Çarşamba , 4 Ağustos 2021
Değişen teknolojinin yararları ve zararları 1 – teknolojinin yararlari ve zararlari 5e10b44247199

Değişen teknolojinin yararları ve zararları

Değişen teknolojinin yararları ve zararları


Değişen teknolojinin yararları ve zararlarını maddeler halinde sıraladık. Teknoloji yardımıyla tıp alanında gelişmeler yaşanırken eğitim alanında da bir fazlaca yükselişe geçildi.

Teknolojinin yararları desek fazlaca, teknolojinin zararları desek o da hatırı sayılacak kadar fazla. Bir taraftan yarar sağlarken bir taraftan zarar sağlayarak kafamızı allak bullak etmeye kafi gelecek güçte. Biz daha suni zekayı kafamızda sindirmeye çalışırken yeni yeni teknolojiler ile bulanmaya hazır zihnimiz çorba kıvamında; sıcak içiniz! Hal bu şekilde olunca iki arada bir derede kalmış bir neslin evlatları ve müstakbel anne babaları olarak ikimiz de bilemedik neye inanacağımızı. Bir sorunumuz olduğunda kendimizi arama motorlarına atacak kadar teknoloji bağımlısı, çocuklarımıza aman evladım gözün bozulur diyerek ya da motor gelişimini kösteklediğini düşünerek teknolojik cihazları köşe nahiye kaçıracak kadar da karşıtıyız. Kar – zarar ikileminde kalmışken istedik ki bu tarz şeyleri bir güzel “yazıya” yatıralım, serelim yüce orta tüm yarar zararlarını… Beraber göz atalım mı şu meseleye, biz bir fazlaca karıştık da! Değişen teknolojinin yararları ve zararlarını maddeler halinde yazalım. Bakalım neymiş, ne değilmiş! “Sana bir iyi bir fena haberim var ilkin hangisini söyleyeyim?” sorusunun ilk yanıtı genel anlamda “ilkin kötüyü söyle” olur. Ikimiz de bu sual cümlesinin ve yanıtının bizlere verdiği yetkiye dayanarak müsaadenizle ilkin kötüden başlamış olalım şu demek oluyor ki zararlarından. Sonrasında finali iyi yapacağız söz!

            images (2)

Değişen teknolojinin zararları

Değişen teknolojinin zararları deyip duruyoruz, deyip duruyorlar sadece buradaki aslolan mesele direkt sağlığa etkilemesi aslına bakarsak. O yüzden biz işin sıhhat boyutu ile başlayacağız münazara müdafamıza!

 • Fazlaca kullanıldığı süre sıhhat problemlerine yol açabilir. Nedir bunlar? Devamlı bilgisayar başlangıcında olmak oturuş bozukluğuna neden olur. Böylelikle omurilik, boyun, bel ve sırt şeklinde bölgelerde ağrı yapabilir. Yanı sıra uzun süre ekrana bakmak göz tansiyonunu tetikleyebilir ve gözünüzde çakan şimşeklerle kendinizi aniden göz doktorunda bulabilirsiniz. Ve final; hoşgeldin astigmat!
 • Gürültü kirliliğinden şikâyet eder dururuz değil mi? Nereden basarlar bu kornaya, niçin hepimiz bağır çağır konuşur, niçin trafik bu kadar gürültülü şeklinde soruları arşınlar dururuz. Aslına bakarsak teknoloji bununla birlikte gürültü kirliğine de neden olur bu sebeple devamlı çalışan cihazlar, yoğun bir gürültüye sebep olur.
 • Çöp atıkları oluşturur hem de bir fazlaca çöp atığı! Küresel ısınma şeklinde çevre sorunlarının başlangıcında teknoloji ile ilişkili faktörler geliyor. Mesela teknoloji kullanan bir fabrikanın atıkları gene teknoloji kullanarak doğaya atılır. Öyleki karışık bir denklem ki doğaya zarar vermek için bile teknoloji kullanıyoruz.
 • Değişen teknolojinin bizi tembelleştirdiğini artık itiraf etmeye ne dersiniz? Uzaktan kumandalar, tek tık ile perdeyi kapamalar, ışıkları açmalar, yerimizden kalkmadan akıllı evler yardımıyla evi yönetmeler derken koltuk ile aramızdaki bağ kaçınılmaz oldu.
 • Ülkeler arası savaşlar iyi mi olur? Teknolojik gelişimlerine güvenerek. Ülkeler teknolojilerine güvenerek savaşır ve gene bu destek ile güç kazanır. Atom bombaları, kitle imha silahları, güzeler, biyolojik silahlar ve hatta cenk uçaklarının hepsinden hızla gelişen teknolojinin parmağı var.
 • Teknoloji toplumsal medyayı doğurdu, toplumsal medya da insanların aleyhine sonuçlanan bazı durumları. Ne demek bu, şu demek; toplumsal medyada paylaşılan bazı bilgiler hızla yayılır ve bu yayılma sonucunda insanların aleyhine bazı durumlar gelişebilir. Toplumsal medya devamlı pamuk şeker değildir, kimi zaman o pembe dünyanın içinde devasa bir zehir olabilir.
 • Sağlıktan sonrasında hızla gelişen teknolojinin en büyük ziyanı çevreye kim bilir… Yok, kim bilir değil direkt çevreye hatta! Kâğıt üretimini düşünün mesela. Biz çıktı alabilelim, koca koca sözleşmeleri, dosyaları kâğıda dökebilelim diye onlarda ağaç kesiliyor. Tabiat tahrip oluyor ve bunun neticesinde gene olan bizlere oluyor. Ağaçsız, oksijensiz bir dünya mı bizi bekliyor, biz bunu hak ediyor muyuz? Bunu bir düşünelim.

               internet-of-things-healthcare-applications-main

Değişen teknolojinin yararları

Tamam, zararları ile içimizi iyice şişirdik. Yazdığımız her bir maddede de haklıyız üstelik. Gelin görün ki çevreye daha dost olabilmek için elimizden geleni yapıyoruz sadece hızla gelişen teknolojinin nimetlerinden de yararlanmadan edemiyoruz. En basiti, bu yazıyı sizinle buluşturmamızın bile teknoloji yardımıyla bulunduğunu düşünürsek birazcık da iyi yanlarını ele almak gerektiğine inanıyoruz. Bakalım madalyonun diğer yüzü ne diyor…

 • İnternet der susarız. Vazgeçtik susmayız bu sebeple bu kelimeyi burada yalnız bırakmak istemiyoruz. Bugün tüm işimizi gücümüzü web ile yaptığımızı düşünürsek o olmasaydı halimiz nice olurdu? İnternet yardımıyla eriştiğimiz YouTube’dan para kazanmanın yollarını dahi arşınladığımıza nazaran biz en güzel maddeyi şuraya koyalım, diğerine geçelim.
 • Uzakları yakın eder! Uzak mesafelerin yarattığı tahribatı aza indirir. İletişim oluşturmak için posta güvercininin ayağına bağladığımız mektuptan medet umarken şimdi tek tık ile dünyayı ayağımıza getiriyoruz. Uzak mesafe aşklarının da işine yaradı bu iş; binlerce km uzaklıktaki “kalbimiz” koca koca uçaklarla derhal yanı başımızda!
 • İletişim için şahane bir vasıta. Aynı anda birçok insana ulaşabilmemizi sağlıyor. İnsanları bir araya toplamak için kolay bir yol. Üstelik meşakkatsiz, tek bir tık ile!

                          images

 • Değişen teknolojinin zararlarından bahsederken ilk maddeyi sıhhat kısmına ayırmıştık şimdi kendi tezimizi gene bir yarar ile çürütüyoruz. Kafamızın karışık bulunduğunu ilk paragrafta söylemiştik! Değişen teknolojinin verdiği zararların yol açmış olduğu sıhhat sorunlarını, gene hızla gelişen teknolojinin sağlamış olduğu faydalar ile gideriyoruz. Tıp alanında oluşturulan pencereler ile pek fazlaca hastalığın tedavisi gün yüzüne çıkıyor. Değişen teknolojinin meyvelerinden biri tıp alanındaki ilerlemeler.
 • Eğitim koşul diye bağırmaktan sesimiz kısıldı. Değişen teknolojinin en güzel kollarından biri eğitim. Teknoloji yardımıyla eğitimde de mühim gelişmeler oldu. Tebeşir tozlarını yuta yuta sildiğimiz tahtaların yerini alan akıllı tahtalar hem dersleri keyifli hale getiriyor hem de akılda kalıcılığı arttırıyor. Malum en küçük bir sinek uçuşu bile öğrencinin dikkatine tesir edebiliyor.
 • Dünyanın bir ucundaki sevdiklerimiz ile tek bir tık yardımıyla görüntülü olarak konuşabiliyoruz. Gene eskilere gideceğiz fakat söylemeden geçemeyeceğiz; telgraf ile sevdiklerimizi çağırdığımız ya da “o ağacın altında” buluşmak için saatler harcadığımız dönemleri düşünürsek şimdi kolay bir bağlantı ile sevdiğimizi canlı şeklinde karşımızda bulmanın verdiği hazzı yaşıyoruz.
 • Teknoloji yardımıyla yaşam kolaylaşır, işimiz pratikleşir. İnternetten alışveriş dahi yapabildiğimizi düşünürsek biz bu görmeden alma işinin pratikliğini bir fazlaca sevdik sanki.
 • Günlük yaşamımıza da tesir eder. Kullandığımız minik ev aletlerinden tutun beyaz eşyaya ve hatta asansöre kadar pek fazlaca alanda yarar sağlar. Bak bak bitmeyen binalara asansörle 2 dakikada çıkmak denen bir şey var şu hayatta!
 • Eğlence, müzik, beyazperde, tiyatro, reklam sektörünün de çarkı teknoloji ile dönüyor. Teknoloji yardımıyla hem teknik bakımdan kar sağlıyor hem de hedef kesime yetişebilmek için teknolojiyi bir vasıta olarak kullanıyor. Haliyle teknoloji bir anlamda eğlencenin de bizlere ulaşmasına vesile oluyor.
 • Basım ve gösterim sektörünün kullandığı her şey teknolojiye emanet. Bu sayede binlerce baskı yapılıyor, onlarca haber yayınlanıyor ya da yayımlanıyor. Haliyle haberlere erişim de hız kazanıyor.

Biz bu iki denklem içinde kalmış olsak da hızla gelişen teknolojinin yararı ve ziyanı kafa kafaya gidiyor sanki. Bir taraftan zarar görürken, verdiği tahribatı gene teknoloji ile telafi ediyoruz. Buna bir kısır döngü diyelim ve bir öteki yazı mevzumuz için harekete geçelim en iyisi. Bu mevzu bitmez! Biz teknolojiye teşekkür edip, nimetlerinden faydalanmaya devam edelim en iyisi; zararlarını da daima dimağımızda tutarak…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir