Güncel

Red Hat Enterprise Linux 8 Yeni Sunucu Yönetim Özellikleriyle Geliyor

Red Hat Enterprise Linux 7 peşinden geçen ortalama beş yıl sonunda RHEL 8 yeni özellikleriyle beraber tüm kullanıcılara sunuldu. Red Hat Enterprise Linux 8 Beta Pek Fazlaca Yenilik Getiriyor yazımızda sizlere beta sürümünün getirmiş olduğu yeniliklerden bahsetmiştik.

7 Mayıs’ta toplanan Red Hat zirvesinde, Red Hat Enterprise Linux 8 kullanıcılara resmi olarak sunuldu. RHEL 8; web konsolu, uygulama akışları, geliştirilmiş güvenlik, güncellenmiş yapılandırma kapasitesi şeklinde özelliğe kavuştu. Red Hat Enterprise Linux, Red Hat’in ana platformu ve uygulama, konteyner ve bulut hizmetlerinin sağlaması için temel yapıyı oluşturuyor.

Red Hat Enterprise Linux’un piyasadaki tesiri oldukça mühim. Meydana getirilen araştırmalara bakılırsa bu platformun, dünya çapındaki şirketlerin gelirlerine 10 trilyon $ tesir yapmış olduğu tahmin ediliyor. RHEL 8 de Temmuz 2014’te kullanıcılara sunulan RHEL 7’nin peşinden çıkan ilk ana sürüm. Kasım 2018’de RHEL 8’in ilk topluluğa açık beta sürümü kullanıcılara sunulmuştu.

Red Hat Enterprise Linux yöneticilerinden Ron Pacheco’ya bakılırsa beta sürümüne ilgi oldukça fazlaydı. RHEL 8 beta sürümünün 10.000’den fazla indirme sayısına ulaştığını belirten Pacheco, RHEL 7 beta sürümünün ise paylaşılmış olduğu vakit 2.000 indirme sayısında kaldığını açıkladı.

Beta kullananların bilhassa ilgilenilmiş olduğu özelliklerin başlangıcında web konsolu geliyor. Web konsolu, 2016 senesinde Red Hat topluluğunun Fedora 25 Linux dağıtımı ile beraber ortaya çıkan açık kaynak kodlu proje temel alınarak oluşturuldu. Pacheco, web konsolunun özelleşmiş ve sistem düzeyinde seyretme ve bakım amacı taşıdığını belirtiyor. Böylelikle sysadmin araçları, artan değişik işletim sistemi heterojenliğinin getirmiş olduğu karmaşıklığı özetleyecek bir halde kullanıcılara sunuluyor.

Red Hat kullanıcıları sistem yönetimi için Satellite isminde bir araca sahipti ve bu vasıta ölçeklenen sistemler için kullanılıyordu. Web konsolu da Satellite ile uyumlu çalışıyor sadece konsol sistem düzeyinde yönetimi sağlarken Satellite ise ölçeklenen sistemlerin yöntemini sağlıyor.

Red Hat Enterprise Linux’un önceki ana sürümleri programlama dillerinin ve çekirdek uygulamaların spesifik sürümleriyle sıkı ilişki içerisindeydi. Red Hat Enterprise Linux 8 ile beraber gelen uygulama akışları özelliği ile beraber işletmeler belirli yazılım sürümlerine bağımlı kalmak zorunda kalmayacak.

Uygulama akışları ile beraber Red Hat Enterprise Linux 8 üstünde desteklenen uygulama paketlerinin değişik sürümleri seçilebilecek. Daha önceki sürümlerde sistem üstünde çalışan öteki uygulamalarla uyumun sağlanması için katı bir sürüm bağlılığı isteniyordu. Uygulama akışları ile uyumluluk ve kararlılık konsepti aynı şekilde korunacak.

Pacheco, Red Hat Enterprise Linux’un uygulama uyumluluk kılavuzu yayımlamaya devam edeceğini ve bu kılavuzda uygulama kütüphanelerinden hangilerinin ne kadar süre korunacağının açıkça belirtileceğini ifade ediyor. Kullanıcı alanının büyük bir kısmında 10 senelik bir kütüphane arayüzü korunacak ve böylelikle sertifika desteği ve uygulama kararlılığı sağlanacak.

Yeni platform ile beraber Red Hat bununla beraber evrensel temel görüntü konseptini ortaya koydu. Bu konsept ile beraber ücretsiz bir şekilde sunulacak ve dağıtılabilecek bir temel görüntü ile beraber güvenlik ve kararlılık sağlanacak. Böylelikle geliştirici Red Hat Enterprise Linux katılımcısı olmasa bile temel imajı kullanarak emin ve bulut uyumlu uygulamalar geliştirebilecek.

Red Hat Enterprise Linux, 4.18 Linux kernel‘ini kullanıyor. Bu kernel Linus Torvalds tarafınca Ağustos 2018’de ortaya çıkarıldı. Red Hat kernel’i bununla beraber gelişmiş backport’lardan yararlanacak. Bu sayede RHEL 8’in tüm ömrü süresince korunacak bir alt yapı sağlanacak.

Red Hat Enterprise Linux 8 şu an mevcut olsa da RHEL 7 ve hatta 6 kullanıcıları platformu kullanmaya devam edecek. Tüm Red Hat Enterprise Linux kullanıcıları istedikleri vakit RHEL 8’e yükseltme olanağına haiz olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir