Perşembe , 26 Kasım 2020
SEO Uzmanları İçin Mühim Google Analytics Ikazları 1 – 3011

SEO Uzmanları İçin Mühim Google Analytics Ikazları

SEO uzmanları için bir müşterinin sitesine tesir eden problemleri bulmaya çalışmak oldukça can bunaltıcı olabilmektedir. Standart sitelerde yaşanmış olan SEO değişikliklerini fark etmenin oldukça değişik yolları olsa bile söz mevzusu siteler E-Tecim siteleri olduğunda ve kullanıcı davranışlarına yönelik değişimler gerçekleştirdiğinde bu tarz şeyleri anlamanın tek yolu Google Analytics verilerini incelemektir.

Bu yazıda ufak ve orta ölçekli sitelerin SEO kontrolleri ve işleri yapılırken ayarlanabilecek en mühim Google Analytics ikazlarına yer verilmiştir. Genel olarak bu ikazlar Google Analytics kodunu sitenize yazdığınız vakit işe yaramaktadır. Sitenizde kullanıcı davranışlarını takip etmenize yarayan seyretme kodu yoksa bu durumda bu kodu sitenize ilave ederek ilk adımı atmalısınız. Sitenizde meydana getirilen SEO çalışmalarının tesirini öğrenmek istiyorsanız seyretme kodunu uygulamak oldukça önemlidir.

Hususi uyarı hususi durumunun ne işe yaradığını bilmiyorsanız bunun oldukça kolay bir açıklaması vardır. Google belirli bir site odaklı vaka gerçekleştiğinde size otomatikman e-posta yada kısa bildiri gönderebilmektedir. Örnek vermek gerekirse, bir ihtimal belirli bir hedef her gerçekleştirildiğinde yada organik ziyaretlerde düşüş yaşandığında bir bildirim almak istiyor olabilirsiniz.

Birkaç hususi kombinasyon ve gelişmiş segmentasyon yardımıyla burada pek oldukça durum için uyarı mekanizması oluşturabilirsiniz. Hususi ikazlar oldukça iyidir zira kurulumları kolay ve kullanışlıdır. Bununla beraber ikazlar için birden fazla kişiye e-posta gelmesini sağlamak mümkündür.

Kolay olması açısından hususi ikazları oluştururken yapılması gerekenlere adım adım aşağıda değinilmiştir. Bu adımları tek tek gözden geçirerek kendi Google Analytics mülkünüz için kullanışlı ikazlar oluşturabilirsiniz.

Google Analytics’te Hususi Ikazlar Oluşturma

Google Analytics’te hususi ikazlar oluşturmak oldukça kolaydır. İlk olarak ayarlama yapmak istediğiniz Google Analytics mülkünde görüntüleme seviyesinde izne haiz olmanız gerekmektedir. Google Analytics hesabınıza giriş yapın, ayarlar kısmına gelin, doğru hesap ve mülkü seçin ve sonrasında görünüm menüsünden hususi ikazları seçin. Bu ekranda gereksinim duyduğunuz her bir uyarıyı yapılandırma şansına sahipsiniz.

Ek bir not olarak anlatmak gerekirse uyarıların doğru bir halde çalıştığından güvenilir olmak istiyorsanız öncelikli olarak iyi yapılandırılmış bir Google Analytics hesabına haiz olmanız gerekmektedir. Bununla beraber verilerde temiz bir görünüme haiz olmalısınız. Herhangi bir filtreleme var ise bunlar yapılmış olmalıdır. Temiz bir görünüme haiz olmak demek ele alınabilecek iyi bir verinin varlığına işaret eder zira filtreleme yapmanız durumunda verileri yanlış yorumlayabilirsiniz.

Hafta Hafta 404 Sayfalarının Artması

Bu uyarı sitenizdeki 404 sayfalarının belirli bir süre içinde belirli bir oranda artış göstermesi durumunda harekete geçirecektir. Buradaki örnekte 404 sayfalarının hafta hafta %10 oranında artış göstermesi ele alınmaktır.

SEO Uzmanları İçin Mühim Google Analytics Ikazları 2 – 404 sayfalarinda artis uyarisi analytics 1024x369

Bu uyarı çalışmasında sitenizde 404 sayfası olması durumunda başlık etiketinde belirli bir metin elementinin olması gerekir. Örnek vermek gerekirse, sitenizde olmayan bir sayfa ziyaret edilmiş olduğu vakit sayfa başlığında “Sayfa Bulunamadı”, “Bulunamadı” şeklinde bir şeyler yazmalıdır. Buna ek olarak Google Analytics seyretme kodunun söz mevzusu sayfa için geçerli olması gerekir. Gerek duymanız durumunda bunu ek olarak denetim etmelisiniz. Her şey yolundaysa başlık etiketinde yer edinen “Bulunamadı” metni Google Analytics için gerçekleştireceğiniz uyarının bir parçası olacaktır. Benim sitemde 404 sayfaları için kullandığım başlık etiketi “Bulunamadı” olduğundan dolayı ayarlarımı buna nazaran yapılandırdım. Yukarıda paylaştığım ekran görüntüsünde de ayarları iyi mi yapılandırdığımı görebilirsiniz.

Hafta Hafta Organik Oturum Azalması

Bu uyarıda her şey nerede ise açık gibidir. Bir SEO olarak müşterinin sitesinde yaşanabilecek SEO trafik azalmalarını esasen denetim etmelisiniz. Bu uyarı sitenizin organik oturumunda bundan önceki haftaya nazaran %20’lik bir azalma söz mevzusu olduğu vakit harekete geçecektir.

SEO Uzmanları İçin Mühim Google Analytics Ikazları 3 – organik oturum azalmalari analytics uyari raporu 1024x398

Kimi zaman organik trafik azalmaları düzgüsel karşılanmalıdır. Müşteriniz mevsimsel bir sektörde yer alıyorsa yada daha ilkin trafiğin artışını sağlayacak mühim bir etkinlik gerçekleştirmişse bir sonraki hafta azalma olması oldukça doğaldır. Buna karşın negatif SEO koşullarını düşünerek bu uyarıyı ayarlamanız gerekmektedir. Bir ihtimal haftalık değil aylık periyotlar belirlemeyi düşünebilirsiniz. Bu tamamen kendi ihtiyaçlarınıza bağlı bir şeydir.

İşlem Kaydı Olmaması

Bu uyarı tüm siteler için geçerli değildir zira bir tek e-ticaret sitesi sahibi müşteriler için uygun bir uyarıdır. E-Tecim siteleri için çeşitli seyretme şekilleri geliştirilmiştir ve bunlardan bazıları beklenildiği şeklinde işe yaramamaktadır. Google Analytics’te bundan önceki güne nazaran herhangi bir işlemin yapılmamış olmasını uyarı olarak ayarlayabilirsiniz. Bazı kişiler günlük periyotun oldukça geç bulunduğunu ifade edebilmektedir. Sadece bu uyarı periyotu haftalık ve aylık olandan oldukça daha iyidir. Hususi ikazlar kapsamında sunulan en düşük periyot 1 gün olduğundan bu yeterlidir.

SEO Uzmanları İçin Mühim Google Analytics Ikazları 4 – islem sayisi azalma uyarisi raporu analyicts 1024x367

Bu ikazları gene bulunduğunuz sektöre nazaran ayarlayabilirsiniz. Lüks eşyalar satan siteler için bigün içinde satış yapamamış olmak normaldir. Bu tür bir site için uğraşıyorsanız bu durumda günlük yerine haftalık periyotu seçmeniz oldukça daha doğru olacaktır.

Toplumsal Medya Oturumlarının Artması

Müşterileriniz Feysbuk şeklinde toplumsal medya platformlarından trafik istiyorsa bu durumda çalışmalarınızda epey süratli olmanız gerekir. Toplumsal medya trafiğine nazaran hususi uyarı ayarlamak istiyorsanız bu durumda artışa yönelik çeşitli ayarlamalar yapabilirsiniz. Bu örnekte bundan önceki güne günlük 100 artışa yer verilmiştir. Bunu yaparken tertipli ifade olarak ise tırnak içindeki ibare seçilmiştir: “twitter|feysbuk|instagram|reddit|pinterest”

SEO Uzmanları İçin Mühim Google Analytics Ikazları 5 – sosyal medya trafik artisi google analytics uyarisi 1024x381

Toplumsal medya oldukça mühim bir trafik deposudur sadece toplumsal medyadan gelen trafiğe karşı hazırlıklı olmak gerekmektedir. Eğer müşterinizin sitesi toplumsal medyadan gelen trafiği karşılayabilecek kadar iyi bir sunucuya haiz değilse bu durumda büyük sorun yaşayabilirsiniz. Toplumsal medyaya açılmadan ilkin ne olursa olsun kaliteli bir sunucuya haiz olduğunuzdan güvenilir olmalısınız.

Google Analytics Ikazlarına Yönelik Son Notlar

Yukarıda yer edinen ikazları doğru bir halde ayarladığınız vakit uyarı sayfasında listelenmiş birkaç detay görmüş olacaksınız. Bu ikazlar için isim belirlerken projeye yönelik olarak isim belirlemeye çalışabilirsiniz. Belirlediğiniz adların filtreyi açıklayıcı özellikte olmasına itina göstermelisiniz.

Her ne kadar bir filtre uyguladıktan sonrasında onu birkaç Analytics mülküne ekleme fırsatına haiz olsanız dahi Google’dan gelecek e-posta mesajlarında kimi zaman site adları tamamlanmamış kalabilmektedir. Bu tip senaryolarda süratli bir halde uyarıyı ele alıp müdahale etmek pek mümkün değildir. Nerede ise her filtrede uyarı başlığını açıklayıcı olacak şekilde yazmaya çalışmalısınız.

Yukarıda yer edinen filtreleri kullanarak sitelerin veri analizi mevzusunda işinizi kolaylaştırabilirsiniz. SEO mevzusunda oldukça fazla müşteriyle çalışıyorsanız bu durumda her şeyin yerli yerinde olmasını sağlamak için hususi ikazları titizlikle oluşturmalısınız. Bu ikazlar her ne kadar sitenizde yanlış giden durumlar mevzusunda size informasyon vermeyecek olmasa bile bir şeylerin ters gittiği mevzusunda size informasyon verebilecektir.

Oluşturacağınız uyarılarda ne olursa olsun negatif olan koşullara odaklanmalısınız. Sadece eğer işinize yarayacaksa bir halde pozitif olan koşullar için de uyarı oluşturabilirsiniz. Organik trafik büyümesi, gelir artışlarında yaşanmış olan gelişme ve buna benzer çeşitli veriler için ikazlar oluşturabilirsiniz.

Kaynak:

https://www.ayhankaraman.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir