Pazar , 24 Ekim 2021
Devre Anahtarlama - Circuit Switching 1 – circuit switching

Devre Anahtarlama – Circuit Switching

Devre anahtarlama yöntemi birbiriyle iletişimde bulunacak iki uç sistem arasında iletişime geçilmeden önce uçtan uca bir yol belirlenmesi ve veri aktarımının bu yol üzerinden gerçekleşmesi esasına dayanır. Günlük yaşantımızda kullandığımız telefon şebekesi devre anahtarlama yöntemi için iyi bir örnek olarak verilebilir. Karşıdaki bir telefon abonesiyle konuşmak için numara çevrilir ve bağlantının kurulması beklenir. Eğer bağlantı kurulamazsa görüşme yapılamaz.

İki uç nokta arasında bağlantı kurulurken birçok anahtardan geçilir. Yapılan konfigürasyon ve performans değerlerine göre en uygun yol seçilir. Devre anahtarlamada gönderilen veri paketlerinin başına alıcı ve gönderen adresleri konulmasına gerek yoktur. Çünkü iki uç nokta arasında veri aktarımı süresince kullanılacak sabit bir yol vardır.

Devre Anahtarlama - Circuit Switching 2 – image 12
Devre Anahtarlama Uygulaması
Devre anahtarlamalı uygulamalar ağ teknolojilerinde oldukça fazla kullanılırlar.

En önemli özelliği var olan hat ile ağ içerisinde istenilen bir yere bağlantı yapılabilmesi ve aktarım işi bitince bu bağlantının koparılarak başka yerlere bağlantı yapılabilmesidir. Birçok uygulama devre anahtarlamalı iletişimin sunduğu kriterlere uygun aktarım ortamına ihtiyaç duymaktadır.

Gerçek zamanlı uygulamalar, paketlerin gecikme hızının hesaplanabilmesini ve aktarım ortamının garantili bir aktarım ortamı olmasını isterler. Bu tür uygulamalara en iyi örnek olarak video konferans (görüntülü haberleşme) verilebilir. Video konferans uygulamalarında servis kalitesi (QoS–Quality of Service) çok önem taşımaktadır. Aynı şekilde paketler alıcısına sırası ile ulaştırılmalıdır. Aktarım ortamında yaşanabilecek anlık gecikmeler görüntü ve sesin senkronizasyonunun bozulmasına yada görüntünün alıcı tarafta donup kalmasına sebep olmaktadır. Benzer şekilde IP üzerinden ses teknolojisi (VoIP–Voice over IP) uygulamaları da bu anahtarlamaya örnek gösterilebilir.

Gönderen ve alıcı uç sistemlerin adreslerinin paketlerin başlıklarına yazılmamasından dolayı hattın gerçek band genişliği sadece verinin taşınması ve işaretleşme için kullanılmaktadır.

Devre anahtarlamalı yöntemin uygun olmadığı ortamlar, aktarım süresinin bağlantı süresinden kısa olduğu ve trafik yoğunluğu ani değişen uygulamalardır. Aktarım süresi bağlantı süresinden kısa ise iletimden evvel bir bağlantı yolunun oluşturulması paketin erişim süresinin normal erişim süresinden uzun olmasını sağlamaktadır. Bu ortamlarda gecikme süresi gereksiz yere arttırılmış olacaktır. Ani değişen trafik yoğunluğuna sahip uygulamalarda ise iletim öncesi yol oluşturulması esnasında seçilen en uygun yol, iletim esnasında trafik yoğunluğuna sahip olabilir ve uygun bir yol olma özelliğini kaybedebilir. Böylece paketin alıcısına erişim süresi yanlış bir uygulama sonucu uzayabilir ya da paket alıcısına ulaşamadan kaybedilebilir.

Devre anahtarlama yöntemin uygun olmadığı ortamlara örnek olarak istemci sunucu mimarisine dayanan yerel alan ağlarının birbirine devre anahtarlamalı bağlanmasını gösterebiliriz. İstemcilerin sunuculara gönderdiği paketler genelde kısa veri paketlerdir. Bu paketler ağ üzerinde fazla bir ağ trafiği yaratmazlar. Sunucu ise istemciden gelen bu istek paketlerini yanıtlarken büyük veri paketleri ile cevap verir ve ağ üzerinde büyük bir ağ trafiği oluşur. Artı olarak sunucu yanıt verene kadar iletim ortamı boş kalabilir. Bu da band genişliğinin gereksiz yere boşta kalmasına sebep olacaktır.

Bağlantı süresinin aktarım süresinden uzun olduğu ağ uygulamalarına örnek olarak kıtalararası veya uluslararası uygulamalar gösterilebilir. Bu tür bağlantılarda genelde uydu hatları kullanıldığından bağlantı süresinde yaklaşık 400 milisaniye uyduya erişim, 400 ms uydudan alıcıya erişim süresi olarak toplamda 800 milisaniyelik bir minimum bağlantı süresinden bahsetmek mümkündür. Devre anahtarlamalı bağlantılarda toplam iletişim süresi, bağlantının kurulmasına kadar geçen süre ile aktarım yapılması için geçen süre toplamına eşittir. Devre anahtarlamaya uygun ortamlarda aktarım süresi bağlantı süresinden uzun olduğu için toplam aktarım süresini her zaman aktarım süresi belirlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir