Cuma , 4 Aralık 2020

Speedtest VPN süreci

Speedtest, web bağlantısının hızını ölçmek isteyenlerin çoğunlukla başvurduğu araçlar içinde bulunuyor. Hem masaüstünde hem de uygulamalarıyla hizmet veren platformun geliştiricisi Ookla, sunmuş olduğu imkânlara bir yenisini daha ekledi. Artık Speedtest’in iOS ve Android uygulamaları üstünden VPN hizmeti de sağlanacak. Söz mevzusu hizmet, Speedtest VPN adıyla sunulacak.

Speedtest VPN’in emek harcama şekli, iOS ve Android’de hizmet veren benzer uygulamalarla aynı. Kullananların uygulama içinde bir butona dokunmasının arkasından işletim sistemi kullanıcıları VPN’i cihazlarına eklemeleri mevzusunda izleyeceği yolu göstermeye başlıyor.

VPN’in devreye girmesinin arkasından cihazdaki tüm web trafiği, Speedtest VPN’in sunucuları üstünden yönlendiriliyor. Bu durum birazcık hız düşürse de, kullananların verilerini web servis sağlayıcılarından saklamasını yada engellenmiş siteleri görmesini mümkün kılıyor.

Speedtest VPN kullanıcı verilerini saklamayacak

Hâlihazırda beta aşamasında olan servis, Speedtest’in mobil uygulamalarında ücretsiz bir şekilde sunuluyor. Sadece Oookla, servisin beta sürecini tamamlamasının arkasından ücretli paketler sunmayı planlıyor. Ücretli paketlere abone olmayan kullanıcılara ise her ay 2 GB’lık parasız erişim imkanı sağlanacak.

Ookla, Speedtest VPN’e dair mühim bir noktayı da şimdiden aydınlatıyor. Şirketten meydana getirilen açıklamada, Speedtest VPN’de servisin kim tarafınca ve hangi amaçla kullanılacağının kaydının tutulmayacağı açıklandı. Bu da platformun verilerine devletlerin ve üçüncü tarafların erişmesinin mümkün olmadığı anlamına geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir