Cumartesi , 19 Eylül 2020
Güncel

Salep ve Yararları

Salep Nasıl Yapılır ve Faydaları

Salep, kış aylarının en sevilen ve en oldukça tüketilen sıcak içeceklerinden biridir. Bu leziz içecek, orkide ailesinden olan birçok türün, toprak altında kalan yumrularından elde edilir. Çoğu zaman Batı, Güneybatı ve Şimal Anadolu olmak suretiyle Anadolu’nun birçok bölgesinde yetiştirilir.

Soğuk havaların bu olmazsa olmaz içeceği oldukça lezzetlidir fakat bununla birlikte yüksek oranda kalori de içermektedir. Salep iki yolla hazırlanabilir. İlk yönteme bakılırsa piyasada kolaylıkla bulunan hazır paketler, talimatlara bakılırsa su yada süt ile karıştırılabilir. Fakat bu hazır toz salepler ne yazık ki yüksek oranda şeker içermektedir ve bu yüzden kalorisi de daha çok olmaktadır.

Salep Kaç Kalori

Bir fincan salepte, ortalama olarak 300, 100 gram salepte ortalama 200 kalori bulunmaktadır. Üstüne eklenecek bir çay kaşığı tarçında ise 5 kalori bulunmaktadır.

Bir fincan salebin gıda değerleri ise şöyledir;

– 300 kalori
– 11.9 gram yağ
– 35 gram karbonhidrat
– 10.7 gram protein
– A vitamini
– C Vitamini
– Kalsiyum
– Demir

Salepin Yararları:

– Salep soğuk algınlıklarında öksürüğün tedavisi için birebirdir.
– Göğsü yumuşatıcı ve balgam sökücü özellikleri sayesine bronşite de oldukça faydalıdır.
– Bilhassa sütle hazırlanırsa oldukça besleyicidir.
– Salebin, hemen hemen Osmanlı zamanından malum afrodizyak tesiri de vardır.
– Günde içilecek bir fincan salep bedeni ve zihni kuvvetlendirir.
– Regl kanamalarının düzene girmesine destek sunar.
– Vücut ısısını artırır.
– Bağırsak sorunlarının çözülmesine destek sunar. Bağırsak solucanlarının düşürülmesi için kullanılır. Bununla beraber bağırsakların daha tertipli çalışmasını sağlayarak kabızlığı ve ishali önler.
– Hazmı kolaylaştırır ve mide rahatsızlıklarını önler.
– Salep zihni de kuvvetlendirir. Bu sebeple kış aylarında zihnen bitkin olanlara, ders çalışan öğrencilere, iş yoğunluğu olanlara tavsiye edilir.
– Salep, basur hastalığının önlenmesinde ve tedavisinde de kullanılır.
– Kalbi kuvvetlendirir ve kuvvet verir.

Salep Tarifi

1 çay kaşığı toz salep,

1 fincan süt,

2 çay kaşığı toz şeker,

Bir tutam tarçın.

Bir cezve ya da tencereye süt ve salep konulur, ağır ateşte pişirilirken hafifçe karıtırılır. Üstüne şeker eklenmiş olur ve karışım koyu bir kıvamlaşana kadar karıştırılır. Fincana dökülen karışımın üstüne bir tutam tarçın eklenmiş olur.

Tüketirken Dikkat Edin

Salep hali hazırda yüksek kalorili bir içecek olduğundan bir seferde birden fazla bardak içilmemelidir. Tüketimi için en sıhhatli yol ise, aktardan alınan toz salebi içine asla şeker katmadan içmektir.

Ek olarak son dönemlerde ülkemize gelen ithal salepler ne yazık ki gereğinden fazla nişasta ve şeker içermektedir. Bilhassa şeker hastalığı olanların ithal salep yerine naturel salep tüketmesinde yarar vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir