Pazar , 27 Eylül 2020
Home » Yapay Zeka » Yapay Zekâ
Yapay Zekâ 1 – yapay zeka ve kullanim alanlari 5e826113e70f1

Yapay Zekâ

Yapay Zekâ (Artificial Intelligence- AI), bir bilgisayarın yada bilgisayar kontrolündeki bir sistemin insan benzer biçimde davranışlar sergilemesi, sayısal mantık yürütme, kinetik, konuşma ve ses idrak etme benzer biçimde birçok kabiliyete haiz olup çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde gerçekleştirmesidir.

Yapay zekânın geçmişi 1940’lara dayanmaktadır. Mathison Turing tarafınca, “Makineler düşünebilir mi?” sorusunun sorulması ile suni zekâ hakkında ilk adımlar atılmaya başlanmıştır. Mc Carthy 1956’li yıllarda gerçekleştirdiği çalışmalarla yapay zekâ adını ortaya atmıştır ve 1974 yılına kadar suni zekâ altın çağı yaşamıştır peşinden 1974’ten 1980 yılına kadar ilk durgunluk periyodu yaşanmıştır. Bu durgunluğun sebebi sistem gereksinimlerinin o dönemlerde karşılanamaması ve projelerdeki başarısızlık ile gelen yatırım ve finansmanın düşüş dönemine girmesi sebebiyle suni zekâ ile ilgili araştırma yada öteki projeler için fon bulmakta zorlanılmıştır.  Yapay Zekâ araştırmalarına ilgi 1980’li yılların ortalarında uzman sistemlerin gelişmesiyle Suni Zekâda araştırmalar ve yatırımlar tekrardan canlandı. Fakat sistemler verilere oldukca bağımlıydı. Veri kümlerinin yetersiz olması ek olarak 1980’lerde depolamanın pahalı olması sebebiyle tekrardan durgunluk dönemine girildi. Günümüzde bu tür problemler giderilmiş veri kümeleri artmış, verilere erişim kolaylaşmış ve depolama sistemleri gelişerek daha azca maliyetle depolama sağlanmıştır. Böylelikle suni zekâ gelişimi hız kazanmıştır.

Yapay zekânın günümüzde geliştirilen uygulamalarının yararlarına rağmen gelecekte büyük problemlere yol açabileceğini ve durdurmanın imkânsız olacağını korumak için çaba sarfeden teknoloji ve bilim dünyasında İsim yapmış kişiler de bulunmaktadır. Yıkım teorilerinin gerçekleşebileceğini söyleyen adlardan bazıları Elon Musk ve Stephen Hawking benzer biçimde adlar çalışmalarının durdurulması icap ettiğini savunmaktadır.

Yapay zekâ günümüzde spor müsabakaları, sıhhat, otomotiv, video oyunları, finans ve iktisat alanlarında oldukça sık kullanılmaktadır. Suni zekânın en mühim uygulama alanları ses tanıma, görüntü işleme, organik dil işleme, sanal asistanlar, söyleşi botları, akıllı otomobiller, oyunlar, dinleme ve seyretme tavsiye robotları olarak sıralanabilir.

Yapay zekada kullanılan programlama dilleri:

– Python
Tensorflow
– Java
– C

Yapay Zekânın Sınıflandırılması

Yapay zekâ iki değişik kategoriye ayrılabilir: Zayıf ve kuvvetli yapay zekâ.

Zayıf yapay zekâ, belirli bir işi yapmak için tasarlanmış bir sistemi bünyesinde barındırır. Dar AI olarak da adlandırılan bu tür yapay zekâ sınırı olan bir bağlamda çalışır ve insan zekâsının bir simülasyonudur. Dar AI çoğu zaman tek bir görevi iyi bir halde yerine getirmeye odaklanır ve bu makineler akıllı görünse de en esas insan zekâsından bile fazlaca daha çok engelleme altında çalışırlar.

Birkaç zayıf AI örneği:

– Google arama
– Görüntü tanıma yazılımı
– Siri, Alexa ve öteki kişisel asistanlar
– Otomatik sürüş sistemli otomobiller
– IBM’in Watson’ı

Zayıf AI’nin büyük bir kısmı, makine öğrenimi ve derin öğrenmedeki atılımlarla desteklenmektedir. Makine öğrenmesi, makinenin sağlanan verilerle mantıklı ve rasyonel sonuçlar türetmesini elde eden algoritmalardır. Derin öğrenme ve Makine öğrenimi birbirlerine oldukça benzer yapılardır. Derin Öğrenme bir makine öğrenme yöntemidir ve Verilen bir veri kümesi ile çıktıları tahmin edecek yapay zekâyı eğitmemize olanak sağlar.

Kuvvetli yapay zekâ sistemleri, insan benzer biçimde düşünen ve görevleri yerine bu şekilde getiren sistemlerdir. Bunlar karmaşık sistemler olma eğilimindedir. Bir kişinin müdahalesi olmadan sorun çözmesi gerekebilecek durumları ele almak için programlanmıştır. Bu tür sistemler, kendi kendini devam eden otomobiller benzer biçimde uygulamalarda yada hastane ameliyathanelerinde bulunabilir. Kuvvetli Suni Zekânın esas özellikleri içinde us yürütme, bulmaca çözme, yargılama yapma, planlama, öğrenme ve yazışma kurma becerisi vardır.

Yapay Zekâ Algoritmaları

Yapay zekâ algoritmaları çoğu zaman üç kategoriye ayrılır. Bunlar Supervised Learning (Gözetimli Öğrenme), Unsupervised Learning (Gözetimsiz Öğrenme) ve Reinforcement Learning (Kuvvetlendirmeli Öğrenme) yöntemleridir.

Supervised Learning (Learning (Gözetimli Öğrenme)) yönteminde öğrendiklerinden yola çıkarak tahminleme yapmak için etiketli (labeled) veriler kullanılır. Gözetimli öğrenmedeki algoritmalar genel olarak iki başlıkta toplanmaktadır. Bunlar Classification (Sınıflandırma) ve Regression (Regression)dır. Supervised Learning öğrenme yönteminde bulunan algoritmalar:

K-Nearest Neighbors (KNN- En Yakın Komşuluk) 
Artificial Neural Network (ANN- Yapay Sinir Ağları)
Support Vector Machine (SVM- Destek Vektör Makinaları)
Decision Trees (DTs- Karar Ağaçları)
Linear Regression (Doğrusal Regresyon)
Logistic Regression (Lojistik Regresyon)

Gözetimsiz öğrenme, genel anlamda girdiler içinde ilişkilerin çıkarılması problemlerinde kullanılmaktadır. Gözetimsiz öğrenmede hedef çıktılar verilmez, modelin kendi içinde verilen girdilerden bir şablon oluşturması beklenir. Clustering (kümeleme) algoritmaları gözetimsiz öğrenme başlığı altındadır. Unsupervised Learning öğrenme yönteminde bulunan algoritmalar:

Clustering Algorithms (Kümeleme Algoritmaları)
Principal Component Analysis (Esas Bileşenler Analizi)
Singular Value Decomposition (Tekil Kıymet Ayrıştırması)
Independent Component Analysis (Bağımsız Bileşenler Analizi)

Kuvvetlendirmeli Öğrenme (Reinforcement Learning), bir sistemin kendi eylemlerinden ve deneyimlerinden gelen geri bildirimleri kullanarak tecrübe etme yanılma kanalıyla etkileşimli bir ortamda öğrenmesini elde eden bir yöntemdir. Reinforcement Learning, bir ödül ve ceza sistemi kullanarak algoritmaları eğiten bir tür dinamik programlamadır. Kuvvetlendirmeli Öğrenme algoritmaları:

– Value-Based
– Policy-based
– Model-Based

4 Yorumlar

 1. Hello, I enjoy reading through your article post. I
  wanted to write a little comment to support you.

 2. Hey there do you mind letting me know which hosting company you’re dealing with?
  I’ve loaded your site in 3 different internet
  browsers and I must say this web site loads a good deal faster then most.

  Can you recommend a great web hosting provider with a fair price?
  Cheers, I appreciate it!

 3. I wanted to be grateful for this excellent read!! I definitely loved
  every small amount of it. I’ve got you bookmarked to think about new stuff you post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir