Cumartesi , 26 Eylül 2020
Yapay Zeka ve Kullanımı 1 – yapay zeka ve kullanim alanlari 5e82610d0aa33

Yapay Zeka ve Kullanımı

Yapay zekâ, insan beyninin benzerini bir makine içinde tasarlamak ve bu makinenin “us yürütme, informasyon sunumu, planlama, öğrenme, idrak etme, kinetik edebilme ve manipüle etme becerisini sağlama olarak tanımlanabilir. Yapay zekâ araştırmaları Robotik ve Makine öğrenmesi olmak suretiyle iki ana alt alana bölünebilir. Robotik, tasarım, yapım, işletme ve robot kullanımı ile ilgilenir. Odaklanacağımız makine öğrenmesi, bilgisayar sistemlerine “us yürütme, informasyon sunumu, planlama ve öğrenme benzer biçimde işlevleri sağlamak için istatistiksel teknikleri kullanan bir bilgisayar bilimi alanıdır.

Yapay Sinir Ağları yada bağlantı sistemi ise, bazı hayvan beyinlerini oluşturan biyolojik sinir ağlarından esin alan bilgisayar sistemleridir. Bu tür sistemler, örnekleri göz önünde bulundurarak görevleri gerçekleştirmeyi öğrenir. Yapay Sinir Ağları, biyolojik beyindeki nöronları modelleyen yapay nöronlar adında olan bağlı birimler koleksiyonuna dayanır. Biyolojik beyindeki sinapslar benzer biçimde her bağlantı bir yapay nörondan diğerine bir sinyal iletebilir. Sinyal alan yapay bir nöron onu işleyebilir ve ondan sonra ona bağlı ek yapay nöronları işaret edebilir.

Yapay Zekâ’nın Ortaya Çıkışı

Yapay Zeka ve Kullanımı 2 – yapay zeka ve kullanim alanlari 5e8261120c85f
Yapay Zekâ’nın Ortaya Çıkışı

Yapay zekâ terimi ilk olarak 1956’da ortaya çıktı, sadece artan veri hacimleri ve gelişmiş algoritmalar yardımıyla günümüzde daha popüler hale geldi. 1950’lerde meydana getirilen AI araştırmaları, sorun çözme ve simgesel yöntemler benzer biçimde mevzular üstünde durdu. 1960’larda ABD Müdafa Bakanlığı bu tür çalışmalara yer vererek, esas insan işlevlerini öykünmek etmek amacıyla bilgisayarları eğitmeye başladı. Mesela, Müdafa İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA); Siri, Alexa yada Cortana’dan fazlaca ilkin, 2003 senesinde akıllı kişisel asistanlar üretti. Bu erken emek harcama, bugün bilgisayarlarda gördüğümüz insan kabiliyetlerini tamamlamak ve güçlendirmek için tasarlanabilen karar destek sistemleri ve akıllı arama sistemlerinin yolunu açtı. Hollywood filmleri ve bilim kurgu romanları AI’yı dünyayı eline geçiren insan benzeri robotlar olarak tasvir ederken, AI sektörlere pek fazlaca yarar sağlamak amacıyla geliştirildi.

Yapay Zekâ Yenilikleri

Yapay Zeka ve Kullanımı 3 – yapay zeka ve kullanim alanlari 5e826113e70f1
Yapay Zekâ Yenilikleri

Google Asistan, yapay zekâ tarafınca desteklenen, mobil ve akıllı konut cihazlarında bulunan ve Google tarafınca geliştirilen sanal bir kişisel asistandır. İnternet’te arama yapabilir, vakaları ve alarmları planlayabilir, kullanıcının cihazındaki donanım ayarlarını yapabilir ve kullanıcının Google hesabındaki detayları izah edebilir. Sadece Google’un aksine, Google Asistan, Google’ın organik dil işleme algoritmasını kullanarak iki yönlü bir konuşma gerçekleştirebilir.

Google Duplex

Google Asistan’ın, insan sesini öykünmek ederek organik sohbetler yapmasına olanak tanıyan bir uzantısıdır. Google Duplex, buluşma almak için kuaförü aramak, restoran rezervasyonu gerçekleştirmek yada mağazaların emek harcama saatlerini doğrulamak için onları aramak benzer biçimde görevleri tamamlayabilir. Görevlerinin çoğunu tamamen bağımsız olarak tamamlayabilse de, tamamlayamadığı durumlarda, bir insan operatöre görevi tamamlaması için sinyal verebilir. Duplex, insana benzer organik bir ses ve dilde konuşmak amacıyla yaratılmıştır.

Tesla Autopilot

Tesla tarafınca sunulan; şerit merkezleme, uyarlanabilir hız sabitleme, kendi kendine park etme, sürücü direksiyonuna gerek duymadan şeritleri otomatikman değişiklik yapma benzer biçimde kabiliyetlere haiz, otomobilin garaja girmesini yada garajdan çıkmasını elde eden gelişmiş bir sürücü destek sistemi özelliğidir. Geliştirilmiş Otopilot’ta planlanan iyileştirmeler içinde; ulaşılmak istenen hedef noktasına bakılırsa bir otoyoldan diğerine geçme ve gelecekte tam otomatik sürüş sağlamaktır. Bu hedefe ulaşmak için yasal, düzenleyici ve teknik engellerin aşılması gerekmektedir.

Facebook DeepFace, bir dijital görüntüden yada video karesinden kişileri tanımlayabilen yada doğrulayabilen, biyometrik Yapay Zekâ tabanlı bir uygulama teknolojisidir. Surat tanıma sistemlerinin çalmış olduğu birçok yöntem bulunmaktadır, sadece genel olarak verilen görüntüden seçilen yüzlerin özelliklerini bir veritabanındaki yüzlerle karşılaştırarak çalışırlar.

MIT’in bir ekibi tarafınca akıllı saat olarak geliştirilen Humox Hex, kişilerin yürek atış hızını izlemenin yanında, kullanıcıya gerçek zamanlı önerilerde bulunmak için kaslardaki oksijen tüketimini hesaplıyor. Bu egzersizleri optimize ederek iyileşme sürecini izliyor.

Sophia, Hong Kong merkezli Şirket Hanson Robotics tarafınca geliştirilen bir toplumsal insansı robottur.  Gözlerindeki kameralar bilgisayar algoritmalarıyla birleşerek görmesine izin vermektedir. Böylece yüzleri takip edebiliyor, göz temasını sürdürebiliyor ve fertleri tanıyabiliyor. Fonksiyonel adım atma kabiliyetine haiz olmakla beraber konuşabiliyor.

Yeni dönemin kognitif çözümleri öncüsü IBM Watson, yapay zekâ teknolojisi ile klasik programlanabilir yapıdan daha değişik emek vererek gelişimi yeni bir yazılım vizyonu ile değiştiriyor. Kognitif yapısı gereği insan uzmanlık gelişimi sürecinin bir yansıması modülünde oluşturulan Watson, sistemsel problemleri insancıl görüş açısı ile anlamakta ve sonrasında 4 adımda karar vererek çözümler sunmaktadır. Watson, bilgiyi alıp kullanırken organik dil kullanır ve dil bilgisi kurallarına uyar. Kullanıcı dilinin aslolan amacını anlamaya çalışır ve mantıksal bütünlüğü sağlayarak, haiz olduğu dilsel modeller ve algoritmalar vasıtasıyla beklenen cevapları oluşturur.

Yapay Zekânın Yakın Geleceği

Yapay Zeka ve Kullanımı 4 – yapay zeka ve kullanim alanlari 5e826115e3d79
Yapay Zekânın Yakın Geleceği

Eğlence

Gelecekte kanepenizde otururken, seçtiğiniz sanal oyuncuları içeren hususi bir film sipariş edebilirsiniz. Gelişmiş tahmin programları ise, bir film senaristliğinin öyküsünü çözümleme ederken, gişe potansiyelini de tahmin edebilir.

Tıp

Yapay zekâ algoritmaları, doktorların ve hastanelerin verileri daha iyi çözümleme etmesini ve sıhhat hizmetlerini her hastanın genlerine, ortamına ve yaşam tarzına bakılırsa özelleştirmesini elde edecektir. Beyin tümörlerini teşhis etmekten, hangi kanser tedavisinin bir fert için en iyisi olacağına karar vermeye kadar, AI kişiselleştirilmiş tıp devrimini yönlendirecektir.

Siber Güvenlik: Firmalar bilgisayar korsanlarından bir adım önde olmak için savaşım ediyor. USC uzmanları, yapay zekâ tarafınca sağlanan kendi kendine öğrenme ve otomasyon yeteneklerinin, verileri daha dizgesel ve uygun fiyatlı bir halde koruyabileceğini ve insanları terörizmden yada daha ufak veya minik ölçekli kimlik hırsızlığından daha güvenli tutabileceğini söylüyor.

Yaşamsal Görevler: AI asistanları, yaşları gereği birinin yardımına gereksinim duyan kişilerin bağımsız kalmasına ve kendi evlerinde daha uzun süre yaşamasına destek olacak. Yapay zekâ araçları; besleyici yiyecekleri hazır tutacak, yüksek raflardaki nesnelere güvenli bir halde ulaşacak ve kişilerin evindeki hareketlerini izleyecektir.

Ulaşım: AI’nın yakın gelecekte en büyük etkiye haiz olabileceği nokta otomobillerdir. İnsanlardan değişik olarak AI sürücüleri; asla radyoya bakmamakta yada arka koltuktaki çocuklarıyla tartışmamaktadır. Google yardımıyla günümüzde kullanılan otonom araçların 2030 yılına kadar kullanımının daha da artması umut ediliyor.

Yapay Zekâ ve Gezim: Gezim ve kültür koruma bölgeleri için hususi olarak geliştirilen Yapay Zekâ ve Gezim sanal asistanları, turistlerin ziyaret, eğlence, seyahat, etkinlik ve benzer dinlence aksiyonlarının başlangıcından sonuna kadar ziyaretçi memnuniyetini artırarak, beklentilerini karşılamaktadır. Böylece kişiler, ilgili gezinsel bölgeye ilişkin eserler, restoranlar, servisler ve etkinlikler benzer biçimde ziyaret noktaları hakkında güncel bilgiler alabilir yada ilgili tanıtım videolarını izleyebilir ve gezinsel alanlar kapsamında gitmek istedikleri her noktaya navigasyon yönlendirmesi ile ulaşabilirler.

Yapay Zekâ ve Satın alan Hizmetleri

Yapay Zekâ ve Satın alan Hizmetleri deneyimi yardımıyla kullanıcılar, mevcut ürünler hakkında informasyon ve çevrimiçi teknik yardım alabilir ve hatta teknik servis randevusu oluşturabilir. Yapay Zekâ Akıllı Satın alan Asistanları, insan zekâsı ve organik konuşmayı öykünmek ederek, sesle yada yazıyla etken edilebilmektedir. Sesli komut sistemi ile sizinle yazışma kurduklarında, sesinizi yorumlayarak sorularınıza uygun danışmanlık servisi sağlayabilirler.

Yapay Zekâ ve Havaalanı: Yapay Zekâ Havaalanı deneyimi ile kullanıcılar, belirlenen tarih aralığında, başlangıç noktasından hedef noktasına olan uçuşları, fiyatlarıyla beraber öğrenebiliyor, uçuş numarasını kullanarak mevcut uçuş durumlarını izleyebiliyor ve havaalanı içinde gitmek istedikleri noktaya iç mekan navigasyon yönlendirmesi ile ulaşabiliyorlar.

Yapay Zekâ ve Akıllı Şehirler: Belediye hizmetlerinin daha azca maliyetle daha verimli şekilde gerçekleşmesini elde eden Yapay Zekâ ve Akıllı Şehirler teknolojileri, vatandaşa daha etkin hizmet sunulmasına olanak sağlıyor. Akıllı şehirler, insan hayatına kıymet katarken, yaşam standardını de iyileştiriyor. Birçok belediyede kullanılmaya başlanan akıllı kent uygulamaları; daha fazlaca çevre, ulaşım, yönetişim, güvenlik, sıhhat ve coğrafi informasyon sistemleri alanlarında yoğunlaşmakta.

Yapay Zekâ ve E-ticaret

Yapay Zekâ teknolojileri, E-ticaret sitelerinde arama konsollarının kişiye hususi hale getirilmesi amacıyla kullanılıyor. Yapay zekâ, müşterilerin alışveriş alışkanlıkları ve ilgi alanları benzer biçimde detayları bir araya getiriyor ve tüketicilere kişiselleştirilmiş ürün önerilerinde bulunabilmesini mümkün kılıyor. Bu sayede kullananların internet sayfasına yönlendirilmesi de sağlanıyor. Yapay zekâ, e-ticaret sektöründe değişik müşterilere değişik indirimlerin sunulması ya da değişik müşterilere değişik ürünlerin gösterilmesi benzer biçimde amaçlar için kullanılıyor.

Yapay Zekâ ve Etkinlikler: Yapay Zekâ ve Etkinlik Asistanları; kullananların, etkinlik, beyaz perde filmleri ve dahası hakkında güncel bilgiler almasını yada mevzu ile ilgili tanıtım videolarını izleyebilmelerini sağlıyor. Bunun yanı sıra kişilere; hava durumu ve trafik durumu ayrıntılarını inceleyebilme, kafe ve mağazalardaki promosyonları denetim edebilme ve mevcut kampanyalar hakkında informasyon sahibi olabilme fırsatı sunuyor.

Yapay Zekâ ve Bankacılık ve Finansal Hizmetler: Yapay Zekâ ve Bankacılık ve Finansal Hizmetler deneyimi, kullananların iş verimliliğini arttırarak, yatırımcıları hesap işlemlerinden, hisse senedi önerilerine kadar birçok mevzuda asiste ediyor. Hisse senetleri takip edeni, alım satım süreci, fon takip edeni ve benzeri süreçlere ayrılan zamanı daha etkili kullanabilmeniz adına; kullanıcı hesap detayları, kredi detayları, güncellemeler, yatırım raporları ve daha fazlası hakkında informasyon almanızı sağlıyor ve bu süreci sizin için denetliyor.

Yapay Zekâ ve Eğitim: Yapay Zekâ ve Eğitim teknolojileri, öğrencilerin tamamlanmamış alanlarını çözümleme edebileceği için oluşturacağı programı bireye uygun bir halde tasarlayabiliyor. Kişiye hususi oluşturulan eğitim programı ile öğrencilerin, hem daha verimli olacağı hem de gelecekte işini seven bir fert olarak çevresine katma kıymet sağlayacağı öngörülmekte. Eğitim yazılımlarını talebe gereksinimlerine bakılırsa kişiselleştiren yapay zekâ, öğrencilerin eksiklerini daha iyi anlıyor ve gelişim için kişiye hususi destek pozitif yanları oluşturuyor. Akıllı bilgisayar sistemleri ile desteklenen akıllı veri toplama, günümüzde etken olarak birçok mektep tarafınca uygulanan bir işlem. Bugün bazı okullar, öğrencilerin gelişim sürecini takip edebilmek ve bu çözümleme ile öğrencinin performansını artırabilmek için de yapay zekâ teknolojisini kullanıyor.

Yapay Zekânın Ticari Kullanımı

Yapay Zeka ve Kullanımı 5 – yapay zeka ve kullanim alanlari 5e8261179c524
Yapay Zekânın Ticari Kullanımı
 • Dil tercüme sistemleri
 • Metin sistemiyle konuşma
 • Hava trafik denetim sistemleri
 • Kişisel sistemleri otomatikleştirme
 • Denetim sistemleri
 • Akıllı otoyollar – trafik seyretme
 • Tehlikeli koşullar için robotlar
 • Hukuk, tıp için uzmanlık sistemleri
 • Sinir ağı tabanlı tahmin – finans, hisse senetleri, ilaç
 • İdari özet üretim sistemleri
 • Otomatik programlama
 • Yazılardan çıkan haberleri özetleme
 • Akıllı tasarım – mimari, mekanik ve elektrik sistemleri
 • Oyun oynama sistemleri “koyu mavi”
 • Tıbbi teşhis sistemleri

Yapay Zekânın Geleceği

Yapay Zeka ve Kullanımı 6 – yapay zeka ve kullanim alanlari 5e82611939e0e
Yapay Zekânın Geleceği
 • İş dünyası liderlerinin yüzde 72’si, AI’nın avantaj sağlayacağını söylüyor.
 • 2020’ye kadar 1 milyar video kameranın yapay zekâya bağlanması umut ediliyor.
 • Şu anda kullanımda olan 4 milyar aygıt AI ses özelliklerini içeriyor.
 • AI yardımıyla 2,3 milyon yeni iş kolu yaratılırken, 2020’ye kadar 1,8 milyon iş kolu ortadan kaldırıldı.
 • 2021’de yapay zekâ artırımı 2,9 trilyon dolar iş kıymeti yaratacak ve çalışan verimliliğinin 6,2 milyar saati geri kazanılacak.
 • 2014 senesinde yapay zekâ girişimlerine 300 milyon dolarlık girişim sermayesi yatırımı yapmış oldu. Bu sayı önceki yıla bakılırsa yüzde 300 arttı.

Redwood Software ve Sapio Research’ün 2017 çalışmasına katılanlar, işletmelerin yüzde 60’ının önümüzdeki beş sene içinde otomatikleştirilebileceğine inandıklarını söylediler. Öte taraftan Gartner, 2020 yılına kadar AI’nın daha çok iş üreteceğini öngörüyor. Yeni işler yaratmanın yanı sıra AI, insanların işlerini daha iyi yapmalarına da destek olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir