Pazartesi , 25 Ekim 2021
RedBack SmartEdge 800
RedBack SmartEdge 800

BRAS (Broadband Access Router)

BRAS (Broadband Access Router), DSLAM’lardan gelen trafiği toplayıp internete çıkışı sağlayan yönlendiricidir. SSG (Service Selection Gateway) olarak da adlandırılmaktadır.

BRAS (Broadband Access Router) Bağlantı Şeması
BRAS (Broadband Access Router) Bağlantı Şeması
RedBack SmartEdge 800
RedBack SmartEdge 800

RedBack Donanım Özellikleri

– 48 Volt çift besleme

2 adet işlemci kartı (Route Processors)

İşlemci kartları 7 ve 8 numaralı slotlara takılır.

12 adete kadar bağlantı arayüz kartları (Line Cards) destekler.

Bağlantı arayüz kartları 7 ve 8 numaralı slotlar dışındaki slotlara takılır.

İşlemci kartları çalıştırıldıktan sonra 1 numaralı slottan başlayarak sırayla bağlantı arayüz kartları devreye alınır. Bu nedenle internete çıkış sağlayan bağlantı arayüz kartları düşük numaralı slotlara, kullanıcıya hizmet veren kartlar ise yüksek numaralı slotlara takılmalıdır.

Hot Swapping (çalışırken kart değiştirme) desteği.

RedBack BRAS’ta Context Kavramı

RedBack BRAS, portlar ve onlar üzerinde konfigüre edilmiş arayüzler üzerindeki bütün OSI başvuru modeli 3. katman işlevlerini context adı verilen sanal yönlendiriciler (virtual router) vasıtasıyla yapar. Context; bir port üzerinde kullanılacak ağ teknolojisi, müşteri kullanıcı adı parolası veya müşteri kullanıcı adı ve parolasını tutan yapıya ilişkin bilgileri, yönlendiriciye gelen ve çıkan paketler üzerinde yapılmak istenen kısıtlamalar gibi bilgileri tutan OSI başvuru modeli 3 katman işlevlerine sahip bir yapıdır. RedBack BRAS üzerinde bir tane context tanımlanabileceği gibi farklı portlardan gelen farklı teknolojiyi kullanacak ağ sistemleri için birden fazla context tanımı yapılabilmektedir. Her context’in sahip olduğu IP adres uzayı, yönlendirme tablosu, yönetimsel değişkenler birbirinden farklıdır. Mantıki açıdan bakıldığında context’ler sayesinde bir BRAS içinde birden fazla farklı görevlere haiz yönlendiriciler çalıştırılmaktadır.

BRAS içindeki Sanal Yönlendirici Yapısı
BRAS içindeki Sanal Yönlendirici Yapısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir