Perşembe , 21 Mayıs 2020
Güncel

Turna Yemişi ve Faydaları

Yaban mersini ile karıştırılan turna yemişi aslına bakarsak yabancı kökenli bir meyvedir. Görünüş olarak kızılcığı çağrıştıran turna yemişi  oldukça  kuvvetli bir antioksidandır. Bu özelliği yardımıyla vücuda birçok faydası vardır. Peki turna yemişinin yararları nedir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

Kızılcık ailesine mensup olan turna yemişinin Oxycoccus adlı bitkide yetişir. Cranberry olarak biliniyor. Ufak veya minik çalılıklarda ormanlık alanlarda yetişir. Şimal ABD’da yetişen turna yemişi oldukça kuvvetli bir antioksidandır. Vatanımızda Karadeniz ikliminde kolaylıkla yetişir. Acı bir tadı olduğundan saf hali ile tüketilmez. Kurutularak işlem görülen turna yemişi mevzusunda uzmanlar diyabet hastalarının kesinlikle kullanmaması  icap ettiğini vurguluyor. Yüzde 95 antioksidan maddelerden oluşur. 2015 dünya çapınca meydana getirilen sağlık konferansında bu meyvenin tüketilmesi antibiyotiklerin azalmasını sağlayacağını açıklandı. Mevsim geçişlerinde bilhassa tüketimi tavsiye edilir. A,C ve E vitaminlerinin yanı sıra demir, betakaroten ve lif bakımından oldukça zengindir. Günde beş tane turna yemişi tüketen kişinin bağışıklık sisteminin hastalıklara karşı oldukça dirençli olduğu görülmüştür. Asidik sularda yetişen turna yemişi kek, çörek, pasta ve ekmeklere ilave edilerek tüketilir. 

TURNA YEMİŞİ KADIN HASTALIKLARINDAN İDRAR İLTİHAPLANMASINA FAYDA SAĞLAR

TURNA YEMİŞİ SUYU

Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülen idrar yolu enfeksiyonu çeşitli hastalıkları da berberinde getirir. İlerlemiş idrar yolu enfeksiyonu kısırlık oranını bile artırabilir. Bu yüzden uzmanlar irin önleyici besinlerin bu hastalığa yarar sağladığını vurguluyor. American Journal Of Clinical Nutrition adlı dergide yer edinen bir araştırmada her gün bir su bardağı turna yemişi suyu tüketimi, bilhassa hanımefendiler da tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu emarelerini azaltabileceği ortaya çıkarıldı. Dünyann neredeyse her yerinde naturel anitbiyotik olarak kabul edilen turna yemişi suyu virüs ve bakterilerinde kafa düşmanıdır. Bağışıklığı güçlendirerek vücudun direncini artıran turna yemişi suyu ani ateş yükselmeleri, stres, uyku bozukluğu şeklinde hastalıklarında tedavisinde kullanılmıştır.

TURNA YEMİŞİ ANTİBİYOTİKTEN DAHA ETKİLİDİR

TURNA YEMİŞİNİN FAYDALARI

 Yüksek antioksidan içerdiğinden damarların bazı besinlerle vücuda giren toksinler sebebi ile tıkanmasını önler. Ek olarak tabakasının daha yumuşak olmasını sağlayarak rahat bir kan akışının olmasına niçin olur. Böylece yürek ve damar hastalıklarının yaşanmasını engeller. 

 Kuvvetli bir vitamin deposu olan turna yemişi hastalıklara karşı vücudun direncini artırır. Enfeksiyonlu hücreleri idrar yolu ile vücuttan atar. Bakterilere karşı hücreleri sakınan turna yemişi hücrelerin mutasyona uğramasını engelleyerek kanser hastalıklarının önüne geçer. 

turna yemişinin faydaları

 Kemik ve kaslarda ürik asit biriktiğinde romatizma ve ödem şeklinde hastalıklara niçin olur. Turna yemişi ürik asit oranını dengeleyerek bu durumun yaşanma riskini azaltır. Ek olarak kemikleri güçlendiren bir besindir. Bu yüzden sporcuların tüketilmesi tavsiye edilir. 

– Bilhassa çekirdeğindeki omega-3 yaş asitleri fena kolesterolü düşürür. Bunun yanı sıra sinir sisteminin deformasyona uğramasını önler. Beyindeki bellek loplarını güçlendirerek konsantreyi artırır unutkanlığı azaltır. İleri yaşlarda görülme ihtimali olan alzheimeri engeller.

turna yemişi hangi hastalıklara iyi gelir

 Ağız içinde mikrop birikmesini önler. Diş etlerini sağlamlaştırır. Mide asidini dengeler. Besinlerin vücutta atık olarak kalmasını engeller. Bu sayede ağız kokusu yaşanmaz. 

 Sayı dönemlerinde bayanların tüketilmesi tavsiye edilir. Bu süreçte hormonları düzenler. 

 Bağırsaklardaki besin birikimini önler. Kalınca bağırsağın emek harcama işlevini artırır. Böylece kabızlık şeklinde sorunların yaşanmasını önler. Yüksek lif yardımıyla uzun süre tok tutma özelliğine haizdir. Bu sayede kilo vermek isteyenlerin rahat tüketebileceği bir besindir.

turna yemişi besin değerleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir