Cuma , 4 Aralık 2020
Suyun Dünyada Bulunmayan Bir Halini Üretmek İçin Yeni Bir Yöntem Ortaya çıkarıldı 1 – 2a2f71fd9072b230886a1eada074fcadc444894e

Suyun Dünyada Bulunmayan Bir Halini Üretmek İçin Yeni Bir Yöntem Ortaya çıkarıldı

Uranüs ve Neptün benzer biçimde gezegenlerde bulunmuş olduğu kabul edilen sadece bizim gezegenimizdeki naturel şartlarda bulunmayan suyun hususi bir hali var. Süper iyonik buz (ya da süper iyonik su) adında olan bu yapı, aynı anda hem buz hem de su özelliği gösteriyor.

Kuramsal olarak 1988’de ortaya çıkarılan bu hususi yapı, daha sonraki emekler ile ispatlanmaya çalışıldı. Meydana getirilen son çalışmalardan birinde, Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı(LLNL)’ndan araştırmacılar suyu devasa lazerler kullanarak dondurdu. Donma işlemi esnasında su süper iyonik faza geçti ve X-ışını ile meydana getirilen gözlemler, atomik yapıdaki farklılaşmanın tarihte ilk kez gözlemlenmesini sağlamış oldu.

Suyun Dünyada Bulunmayan Bir Halini Üretmek İçin Yeni Bir Yöntem Ortaya çıkarıldı 2 – 2a2f71fd9072b230886a1eada074fcadc444894e

Dr. Marius Millot araştırmayı yöneten isim oldu. Dr. Millot, iki yıl süresince deneyler yaptıklarını, neticeleri çözümleme ettiklerini ve süreç sonunda elde ettikleri veriler yardımıyla yeni bilgiler edindiklerini söylemiş oldu. Deneylerle beraber süper iyonik davranış bir tek teoride ya da simülasyonlarda değil pratikte de gözlemlenmiş oldu.

Millot ve ekibi daha önceki çalışmalarında yalnızca makroskopik gözlemler yaptıklarını ve iç enerji ile ısı benzer biçimde verileri inceleyebildiklerini, bu yüzden de bu yeni gözlem düzeneğini oluşturduklarını deklare etti.

Lazerli şok sıkıştırma adında olan tekniği kullanan araştırmacılar böylece bir tek süper iyonik buz teorisini ispatlamakla kalmadı, ,Neptün ve Uranüs benzer biçimde gezegenlerin yapısına yönelik teorileri de doğrulamış oldu.

Suyun Dünyada Bulunmayan Bir Halini Üretmek İçin Yeni Bir Yöntem Ortaya çıkarıldı 3 – 8a688870e9a43b1478bfcd821befc3577259ed6f

Süper iyonik buzda su molekülleri değil oksijen atomları katı hale geliyor. Bu atomlar artı ya da eksi yüklü olabiliyor. Oksijen iyonlarının çevresinde ise hidrojen atomları dönüyor. Bu hale geçmesi için su oldukça yüksek oranda ısı ve basınca maruz kalmak durumunda. Araştırma ekibinin yapmış olduğu çalışmada iki elmasın arasına yerleştirilen buz parçasının sıcaklığı 5000 dereceye kadar çıkarıldı. Açık hava basıncı da düzgüsel şartların iki katı hale getirildi.

Araştırmacıların bir sonraki aşamadaki hedegi ise iyonik buzdaki oksijen kristallerinin yapısını ortaya çıkarmak olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir