Pazartesi , 25 Ekim 2021
Ağ Standartları
Ağ Standartları

Ağ Standartları

Bilgisayar ağlarında kullanılan, birçok üretici tarafından piyasaya sürülen cihazlar ve yazılımların karşılıklı uyumlu bir şekilde çalışabilmeleri için dünya üzerinde bazı organizasyon ve kurumlar tarafından standartlar belirlenmektedir. Ancak standartlara uygun cihaz ve yazılımlar birbirleriyle karşılıklı çalışabilirler. Aşağıda standartları belirleyen organizasyon ve kurumların bazıları verilmiştir:

ISO – International Standards Organization

Genel olarak sayısal sistemlerin haberleşmesi ve bilgi alış verişi üzerine örnek standart yapıları belirleyen uluslararası bir organizasyondur. Organizasyonun Açık Sistemler Arabağlaşım ( OSI – Open System Interconnection) başvuru modeli tüm ağ mimarileri için örnek bir tanımlamadır.

ANSI – American National Standards Institute

Bilişim ve birçok endüstri dalında standartlar belirleyen bir enstitüdür. Hemen hemen her dal için standart belirleyen komitelerden oluşturulmuştur. Bu enstitünün belirlediği standartlara örnek olarak ANSI C programlama dili ve FDDI ağ teknolojileri gösterilebilir.

IEEE – Instute of Electrical and Electronics Engineers

Genel olarak elektronik endüstrisi alanında standartlar belirleyen bir enstitüdür. Enstitünün iletişim alanında da önemli standartları bulunmaktadır. IEEE 802.x yerel alan ağı standartları enstitünün en çok bilinen standartlarından biridir.

ITU – T – International Telecommunication Union

İletişim arayüz standartları ile ünlü bir birliktir. X.25, V.22, V.35, gibi V ve X ailesi, bilinen ünlü ITU – T standartlarındandır.

RFC – Request For Comment

Internette kullanılan protokollerle ilgili standartları tanımlayan dokümanlar dizisidir. Internet tekniği ve ağ konusunda hemen hemen her şey RFC dokümanları içerisinde tanımlanmıştır. Bu dokümanların bir kısmı standart olarak kabul edilmiştir. Her dokümanın bir RFC numarası vardır. Örneğin, RFC 1661 Noktadan Noktaya Protokolü (PPP – Point to Point Protocol), RFC 874 TELNET protokolünü, RFC 1618 ISDN hizmeti üzerinden noktadan noktaya protokolü tanımlar. Buna göre bir yönlendirici RFC 1618’i destekliyorsa bununla ISDN bağlantısı yapılabileceği ve noktadan noktaya protokol kullanılabileceği ortaya çıkar.

IAB – Internet Activities Board

Internet ve ağlararası bağlaşım üzerine araştırma ve geliştirme yapan organizasyondur. Internet standartları IAB tarafından belirlenir. Bazı RFC dokümanlarının Internet standardı olarak kabul edilmesi IAB tarafından duyurulmuştur.

EIA – Electronics Industries Association

Veri ve bilgisayar haberleşmesi ile ilgili, daha çok fiziksel arayüz standardı kapsamında olan kablo, konnektör ve sonlandırma üzerine tanımlamalar yapmaktadır. En çok bilinen standardı, kablolama alt yapısı için EIA-568, RS-232, RS-422 / 423 ve RS-449 standartlarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir