Cumartesi , 19 Eylül 2020
Güncel

Şeker Bağımlılığının Kanıtları!

Genç Yaşlı Farketmiyor! Şeker Bağımlılığı Mahvediyor!

Keklerden pastalara, soğuk içeceklerden kahvelere kadar, birçok gıdada yüksek oranda şeker bulunmaktadır. Hayatımızın derhal her alanında yer edinen şekerden kaçınmak, neredeyse olanaksız şeklinde görünüyor. Şeker tüketimini kesmenizin arkasından, vücudunuzdaki hormon seviyesi değişim gösterecektir. Peki ya iyi mi? Yalnızca birkaç saat içinde insülin seviyeniz azalarak, vücudunuzun yağ yakımı hızlanacaktır. Birkaç günün arkasından lipid ve trigliserit seviyeniz düşüşe geçerek, şeker ihtiyacınız azalmaya başlamış olacak. Bu durum, bazı yan etkilerin doğmasına sebep olacaktır.

Son zamanlarda dünya genelinde korku saçan şeker bağımlılığı, tatlı yiyecek ve içeceklere karşı ruhsal mesele haline dönüşmüştür. Uyuşturucu ve alkol kadar bağımlılık yapabilen şeker, düşündüğünüzde bile dopamin salgılamanıza sebep olmaktadır.


Şeker Bağımlılığı Emareleri

  • Hasret
  • Bitkinlik
  • Kaygı
  • Baş Ağrısı
  • Suçluluk
  • Sinirlilik
  • Mide Bulantısı
  • Uykusuzluk
  • Gaz ve Şişkinlik
  • Kas Ağrısı

1. Hasret

Adeta bir ilaç şeklinde tükettiğiniz şeker, zaman içinde arzu duyacağınız bir besin haline dönüşüyor. Şekere karşı hasret ve arzu duymanız, ona bağımlı olduğunuzun ilk işareti olabilir. Denetim mekanizmanızı kaybetmeniz ve özleminizi gidermeniz durumunda, bağımlılık seviyeniz ciddi boyutlara ulaşabilir!


2. Bitkinlik 

Bağımlılık seviyenize bağlı olarak temel enerji kaynağınızın ortadan kaldırılması, kısa süre sonrasında enerji eksikliğine sebep olmaktadır. Şeker kullanımını bıraktıktan 24 saat sonrasında, uyuşukluk ve halsizlik baş göstermektedir. Derhal peşinden vücudunuzda ağırlık, zihninizde donukluk ve duygularınızda karmaşıklık görebilirsiniz.


3. Kaygı

Şeker bizlere geçici bir enerji sağlamış olduğu şeklinde, kısa vadede mutluluk vermektedir. Ansızın hayatınızdan çıkartacağınız bu besin, beyninizde ki kaygıları arttıracağı şeklinde birçok hastalığında tetikleyicisi olacaktır. Kaygı ile başlamış olan emareler, daha sonraki aşamalarda anksiyete, diş gıcırdaması, el titremesi ve baş sallama davranışları doğurmaktadır.


4. Baş Ağrısı 

Ciddi şeker tüketimine haiz bireylerin, en yaygın yaşamış olduğu yan tesir olarak bilinmektedir. Çoğu zaman rahatlamak için naturel şeker deposu olan meyveler tüketilmesi önerilir. Sadece şeker bağımlılığına bağlı baş ağrıları bununla beraber titreme, uykusuzluk, mide bulantısı ve şişkinlik yapmaktadır.


5. Suçluluk

Şekerin size verdiği zararları bilerek tüketmeniz, zaman içinde suçluluk duygusu oluşturacaktır. Bilhassa çeşitli hastalıklar ve fizyolojik bozuklukların ortaya çıkması, şekere karşı nefret ve hasret içinde ince bir yol izlemenize sebep olacaktır. Tüketiminiz için suçluluk duymak yerine, tabip desteği almanız size yarar elde edecektir.


6. Sinirlilik

Şeker kullanımı başlangıçta beyindeki serotonin seviyesini yükseltse de alınmaması durumunda depresyon hissine bağlı sinirlilik ortaya çıkartmaktadır. Bağımlı olan bireylerde sinire bağlı agresif hareketler, konuşma bozuklukları ve uyumsuzluk şeklinde problemler görülebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir