Pazar , 20 Eylül 2020
Home » Sağlık » Süpürge Otu
Süpürge Otu 1 – supurge otu nedir faydalari ve zararlari nelerdir 5e5e646ebd353

Süpürge Otu

Birçok bitkinin, yol kenarlarında biten çalılıkların, ağaç diplerinde yeşeren otların muhakkak şifalı bir yönü vardır. İnsanlığın var oluşundan bu yana, doğadaki bitkiler tıp alanında kullanılmıştır. Bunlardan biri de funda bitkisi olarak da bilinen süpürge otudur. Hani eskiden evleri süpürmek için kullanılan süpürgeler var ya ondan bahsediyoruz işte.

Süpürge Otu

Süpürge Otu Nedir?Süpürge otu halk içinde funda bitkisi yada otu olarak da bilinir. Bilimsel adı ise Calluna vulgaris‘tir. Çalı formunda olan nebat yaz-kış yeşil haldedir. Yetişmesi için fazladan bir itina göstermeye gerek olmayan süpürge otu, derhal her iklimde kendine elverişli ortam bulabilir. Yüzyıllardır tıp alanında kullanılan süpürge otu, sepet ve süpürge yapımında kullanıldığı için bu adı almıştır. Aslına bakarsak birçok yerde malum adı funda bitkisidir. Anavatanı, Avrupa olan nebat, devletimizde de fazlaca kolaylıkla yetişebilir. Derhal dikkat çeken pembe ve morumsu çiçekleri vardır.

Güneşi fazlaca fazla sevmeyen nebat, gölge yada azca güneşli yerlerde bir metre boyuna ulaşır. Sonbaharda çiçeklenmeye başlamış olan süpürge otunun pembe çiçekleri çan şeklindedir. Serin havaları seven süpürge otu daha fazlaca, kumlu topraklarda ve ağaçlık alanlarda iyi yetişmektedir. Süpürge otunun sağlığa olan yararlarından birazdan bahsedeceğiz. Fakat bu bitkinin bir de ticari olarak kullanımı bulunuyor.

Çalı formunda olan nebat kurutulduktan sonrasında sepet ve süpürge yapımında kullanılmaktadır. Kafi büyüklüğe ulaşan nebat topraktan sökülerek toplanır. Köklerindeki toprak temizlenir ve kurumaya bırakılır. İdeal şekilde kuruduğunda ise bir araya getirilip bağlanarak süpürge yapılır. Gene benzer şekilde piknik sepetlerinin yapımında da süpürge otundan faydalanılmaktadır. Süpürge otunun kurutulmuş tohumları ise kuş yemi olarak kullanılmaktadır.

Süpürge Otunun Yararları

Süpürge Otunun Faydaları Nelerdir?Süpürge otunun yüzyıllardır tıp alanında kullanıldığını söylemiştik. Peki süpürge otunun insan sağlığına ne benzer şekilde yararları bulunuyor? Süpürge otu daha fazlaca cilt hastalıklarında kullanılır. Kurdeşen hastalığının tedavisi için, ezilmiş süpürge otu tohumundan faydalanabilirsiniz.  Sabah ve akşam birer tatlı kaşığı tüketeceğiniz nebat tohumu, fazlaca kısa sürede kurdeşen döküntülerinin iyileşmesini elde edecektir.

Süpürge otunun en sık yararlanılan bir diğeri özelliği ise terletme etkisidir. Bilhassa gribal enfeksiyonlarda hastayı terletip, arkasından duş alması sağlanır. İşte süpürge otu terletme özelliği olan görkemli bir bitkidir. Nebat çayı olarak tükettiğinizde, hem hastalıktan daha basit kurtulduğunuzu hem de ateşinizin düştüğünü görmüş olacaksınız.

Süpürge otunun rahim ve vajinal iltihapları iyileştirdiği kanıtlanmıştır. Sancıları azaltarak doğumu kolaylaştırması da ispatlansa da bu durum birazcık tehlikeli netice olduğundan, ne olursa olsun doktorunuza danışmalısınız. Bunlardan başka idrar yolları enfeksiyonuna iyi gelir, kalp-damar hastalıklarından korur, böbrek taşının daha basit düşmesini sağlar. Gut hastalığında, prostat kanserinde ve cinsel bir hastalık olan bel soğukluğunda da tedaviye destek olduğu bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir