Çarşamba , 26 Şubat 2020

Şifa Deposu: Kestane Balı

Kestane balı, arıların Haziran ayında kestane çiçeklerinden elde ettikleri baldır. Sağlığa pozitif tesirleri diğeri ballara nazaran birazcık daha etkilidir. Bununla beraber diğeri ballara nazaran rengi de birazcık daha koyudur. Bal fazlaca kıymetli bir arı ürünüdür. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Kış mevsiminde hasta olmamak için tüketilebilecek iyi bir besindir, bununla birlikte iltihapların iyileşmesinde de pozitif tesirleri vardır. Balın çeşitlerine nazaran sağlığa olan etkilerinde de değişmeler görülebilir. Kestane balı çiçek balından 2 kat kadar fazla demir, 3,5 kat kadar fazla kalsiyum ve 5 kat kadar fazla potasyum minerallerini ihtiva eder.

Demir içeriyor

Kestane balı diğeri bal çeşitlerine nazaran averaj 2 kat daha fazlaca demir içeriğine haizdir. Bu yüzden de kış mevsiminde tercih edilebilecek bal çeşitleri içinde yer alır.

İçeriği fazlaca güçlü

Yüksek oranda mineral, polen ve tanen ihtiva eder. Koyu sarı ile siyah içinde olan koyu renkli bir baldır. İçeriğindeki asit miktarı azdır ve kendine özgü aromatik bir lezzeti vardır. Yedikten sonrasında acı bir tat hissedebilirsiniz.

Yaşlanma karştıdır

Kestane balının içinde yüksek oranda antioksidanlar bulunur. Bunun yardımıyla özgür radikallerin giderilmesine destek sağlar ve fazlaca iyi bir anti-agindir. Vücudu yaşlanma etkilerinden koruyarak genç bir görünüm sağlar.

Bağışıklı güçlendirici

Demir, B vitamini, C vitamini, antioksidanlar ve yüksek miktardaki mineraller kasların güçlenmesini, kan dolaşımının hızlanmasını, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini ve metabolizmanın daha sıhhatli bir halde çalışabilmesini sağlar.

Soğuk havalarda koruyucu macun tarifi:

Bugünlerde en fazlaca rastlanan hastalıklardan bir tanesi olan boğaz enfeksiyonları ve öksürükten kurtulmak için kestane balı ve karabiberi macun haline getirip ılık su ile tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir