Pazartesi , 25 Ekim 2021
Ayarlanabilir Bio-Görüntüleme Cihazı 1 – ayarlanabilir biyo goruntuleme cihazi

Ayarlanabilir Bio-Görüntüleme Cihazı

Tokyo Teknoloji Enstitüsü’ndeki (Tokyo Tech) araştırmacılar; terahertz ürün yelpazesi için uyarlanmış, kullanımı kolay, ayarlanabilir bir biyosensör geliştirdi. Yeni cihazları kullanılarak elde edilmiş fare organlarının görüntüleri, sensörün değişik dokular içinde ayrım  yapabildiğini doğrulamaktadır. Çalışma, biyolojik analiz ve gelecekteki teşhislerde terahertz uygulamaları için olanakları genişletiyor.

Plazmonikler; güvenlik, algılama ve tıbbi bakımda aygıt uygulamaları için oldukça fazla gereksinim duyulan teknolojilerdir. Metallerde özgür  elektronların uyarılmasını sağlarlar: Bunlar, yüzey plazmonları olarak adlandırılır. Plazmonik malzemelerin en ümit verici uygulamalarından biri, ultra duyarlı biyosensörlerin geliştirilmesidir.

Plazmonikleri; minik, biyolojik numuneleri saptamak için yeni ortaya çıkan terahertz (THz) teknolojileriyle birleştirme kabiliyeti şimdiye kadar zor olmuştur. Bunun temel sebebi, THz ışık dalgalarının görünür, kızılötesi ve ultraviyole ışığından daha uzun dalga boylarına haiz olmasıdır.

Şimdi, Yukio Kawano ve Tokyo Tech’in Gelecek Disiplinlerarası Bilim ve Teknoloji Araştırmaları Laboratuvarı’ndaki meslektaşları; Tokyo Tıp ve Diş Üniversitesi’ndeki araştırmacılarla beraber ortaklık içinde çalışarak, frekansı ayarlanabilen bir plazmonik tabanlı THz aleti tasarlayarak bu engeli aşmanın bir yolunu buldular.

Yeni cihazın en mühim özelliklerinden biri spiral mercek (SBE) tasarımıdır.

Kawano: “Muntazam şekilde değişen olukları sebebiyle, oluk periyodu çap yönüne bağlı olarak devamlı değişiyor, bu da devamlı olarak frekansın ayarlanabilir özelliklere haiz olmasına neden oluyor.”

Yeni tasarımın bir öteki pozitif yanları, spiral plazmonik yapının dönüşünü değiştirerek istenen frekansı seçmenin kullanıcı dostu bir yolunu elde eden Siemens Yıldız Açıklığı içermesidir.

Kawano: “Aygıt ek olarak, alt dalga boyu açıklığındaki elektrik alan yoğunluğunu arttırır, böylece iletimi mühim seviyede arttırır.

Yeni cihazın biyolojik dokuları ne kadar iyi görselleştirebildiğini değerlendirmek için meydana getirilen ilk deneylerde, araştırmacılar çeşitli fare organları için THz transmisyon spektrumları elde ettiler. Daha çok  araştırma yapmak için ek olarak fare kuyruklarının THz haritasını çıkardılar. Emek verme, SBE tasarımı ile onsuz elde edilmiş görüntüleri karşılaştırarak, önceki çalışmaların; saç, cilt ve kemik benzer biçimde  değişik dokular içinde fark yapmada belirgin bir halde gelişmiş bir  kabiliyete yol açtığını göstermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir