Cuma , 4 Aralık 2020
robot

Sophia’yı Geliştiren Firmanın 11 Yıl Ilkin Ürettiği İbn Sina Robotu

Hong Kong merkezli teknoloji şirketi Hanson Robotics tarafınca üretilen ve ilk olarak 14 Şubat 2016 tarihinde etken hâle getiren insansı aşama toplumsal robot Sophia, 50’den fazla yüz ifadesini gerçekleştirebilmesiyle uzun süre gündemde kalmıştı.

Aynı firmanın Sophia’dan 8 yıl ilkin doğrusu 2008 senesinde geliştirdiği robot İbn Sina ise ne var ki pek duyulmadı. Arapça konuşan ilk robot olma unvanına haiz olan İbn Sina, türünün tek örneği.

Birleşik Arap Emirlikleri Üniversitesi’nde üretilen ve “Esselâmu Aleyküm (salam wa aleikum)” komutuyla aktifleştirilen robot İbn Sina’nın, kalabalık avmleri benzer biçimde mekanlarda insanlara yardım amaçlı kullanılabileceği düşünülüyordu.

11. yüzyıl filozofu İbn-i Sina’dan adını alan robotun yüz tanıma, klasik Arapça ile diyalog kurma, internete bağlanma ve internetten informasyon çekme benzer biçimde özellikleri bulunuyordu.

Selamlaşma esnasında kafa tokuşturmaya karşılık dahi verebilen İbn Sina’nın yazılımı, bilgisayar bilimi yardımcısı Profesör Nikolaos Mavridis liderliğindeki bir ekip tarafınca geliştirilmişti.

Robotun mekanik aksamını ise Sophia’nın üreticisi Hanson Robotics sağlamış oldu. Profesör Mavridis, yapmış olduğu bir konuşmada bazı şirketlerin İbn Sina’yı resepsiyon memuru olarak kullanmak için teklif yaptıklarını söylemiş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir