Pazar , 27 Eylül 2020
Home » Bilim » Veri Depolamada Çığır Açması Beklenen Yumuşak Rubik Küpü
hidrojel-küp

Veri Depolamada Çığır Açması Beklenen Yumuşak Rubik Küpü

Çoğumuz hayatımızın bir döneminde rubik küp görmüşüzdür. Her yanında dokuz minik kare bulunan bu yapıyı çevirerek altı yüzünün tamamında aynı renklerden oluşan yüzeyler elde etmeye çalışırız.

Benzer bir yapı oluşturan araştırmacılar, sert plastik yerine kendini iyileştirme kabiliyeti de bulunan hidrojel kullandılar. Bu renkli hidrojel küp, veri depolamada ve hastaların durumlarının denetim edilmesinde kullanılma potansiyeline haiz.

hidrojel-küp

Hidrojel, büyük oranda su depolayabilen ve yapısındaki bağlar koptuğunda yeniden oluşturabilen yumuşak bir malzemedir. Araştırma ekibi bu malzemeyi, fizyolojik objelere yeni veriler depolamanın bir yolunu bulmak için kullandı.

Araştırmacılardan kabul edilen Teksas Austin Üniversitesi Kimya Profesörü Jonathan Sessler, Advanced Materials adlı dergide piyasaya sürülen makalede “İki boyutlu düzlemde desenlere veri saklamak için kullanılan siyah beyaz renkli QR kodları düşünün. Detayları, kuramsal olarak fazlaca daha çok informasyon yoğunluğuna haiz olan üç boyutlu ve renkli bir yapıya yükleyebilmenin yollarını arıyoruz” diye yazdı.

Teknik olarak bir rubik küpün tam 43 kentilyon (10 üstü 18=1 kentilyon) değişik durumu bulunabiliyor. Bir küp fazlaca büyük oranda veri saklayabilir. Zaman içinde yapısı değişebilecek olan hidrojel küp, 24 saat içinde bir yapı oluşturacak.

hidrojel-rübik-küp

Araştırmayı yöneten Xiaofan Ji, Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde beraber çalmış olduğu Ben Zhong Tang’ın keşfettiği yeni bir renkli nokta yapısını kullanarak küpleri boyadı. Küplerin üretiminde araştırmacıları en fazlaca zorlayan şey, elle şekillendirilebilecek kadar kolay şekillendirilebilen sadece bir arada durabilecek güçte bir yapı oluşturmak olmuş.

Araştırmacılar, bu yöntemin veri saklanmasında kullanılabilmesi için hemen hemen fazlaca süre bulunduğunu ve daha gelişmiş araştırmalar yapılması icap ettiğini söylüyorlar.

Sessler, 1980’lerde rubik küpü üstüne araştırmalar yapmıştı. Bir küpü çözmesinin 10-20 dakika arası süreceğini söyleyen bilim insanı, hidrojel küp söz mevzusu olduğunda kimyanın enerjisini kullanarak hile yapabildiklerini söylüyor.

Küpü aşağıdaki videoda görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir