Pazartesi , 28 Eylül 2020
Home » Teknoloji » Shopify Nedir?
Shopify Nedir? 1 – shopify nedir 5e0cf7f9dd79c

Shopify Nedir?

Yazılım yada programlama bilmeyen kişilerin kendi e-ticaret mağazalarını açabilecekleri, ödeme alıp ürünlerini internete yükleyebilecekleri, ücretli e-ticaret mağazası yazılımına Shopify denir.

Yazılım yada programlama bilmeyen kişilerin kendi e-ticaret mağazalarını açabilecekleri, ödeme alıp ürünlerini internete yükleyebilecekleri, ücretli e-ticaret mağazası yazılımına Shopify deniyor. Dünya üstünde 600 bini aşkın kişinin kullandığı Shopify, yalnızca 2017 senesinde 580 milyon dolar gelir elde etti. Shopify yardımıyla programlama bilgisi olmadan fazlaca azca efor harcayarak, tek bir ana denetim merkezi üstünden e-ticaret mağazanızı kurabilir, ürünlerinizi istediğiniz fiyattan satışa sunabilirsiniz.

Menşei Kanada olan Shopify’ın müessese hikayesi de bir fazlaca garip. Tobias Lütke, Scott Lake ve Daniel Weinand adlı üç kayakçı dost, 2004 senesinde snowboard ekipmanlarını web üstünden satmaya çalışırlar. Buldukları hiçbir sistemi beğenmeyen dostlar, açık kaynak kodlu Ruby on Rails’i kullanarak Snowdevil isminde kendi e-ticaret sitelerini kurarlar. Birkaç ay sonrasında, kendileri şeklinde dünya üstünde e-ticaret yazılımına gerekseme duyan milyonlarca insan bulunduğunu fark edince Shopify adını verdikleri yazılım şirketinin temellerini atarlar.

shopify-nedir

Günümüzde kendi e-ticaret sitesini oluşturmak istemeniz durumunda, yazılım ve programlama bilginiz yoksa kullanabileceğiniz sayılı yazılım paketi bulunuyor. Shopify da, yetmişi aşkın ödeme sistemiyle en gelişmiş e-ticaret yazılımlarından bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Bulut tabanlı servis yapısı sebebiyle Shopify sahipleri, hosting ve sunucu kurulumu şeklinde teknik konuların hiçbirine müdahil olmadan kendi e-ticaret sitelerini oluşturabilirler.

Shopify mağazanızı kurarak istediğiniz ürünü yada hizmeti satmaya başlayabilirsiniz. Üstelik ürün ya da hizmetlerin somut olarak karşılık bulması gerekmiyor. Bu şirket Shopify’ı kullanarak müşterilerine yazılım paketi ya da logo tasarım hizmetini tek pakette birleştirerek sunabilir. Shopify’ı dünya çağlarında 600 bini aşkın insanoğlunun kullanmasının pek fazlaca sebebi bulunuyor. İnsanları teknik bilgiye muhtaç etmeden e-ticaret mağazalarını kurma ve yönetme imkanı sunması, entegre ödeme sistemleri, ürün araştırma modülü, kullanım kolaylığı, MailChimp ve SEO tabanlı sistemi bunlardan yalnızca birkaçıdır.

Shopify’ın Avantajarı

Bulut tabanlı bir servis olduğundan tüm web tarayıcılarından ve cihazlardan ulaşılabilir.
Kişilere asla teknik bilgiye haiz olmadan ve fazlaca azca efor sarf ederek e-ticaret mağazalarını oluşturma olanağı sağlar.
Dijital pazarlama araçlarının bir çok varsayılan olarak içinde bulunur ve modülleri yardımıyla ürünler, mağaza sahipleri tarafınca diledikleri şeklinde kişiselleştirilebilir.
Dünya genelinde binlerce kullanıcıya haiz olması sebebiyle birçok geliştirici Shopify kullanıcıları için hususi ek yazılımlar, temalar ve arayüzler geliştirmektedir.
Liquid dili üstünde temellendirildiği için HTML, JS ve CSS dillerini öğrenen mağaza sahipleri, tüm gereksinimlerini kendileri karşılayabilirler.
Güncellemeye olanak tanıyan üçüncü parti yazılım desteği vardır.
Tüm barındırma problemi müşteriden alınıp Shopify bünyesine geçmiştir. Böylelikle kullananların hosting ve sunucu çözümleri hakkında data sahibi olması ve sunucuyu yönetmek için eğitim alması gerekmez.
Birbirine yardım edebilecek 600 bini aşkın mağaza kullanıcısı vardır.

Shopify Tutarları

Yazılım, SSL sertifikası, bulut servisi ve bir e-ticaret sitesinin gerekseme duyduğu tüm özelliklere haiz olan Shopify, aylık abonelik sistemi üstünden fiyatlandırılıyor. Üç değişik abonelik sistemi bulunan Shopify’da, 29 dolar karşılığında Basic Shopify, 79 dolar karşılığında Shopify ve 299 dolar karşılığında da Advanced Shopiy paketlerinden dilediğinizi alabilirsiniz. Shopify kullanan mağaza sahipleri, site üstünden meydana getirilen her satış için yüzde 2,4 ile 2,9 içinde bir komisyon tutarı ve durağan(durgun) işlem harcaması ödemeleri gerekiyor.

Yukarıda yer edinen klasik Shopify paketlerinin yanı sıra tecim hacmi fazlaca büyük mağazalar için sunulan ShopifyPlus adlı bir paket daha bulunuyor. Ek olarak, bir tek toplumsal medya üstünden satış meydana getirecek olan kişiler için Shopify Lite adını verdikleri bir paket daha mevcut. Shopify’ı kullanmadan ilkin tecrübe etmek isterseniz şirket size 14 günlük parasız tecrübe etme paketi sunuyor. Parasız tecrübe etme paketini kullanmak isterseniz, Shopify’ın resmi web adresine giderek ‘Start Free Trial’ butonuna basabilirsiniz.

Shopify Kullanan E-ticaret Mağzalarında Satılabilecek Ürünler

Shopify kullanan e-ticaret mağazalarında yasal olan neredeyse her ürünü pazarlayabilirsiniz. Dijital ürünler, videolar, kurslar, yazılımlar, ses dosyaları ve hizmetler de bu ürün yelpazesine dahildir. Sadece, Shopify’ın online ödeme sistemini kullanamaya karar verirseniz, bazı kısıtlamalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Shopify’ın online ödeme sistemini kullanan mağazalar;

Uyuşturucu ve uyuşturucu durumunda ürünler,
Akla ve zihne tesir eden kimyasallar,
Alkol çeşitleri,
Erişkin içecekleri ve servisleri,
Kumar ya da talih oyunlarıyla ilgili biletler,

kategorisinde yer edinen hiçbir ürünü pazarlayamazlar. Daha detaylı data sahibi olmak isterseniz, Shopify’ın ‘ödeme sistemleri için kullanım sözleşmesini’ okuyabilirsiniz.

Shopify Kullanımı

Yukarıda da belirttiğimiz şeklinde Shopify’ı kullanmak isteyenler, 14 günlük parasız tecrübe etme sürümüne kayıt olabilirler. Böylelikle Shopify’ın iyi mi kullanıldığı, kullanıcılara sunmuş olduğu özellikleri, kurulumu ve dört gözle beklenen daha birçok mevzuyu öğrenebilir, memnun kalmanız durumunda da kendi e-ticaret mağazanızı oluşturmak için ücretli sürüme geçebilirsiniz.

1. Üyelik

İlk olarak Shopify’ın resmi web adresini ziyaret etmeniz ve ‘Start Free Trial’ seçeneğini işaretleyerek üyelik oluşturmanız gerekiyor. Shopify mağzanızı oluştururken kullanacağınız ad, mağaza adınız olacağı için dikkatli seçim yapmanızda yarar var. Ek olarak daha ilkin aynı isimde bir Shopify mağazasının açılmamış olması gerekiyor.

Bu adımı tamamladıktan sonrasında sizden, isim, adres, ülke ve telefon numarası şeklinde birkaç data daha istenecek. Ek olarak bu sayfada satılacak ürünlerinizin olup olmadığı, ne tür ürünler satmayı planladığınıza dair seçim yapmanız gerekecek. Soruları kişisel kararlarınız doğrultusunda cevaplandırabilirsiniz.

2. Mağaza Kurulumu

Kayıt işlemi tamamlandıktan sonrasında direkt olarak mağaza yöneticisi ekranına yönlendirileceksiniz. Buradan mağazanızın görünümünü özelleştirmeye, ürünlerinizi siteye yüklemeye ve gönderim ayarlarınızı hayata geçirmeye başlayabilirsiniz.

3. Tema ve Şablon Belirleme

Shopify’ın tüm kullanıcılarına açık olan kendine ilişik resmi bir tema mağazası mevcut. Bu temalardan herhangi birini kullanmanız durumunda tasarımcılardan tam destek alabilirsiniz. Bu sayede mağazanızın güvenli ellerde bulunduğunu anlarsınız. Shopify’ın sunmuş olduğu tüm temalar, üstünde hiçbir kod oynaması hayata geçirmeye gerek kalmadan yapabileceğiniz detaylı bir değişim listesiyle sunulur. Premium temalarda daha çok modifikasyon imkanı vardır fakat bu parasız temalardan birini kullanarak mükemmel bir e-ticaret mağazası oluşturamayacağınız anlamına gelmiyor. Bir Shopify teması üstünden köklü değişikliklere gitmek isterseniz de HTML ve CSS kaynağına erişerek neredeyse tüm tasarımı değiştirebilirsiniz.

4. Ayarları Düzenleme

Shopify temalarının neredeyse hepsi mağazanızın görünümünü tamamen değiştirebilecek kolay yapıdaki temalardır. Bu sayede siteniz, bir başka sitenin imitasyonu şeklinde gözükmeyecektir. Yönetici ekranın sol tarafında yer edinen gezinme menüsünden ‘Temalar’a tıklayın. Açılacak pencerede etken temanız en üstte gözükecektir. Buradan temanızı istediğiniz şeklinde özelleştirebilirsiniz. Isterseniz ‘Edit HTML/CSS’ menüsünden, sitenizin HTML ve CSS kaynağını da değiştirebilirsiniz.

5. Ürün Ekleme

Sol tarafta bulunan çubuktan ‘Ürünler/Products’ butonuna tıklayın. Sonrasında sayfanın sağ üst köşesinde mavi renkte ‘Ürün ekle’ seçeneği belirecek. Bu pencere açıldığında karşınıza eklemek istediğiniz ürün hakkında izahat yazmak için bir ürün ekleme sayfası gelecek. İsim, izahat ve URL şeklinde SEO açısından son aşama mühim bölgeleri boş bırakmamanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir