Salı , 19 Mayıs 2020
Güncel

Yükselen Burç

Yunancada yıldız anlamına gelen astro kelimesinden türeyen, astroloji; yıldız bilimi olarak anılır. Bir bilim dalı olup olmadığı tartışıladursun, Sümerlerden kalan yıldız haritalarının günümüzdeki geçerliliği, bu tartışmaları gereksiz kılıyor. Uzaydaki gezegen ve yıldızların konumlarının, dünya üstündeki yaşamı etkilediği, yadsınmaz bir gerçekken, astrolojiye inanmayanların varlığı şaşırtmaktadır. Kendisi bir yıldız bile olmayan, gezegenimizin uydusu olan ayın bile okyanusları harekete geçirecek karda güçlü bir çekim gücü yaratması düzgüsel ve inanılır bulunurken, içinde enerji taşıyan ve kendi ışığını yürüyerek yıldızların, hiçbir tesiri olmaması düşünülemez.

Dünyadan bakıldığında, görünen gökyüzündeki yıldızların konumları, tüm canlılar üstünde, bilhassa insanların hayatlarında ciddi etkilere haizdir. Oldukça karmaşık hesaplamalarla ortaya konabilen bu tesirinde bırakır, burçların simgeleri ile anlatılmaya çalışılır. Gök bilimi ve matematik bilimiyle iç içe geçmiş bir mevzudur burçlar.

Burç Nedir?

Tam daire şeklindeki yıldız haritasını, 30 derecelik açılarla, merkezde kesişen çizgilerle, 12’ye bölünmesiyle, burçların konumları ortaya çıkar. Bu 12 oda, 12 takımyıldızı ifade eder. Her bir oda, burçların evlerini ifade eder. Dairenin ortasındaki kesişme noktasında ise gezegenimiz dünya vardır. Burada amaç, dünyada doğan kişinin, doğduğu an güneşe doğru bakmış olması farz edilerek, görmüş olduğu takımyıldızını tespit etmektedir. Her doğan şahıs için; doğduğu coğrafi bölge, tarih, saat şeklinde verilerle, kişisel bir yıldız haritası çıkarılır ve bu haritada yer edinen bilgilere nazaran; kişinin karakteri, zevkleri hatta bir yere kadar kaderi anlaşılabilir. Bu durum, anlatıldığından oldukça daha karmaşıktır, öyleki ki; burçları bilmek kişiyi anlamaya yetmez, yükselen burcu da bilmek gerekir.

Yükselen Burç Nedir?

Daire şeklindeki yıldız haritası, 360 dereceye bölünür. Bu dereceler de, 12 burç evine bölünür. 12 burç evi, 12 takımyıldızıdır ve bu takımyıldızlar; güneş ve diğeri gezegenleri yörüngelerinde tuttuklarından seçilmiştir. Bu yörüngelere ekliptik adı verilir ve üstünden geçmiş olduğu varsayılan burçların kümesine de Zodyak adı verilir. Zodyak, ilk burç olan Koç’dan harekete adım atar. Sonrasında sırasıyla; Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova ve Balık burçlarını takip eder. Gezegenler, burcun evinde bulunmuş olduğu yere nazaran, haritaya işaretlenir fakat bu kafi değildir, haritaya bir de yükselen burç ve tepe noktası çizilmesi gerekir.

Doğum tarihiniz ve bilhassa doğum saatinize nazaran, güneşin doğduğu taraftaki ufuk çizgisinde bulunan burç, sizin yükselen burcunuzdur. Oldukça detaylı hesaplamalar ve değişkenlerle bulunabilecek olan yükselen burç, aslolan burcunuzla bağımsız özelliklere haiz olmanıza neden olabilir. Doğum tarihiniz ile aslolan burcunuzu, doğum tarihiniz ve doğum saatiniz ile de yükselen burcunuzu öğrenebilirsiniz. Gezegenlerin konumları ve doğum saatinize nazaran belirlenen yükselen burcunuzun, 25 yaşına kadar oldukça etkili olduğu söylenmektedir.

Yükselen Burç Hesaplaması

Hayatınız borunca kullanacağınız yeteneklerinizi ve kişilik özellikleriniz belirleyen yükselen burç, internetten bulunabilecek otomatik hesaplama robotlarıyla, kolaylıkla hesaplanabilir. Yalnız, hangi bilgilerle hesaplandığını bilmekte yarar vardır. Yükselen burcunuzu hesaplayabilmek için, doğum saatinizi tam olarak bilmeniz gerekmektedir. Kişisel yıldız haritanızı çıkarttıktan sonrasında, gezegenleri o tarihteki sıralarına koymanız gerekir.

Sonrasında, doğduğunuz yeri, saat ve tarih verileri ile haritada işaretlemelisiniz. İşaretlediğiniz noktanın doğusuna bakmış olduğunuzda gördüğünüz burç, yükselen burcunuzdur. Bu hesaplamaları, neredeyse işin başlangıcında olan birinin yapması, hakikaten oldukça zor olduğundan, ustalaşmış bir yardım alabilir ve bir astrologdan yardım alabilirsiniz. Haritayı oluşturmak ve burçları saptamak, netice çıkarmak için kafi olmadığından, değişkenlerin çokluğundan dolayı, bu işte uzmanlaşmış birinin bu haritayı yorumlaması en doğrusu olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir