Pazartesi , 25 Ekim 2021

Akıllı IP PDU

Daha çok veri merkezlerinde kullanılan yönetilebilir IP PDU cihazları kabinet içerisindeki server, switch vb. cihazların enerji ihtiyaçlarını sağlamak için kullanılırlar.

Genellikle her bir kabinete en az 2 adet ip pdu montajı yapılarak aktif-aktif “2N” ya da aktif-pasif “N+1” çalıştırılarak enerji yedekliliği sağlanır.

Enerji ihtiyacına göre istenilen akım değerlerinde monofaze veya trifaze ip pdu kullanılabilir. Yine ihtiyaca göre farklı sayılarda C13 ve C19 çıkışlı pdu’lar tercih edilebilir.

Akıllı IP PDU
Akıllı IP PDU

Akıllı ip pdu’lar anlık olarak yüksek hassasiyetle akım (A), gerilim (V), güç (kW) ,enerji tüketimi (kWh) vs. ölçme yeteneklerine sahiptirler. IP tabanlı olduklarından dolayı uzaktan rahatlık web arayüzleri üzerinden izlenebilirler. Aynı zamanda uzaktan soket yada pdu bazlı olarak on, off ve cycle yapılabilmektedir.

Ölçüm yapabildiği değerler için eşik değerleri tanımlanabilir ve eşik değeri aşıldığında mail vb. yöntemlerle alarm gönderebilirler.

IP pdu sayısı fazla olan yerlerde snmp protokolü üzerinden DCIM yada her hangi bir merkezi yazılım ile izlenebilir ve yönetilebilirler. Geçmişe dönük ortalama akım, gerilim, güç değerleri, enerji tüketim miktarı vb. raporlar üretebilirler.

Üzerlerindeki ekstra girişleri ile akıllı ip pdu’lara sıcaklık-nem sensörleri ve elektronik kabin kilit sistemleri de entegre edilebilmektedir.

2 Yorumlar

  1. Harika bir yazı olmuş, bu bilgiye çok ihtiyacım vardı. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir