Cumartesi , 26 Eylül 2020
Uyurken Yeni Sözcük Öğrenimi 1 – uyurken bile yeni kelimeler ogrenebilirsiniz 5e69327d6988d

Uyurken Yeni Sözcük Öğrenimi

Uykuda geçen zaman genel olarak verimsiz olarak kabul edilir. Bu, uykuda harcanan devrin daha verimli kullanılıp kullanılamayacağı sorusunu gündeme getirmektedir. Bugüne dek uykuya dair meydana getirilen araştırmalar, uyanıklık esnasında oluşmuş anıların dengelenmesi ve güçlendirilmesi (birleştirilmesi) üzerine odaklandı. Bir tek, uyku esnasında görülmesi ihtimaller içinde öğrenme nadiren incelendi. Uyurken evvelde öğrenilen bilgilerin otomatik tekrarlarla öğreniminin kuvvetlendiğine yönelik önemli bulgular bulunmakta.

Geçtiğimiz ay İsviçre’deki Bern Üniversitesi bünyesinde psikoloji, biyoloji ve bilişim alanlarında çalışan araştırmacılar bu mevzuya dair önemli bulgular yayınladı. Current Biology dergisinde bulgularını gösteren araştırmacılar, yeni öğrenilmiş yabancı ve çeviri kelimelerinin peşinden öğlen uykusu uyuyan deneklerde, uyanık kalan deneklere nazaran daha iyi öğrenildiğini ortaya koydu. Uyku esnasında beyin dalgaları görüntülenen deneklerde uyumayanlara oranla daha çok hipokampus (hafıza ve anımsama işlemlerini yerine getiren bir beyin bölgesi) aktivasyonu da gözlemlendi.

Araştırmaya nazaran uyuyan bir kişinin öğrenmeye yönelik beyin hücrelerinin aktifleşiyor ve öğrenilen yabancı kelimelerle kelimelerin anadildeki anlamları arasındaki bağlantılar kuvvetleniyor.

Uyurken Yeni Sözcük Öğrenimi 2 – uykuda %C3%B6%C4%9Frenme
Beyindeki elektriksel aktivite EEG tarafınca kaydedilirken…

Araştırmacılar bu rasat için yapay bil dil yarattı. Kullanılan dilde daha ilkin bir anlam ifade etmeyen kelimeler rastgele seçilmiş Almanca sözcüklerle eşleştirildi (tofer=anahtar, guga=fil, benzer şekilde). Kelime eşleri iki rasat grubuna da belirli bir süre çalıştırıldıktan sonrasında bir grup uykuya bir grup da alakasız başka bir aktivite hayata geçirmeye yönlendirildi. Bir süre sonrasında iki grup da kelimeleri ne kadar öğrendikleri yönünde testlere naturel tutuldular.

Düzgüsel şartlarda öğrenme için etken bir beyin gerektirme ettiğini belirten araştırmacılar, hali hazırda öğrenilmiş bilgilerin kuvvetlendirilmesi ve hatırlanmalarının kolaylaşması için bu şekilde bir duruma gerek olmadığını belirtti. Buna nazaran sofistike bir öğrenme olanaksız olsa da,
uyuma eylemi artık fizyolojik ortamdan koptuğumuz, izole edilmiş bir zihinsel etkinlik olarak düşünülemez. Araştırmacılara nazaran bilhassa derin uykudan bilişsel anlamda elde edilebilecek faydalarla ilgili  oldukça azca bir bilgiye sahibiz.

Kaynakça;

  1. Züst, M. A., Ruch, S., Wiest, R., & Henke, K. (2019).
    Implicit Vocabulary Learning during Sleep Is Bound to Slow-Wave Peaks. Current
    Biology
    .
  2. https://www.sciencedaily.com/releases/2019/01/190131113837.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir