Pazar , 28 Şubat 2021
Windows’da Python için OpenCv Kurulumu 1 – python opencv windows

Windows’da Python için OpenCv Kurulumu

OpenCv ilk olarak Intel’in Rusyada’ki ArGe labaratuvarlarında ortaya çıktı. Ancak Intel doğru bir strateji kuramadı ve pek çok hata yaptı. OpenCv’yi,  sattığı IPP kütüphanesine bir payanda gibi sığ bir düşüncesi vardı. Millet opencv öğrenecek  daha hızlı çalıştırabilmek için IPP satın alacaktı hesapta olmadı.
Sonra bütün bütün elini ayağını çekdi. Buda ayrı bir hataydı. OpenCv gelişmeye devam etti.
Intel yaptığı hatadan şimdi opencv nin ana geliştiricisi konumunda olan itseez ‘i satın alarak dönmeye çalışıyor. İnşallah yine hatalı stratejilere yönelip opencv nin gelişimini engelleyecek adımlar atmaz…

Sorumuza gelirsek;

OpenCv, C++ tabanlı olmasıyla, hız olarak kullanmayı düşündüğünüz diğer kütüphanelerin pek çoğunun önüne geçer. İlaveten  OpenCv görüntü işleme ve bilgisayarlı görü alanındaki büyük çoğunluk  tarafından standart kabul edilen bir kütüphanedir. Bu size kaynak bolluğu olarak hemen gelir. OpenCv  kullanarak geliştireceğiniz bir uygulamayı pek çok değişik dile de taşıyabilirsiniz.

Gelelim ana konumuza.

İlk seçenek OpenCv yi derlemek. Nispeten zor bir yol. Internette derlemenin uzun uzun anlatıldığı pek çok örnek görebilirsiniz, kitabımızda da var. Python için dikkat etmeniz gereken şey  python un kullandığınız versiyon için olan seçeneklerin dolu olması.

Windows’da Python için OpenCv Kurulumu 2 – opencv python 02

dizinine atın. Eğer derlemeyi statik  yapmaıysanız,  opencv’in dinamik kütüphanelerininde ulaşılabilir yerde – baknız path tanımı – olması lazım.

İkinci ve daha kolay, derlenmiş hazır dağıtımı kullanmak.

Öncelikle sisteminizde Python 2.7.x 64 kurulu olmalı hatta tavsiyemiz. Anaconda dağıtımını kullanmanız.

Python hazırsa artık opencv ye geçelim.

adresinden window için derlenmiş dağıtımı indirin,

İndirdiğiniz dosyayı çalıştırın dosya aslında sadece sıkıştırılmış dosyayı açıyor. Kendinizce uygun gördüğünüz bir dizine açın. Açtığınız dizinde  ‘opencvbuildpython2.7×64’ kısmında cv2.pyd dosyasını bulun.

dizinine atın. Bu dağıtım statik olarak derlendiğinden sadece,

dizininde bulunan  “opencv_ffmpeg330_64.dll”  kütüphanesine bağlıdır.  Bunuda windows -path tanımlı – bir yere taşımanız gerekiyor. mesela pythonu kurduğunuz dizin.

Evet artık opencv python içinden kullanıma hazır.

Deneme yapalım, komut satırından pythonu çalıştırın

yazın  kurulumunzda bir hata yoksa size yüklü olan opencv nin versiyonunu gösteririr.

Artık python içinden opencv ‘yi kullanmaya başlaya bilirsiniz.  Geçen yazımızda bildirmiştik, kitabımızdaki opencv örneklerinin python versiyonlarını yazıyoruz. Yeni dersler eklendi. Yukardaki adımları yaptıysanız. Python örneklerini githubdan klonlayıp inceleyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir