Çarşamba , 20 Mayıs 2020
Güncel

Su Altında Üretilebilecek En Yüksek Ses Üretildi

Stanford Üniversitesi ve SLAC Uluslar arası Hızlandırıcı Laboratuvarı ‘ndan bilim insanı Gabriel Blaj su altında olabilecek en yüksek sesi üretti. SLAC’ta bulunan Linac Koherent Işık Deposu X ışını lazeri kullanarak küçük yada küçük su jetleri patlatılarak 270 desibel ses basıncına ulaştı. Peki ne kadar yüksek bir ses diye sorarsanız? Ses sertliği havada maksimum 194 desibele , su altında ise maksimum 270 desibel civarlarına sadece ulaşabilir.

Düzgüsel insan hitabı 55 desibel, alarmlı saat 80 desibel, elektrikli testere 100 desibel ve 100 metre uzaktan geçen bir jet 130 desibel ses yaratır. Rock konserinde ise bu ses 150 desibele kadar çıkabilir.

Aynı mutlak sıfırın kuramsal bir limiti olduğu benzer şekilde ses şiddetinin de fizik kurallarına bağlı olarak belli bir limiti vardır.

Sözgelişi asla ses olmadığında dalga sıfırdır. Fakat ses yükseldikçe kırılmaya adım atar ve daha yüksek bir sese ulaşamazsınız.

Araştırmacılar ise mikro su jetlerini lazerle vurarak onları buharlaştırdı ve şok dalgası oluşturdu. Bu şok dalgası jet doğru ilerledi ve kendi şok dalgası kopyalarını oluşturarak , yüksek ve alçak tazyik bölgelerinde değişen bir şok dalgası treni oluşturdu. Özetlemek gerekirse bu devasa yükseklikte bir sualtı sesi oldu.

Eğer ses yoğunluğu belli bir sınırı geçerse, su bozularak küçük yada küçük buğu dolu balonlara dönüyor ve ansızın çökerek kavitasyon oluşturuyor. Bunun anlamı ise X ışınının oluşturduğu ses dalgasının basıncı kopma sınırının derhal altında olduğundan, su altı en yüksek ses ulaşıldı.

Araştırmacılara bakılırsa bu keşfin bilimsel niteliği olan olarak fazlaca daha oldukca anlamı var. Eğer bu şok dalgası trenlerinin iyi mi çalıştığını  anlayabilirsek, su jetlerinin içindeki minyatür örnekleri koruyarak atomik ölçek analizine devam edebiliriz. Bu ilaç ve araç-gereç geliştirmede büyük yarar sağlayabilir.

Araştırma Physical Review Fluids dergisinde gösterildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir