Salı , 22 Eylül 2020
Home » Sağlık » Salgın Hastalıkla Mücadelede Matematiksel Modelleme

Salgın Hastalıkla Mücadelede Matematiksel Modelleme

 Temel bulgulara ek olarak, emek harcama; bununla birlikte mikrobiyologlar, immünologlar ve epidemiyolog şeklinde çoklu tıbbi ve halk sağlığı kaynaklarından gelen detayları içeren modellemenin müdahale stratejileri tasarlamada halk sağlığı planlamacıları için en bilgilendirici olacağı sonucuna varmıştır.

 Waterloo Üniversitesi Uygulamalı Matematik Kısmı Profesör Chris Bauch: “Hastalığın yayılmasının matematiksel modelleri bulaşıcı hastalıkların anlaşılmasında ve denetim edilmesinde oldukça yararlı olabilir. Matematiksel modellemeyi kullanmaya çalışırken aşılması ihtiyaç duyulan bazı zorluklar var; mesela, politikayı etkilemek istiyorsanız, siyaset yapıcıları sürece her adımda dahil etmek zorundasınız. Ek olarak modelleme hedeflerini gerçekleştirmek ve bulaşıcı hastalıkları en iyi şekilde denetlemek için iyi verilere de gereksinim var.”

 Araştırmacılar ek olarak matematiksel modellerin; aşılarla ilgili fikirlerin ve inançların toplumsal ağlar yöntemiyle iyi mi yayıldığını ve gerçekleri topluma iletebilecek ve aşılama seçimlerini daha iyi destekleyebilecek müdahalelerin formülasyonuna izin verdiğini anlamada iyi mi destek olabileceğini deklare etti.

 Araştırmacı Bauch: “Salgın yanıtını bilgilendiren ve yöneten sıhhat yetkilileriyle ortaklık yapmak için matematiksel modeller inşa eden araştırmacılar için fazlaca önemlidir. Ilk olarak, lüzumlu verileri elde etmek daha kolay olacak; ikincisi, modelin ön cephede cevaplanması ihtiyaç duyulan sorulara yönelik olmasını sağlayacak ve son olarak da modelleme sürecine olan itimatı arttırmaya destek olacaktır.

 Matematiksel modellemenin yararlı olabileceği bir başka alan da aşı tereddütüyle savaşım etmektir. Aşılara erişim dünya genelinde daha azca problem yarattığından, aşı mevzusunda tereddüt edilmesi kim bilir yüksek aşı alımını sağlamada en mühim engel haline gelecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir