Pazar , 20 Eylül 2020
Home » Sağlık » Sedir Ağacı Yağı Kullanımı ve Faydaları
Sedir Ağacı Yağı Kullanımı ve Faydaları 1 – sedir agaci yagi kullanimi ve faydalari 5e5e8e17bf8ce

Sedir Ağacı Yağı Kullanımı ve Faydaları

Tek bir ağacın yağının hem sağlık hem güzellik için sayısız faydası olduğuna kim inanır? Sedir ağacı yağı şaşırtıcı şekilde, cilt problemlerinden saç dökülmesine, enfeksiyondan strese, eklem ağrılarından konsantrasyona uzanan geniş bir alanda birçok faydaya haiz. İşte, sedir ağacı yağının yararları ve kullanım alanları

Egzamayı İyileştirir

Cilt kuruluğu, kızarıklık, kaşıntı, kabarcık ve çatlaklara yol açan egzama zannedildiğinden yaygın bir sorun. Sedir ağacı yağı ise antienflamatuar özelliği ile egzamanın yol açmış olduğu iltihabı ve kuruluğu hafifletir. Üstelik bir tek vücudunuzda değil, saç derinizde de aynı rahatlatıcı etkiyi sağlar.

 • Sedir ağacı yağını vücut losyonuna yada duş jeline karıştırabilirsiniz.
 • Zeytinyağı yada Hindistan cevizi yağı benzer halde bir taşıyıcı yağa birkaç damla sedir ağacı yağı ekleyip, kaşınan bölgeye masaj yapabilirsiniz.
 • Saç derisindeki kaşıntılara karşı şampuan yada saç kremine sedir ağacı yağı karıştırabilirsiniz.

Saç Dökülmesini Azaltır

Sedir ağacı yağı saç foliküllerini uyarır ve saç derisindeki kan dolaşımını artırır. Bu sayede saç dökülmesini yavaşlatırken, yeni saç çıkmasına ve güçsüzleşen saç tellerinin kalınlaşmasına destek olabilir.

Bilimsel araştırmalara bakılırsa sedir ağacı yağı, kekik, biberiye ve lavanta yağları ile karıştırılıp yedi ay süresince saç derisine uygulandığında, her 100 kişiden 44’ünde saç dökülmesini azaltır. (Kaynak: ncbi)

 • Sedir ağacı yağını saç dökülmesine karşı şampuan yada saç kremine karıştırın.
 • Hindistan cevizi yağı benzer halde bir taşıyıcı yağa birkaç damla sedir ağacı yağı damlatıp saç derinize masaj yapın. Masajdan sonrasında durulama için 30 dakika bekleyin.
 • Beş damla sedir ağacı yağını aynı miktarlarda kekik, biberiye ve lavanta yağları ve sekiz çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. Saç derinize masaj yapmış olup minimum otuz dakika bekleyin.

Kuru Saç Derisine Nihayet

Sedir ağacı yağının en yaygın kullanım alanlarından biri, kuru ve pullanan saç derisinin tedavisidir. Kan dolaşımını artıran sedir ağacı yağı, saç derisini uyararak iyileşmeyi hızlandırır ve kaşıntıyı azaltır. Saç derisi vakit içinde doğru oranda yağ salgılamaya adım atar ve kuruluk problemi kaybolur.

 • Sekiz damla sedir ağacı yağı ile kafi oranda Hindistan cevizi yağını karıştırıp saç derinize beş dakika masaj yapın. En iyi neticeleri almak için durulamadan ilkin minimum 30 dakika bekleyin.
 • Şampuan yada saç kreminize tertipli olarak sedir ağacı yağı karıştırın.

Yaraları İyileştirir

Sedir ağacı yağı, güçlü antiseptik özelliklere haizdir. Cilt sağlığını negatif etkileyebilecek ziyanı olan mikroorganizmaların gelişmesini ve enfeksiyon oluşumunu engeller. Bu sayede cilt yüzeyindeki küçük yaraları ve hasarları iyileştirebilir.

 • Sedir ağacı yağını Hindistan cevizi yağı ile karıştırıp kesiklere yada çiziklere sürebilirsiniz.
 • Üçer damla sedir ağacı ve lavanta yağını, iki damla çay ağacı yağı ve dört çay kaşığı taşıyıcı yağı ile karıştırıp yaraların üzerine sürebilirsiniz.

Akneyi İyileştirir

Sedir ağacı yağı antiseptik özelliği ile gözeneklerin tıkanmasını engeller, toksik maddelerin yüzde birikmesini önler. Sedir ağacı yağı, organik şekilleri benimseyen dermatologların da akneye karşı sık kullandığı bir maddedir.

 • Sedir ağacı ile çehre temizleme serumu hazırlayabilirsiniz. Üçer damla sedir ağacı ve lavanta yağını, iki damla çay ağacı yağını ve dört çay kaşığı jojoba yağını karıştırın. Yüzünüzü gece yatmadan ilkin bu serumla paklayın.
 • Sedir ağacı yağını akne tedavisinde kullanmak için çehre losyonunuza yada çehre temizleme ürününe karıştırabilirsiniz.

Mantara İyi Gelir

Sedir ağacı yağı, antibakteriyel özelliği yardımıyla mantar enfeksiyonlarına da iyi gelir. Bilhassa ayak ve tırnak mantarı tedavisinde kullanılabilir.

Üçer damla sedir ağacı, çay ağacı ve lavanta yağını dört çay kaşığı taşıyıcı yağ ile karıştırıp ilgili bölgeye masaj yapın.

Artrit Ağrılarını Azaltır

Sedir ağacı yağı, antienflamatuar özelliği ile artrit ağrılarının en organik tedavi araçlarından biri kabul edilir. Bu yağı vücuda dışarıdan uygulayarak enflamasyonu azaltabilirsiniz. Eklem ve kaslar için kullanılan birçok kremin içinde de sedir ağacı yağı bulunur.

 • Sekiz damla sedir ağacı yağını tercih ettiğiniz bir taşıyıcı yağ ile karıştırıp ağrıyan bölgeleri ovun.
 • Küveti doldurun, beş ila 10 damla sedir ağacı damlatıp rahatlayın.
 • Üçer damla sedir ağacı, nane ve biberiye yağını dört çay kaşığı taşıyıcı yağ ile karıştırıp ağrıyan bölgelere masaj yapın.

Kokusundan Faydalanın

Sedir ağacı yağı bununla beraber odunumsu kokusuyla da popülerdir. Parfümlere ve oda kokularına ferahlatıcı bir his kazandırır.

 • Deodorantlara damlatacağınız birkaç damla sedir ağacı yağı hem bedeninizi rahatlatır, hem de hoş bir koku verir.
 • Evinizde kullandığınız oda kokusuna birkaç damla sedir ağacı yağı damlatarak daha ferah bir koku elde edebilirsiniz.
 • Bir sprey şişesinde su ile birkaç damla sedir ağacı yağını karıştırıp çöp kutusunun kokusunu değiştirebilirsiniz.

Stresi Azaltır

Aromaterapide en fazlaca kullanılan yağlardan önde gelen sedir ağacı yağı, hem zihin hem beden üstünde sakinleştirici etkiye haizdir. İçeriğindeki cedrol maddesi yardımıyla kronik stresi ve anksiyeteyi azaltır.

 • Sedir ağacı yağı ile stres azaltmak için direkt şişeyi koklayabilirsiniz.
 • Stres azaltıcı bir masaj yağı için üçer damla sedir ağacı, biberiye yağı ve lavanta yağını dört çay kaşığı taşıyıcı yağ ile karıştırın, vücudunuza masaj yapın.
 • Bulunduğunuz ortama sakinleştirici bir koku vermek için ikişer damla sedir ağacı yağı, bergamot yağı, lavanta yağı ve biberiye yağını karıştırıp şişeyi kapağı açık şekilde odada tutun.

Uykusuzluğa

Sedir ağacı yağı, uykusuzlukla savaşabilen organik sakinleştirici özelliklere haizdir. İçeriğindeki cedrol maddesi beynin daha oldukca serotonin hormonu salgılamasını sağlar. Serotonin ise uyku hormonu melatonine dönüşerek sakin bir uykuyu bununla birlikte getirir.

 • Uykusuzluk problemi çeken kişiler yatmadan bir süre ilkin sedir ağacı yağını koklayabilir.
 • Sedir ağacı yağının kokusunu tüm gece almak için yastık kılıfına damlatabilirsiniz.
 • Yatak odanızda sedir ağacı yağı da içeren bir oda kokusu kullanabilirsiniz.
 • Uyumadan ilkin vücudunuza ve topuklarınıza sedir ağacı yağı, lavanta yağı ve bir taşıyıcı yağı eşit oranlarda karıştırdığınız bir harmanla masaj yapabilirsiniz.

Organik İdrar Söktürücü

Sedir ağacı yağının etken bileşenleri olan cedrol, beta-cedrene ve thujopsene maddeleri organik idrar söktürücü etkiye haizdir. Bu sayede vücudunuzda toplanan fazla sudan ve enfeksiyonlara yol açan toksinlerden kurtulabilirsiniz.

Hiçbir zaman içilmemesi gereksinim duyulan sedir ağacı yağı, idrar söktürücü hususi durumunu de masajla gösterir. Dörder damla sedir ağacı yağı ve limon yağı ile dört çay kaşığı taşıyıcı yağı karıştırıp günde birkaç kez karın bölgesine masaj yapın.

Çocuklarda Konsantrasyonu Artırır

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu teşhisi konmuş çocuklar üstünde meydana getirilen bir araştırma, sedir ağacı yağının odaklanma sorununa iyi geldiğini ve öğrenme kapasitesini artırdığını ortaya koydu. Araştırmada, 30 gün süresince sedir ağacı yağı koklayan evlatların beyinsel faaliyetlerinde ilerleme kaydedildi.

Öksürüğe İyi Gelir

Antispazmodik (spazm çözücü) özelliği ile sedir ağacı yağı öksürük nöbetlerini hafifletir. Akciğerlerden balgamın atılmasında etkilidir.

 • Gece öksürük nöbetlerine karşı yatmadan ilkin sedir ağacı yağı koklayın.
 • Üç damla sedir ağacı yağı ve üç damla okaliptus yağını dört çay kaşığı taşıyıcı yağ ile karıştırıp göğüs ve boğazınıza bir dakika süresince masaj yapın.
 • Aynı karışımı taşıyıcı yağ olmadan yatak odanızda oda kokusu olarak kullanın.

Organik Böcek Kovucu

Sedir ağacı yağı, bilhassa sivrisinek, karınca, kene ve pire olmak suretiyle ziyanı olan böcekleri uzaklaştırır. Bu hususi durumunu, birçok böcek kovucunun da içinde bulunan cedrol maddesinden alır.

Sedir ağacı yağını suya damlatıp vücudunuza sürdüğünüzde organik bir böcek kovucu losyon elde etmiş olmuş olmuş olursunuz.

Yağı böceklere karşı evinizde koku olarak kullanabilirsiniz.

Sulandırılmış sedir ağacı yağını mobilyalarınıza ve kapı girişlerine sürebilir, yer silerken kullanabilirsiniz.

Giyim dolabınızda sürekli sedir ağacı yağı kokusu tutarsanız, güve sorunundan kurtulursunuz. Kızıl sedir ağacının yağı güvelere karşı bilhassa etkilidir.

Sedir Ağacı Yağının Yan Tesirleri

 • Sedir ağacı yağı bir tek dışarıdan uygulanmalıdır. Bazı organik yağlar yiyeceklere karıştırılabilir yada küçük miktarlarda içilebilir. Fakat sedir ağacı bunlardan biri değildir. Sedir ağacı yağı yanlışlıkla içildiğinde, kusma, mide bulantısı ve susuzluğun yanı sıra sindirim sisteminde ciddi hasarlara yol açabilir.
 • Gebelik esnasında sedir ağacı yağı kullanımından kaçınılmalıdır.
 • Sedir ağacı yağının yüksek oranlarda kullanımı ciltte tahrişe yol açabilir. Bu yağı daima bir başka taşıyıcı yağ yada su ile karıştırın. Göz ve diğeri duyarlı bölgelerle temastan kaçının.
 • Sedir ağacı yağını çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak tutun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir