Pazar , 24 Ekim 2021
docker
docker

Docker vs Sanal Server

Docker, konteyner teknolojisini kullanarak uygulama geliştirmeyi, konuşlandırmayı ve çalıştırmayı kolaylaştıran open source bir platformdur. Günümüzde Google, IBM ve Microsoft gibi şirketlerin kullanımıyla popüler hale gelmiştir. Docker’ın, sanal makinalara kıyasla daha esnek bir yapıya haiz olması ve tamamen parasız olması tercih sebebi olmaktadır.

Konteyner özetlemek gerekirse Docker Engine tarafınca çalıştırılan ve birbirlerinden izole edilmiş işlemlerin her birine verilen isimdir. Geliştiriciler, geliştirme ortamlarını bu konteynerlar içine lüzumlu konfigürasyonları ile beraber paketleyerek istedikleri ortama aktarabilirler. Deniz taşımacılığından esinlenilen bu yapı hem geliştiriciler hem de sistem yöneticileri açısından bir oldukca problemi ortadan kaldırmaktadır.

Docker vs Sanal Server 1 – docker ve sanal makine1
Docker vs. Virtual Machine

Docker ve Sanal Makina Arasındaki Farklar

Docker, uygulamaları tek bir işletim sistemi üstünde konteyner yapılarını kullanarak izole eder. Sanal makine teknolojisinde ise Hypervisor vasıtasıyla üstünde bulunan sistemler işletim sistemi seviyesinde izole edilir. Bu mimari yapı farkından dolayı Docker sanal makinalardan daha dinamik bir yapıya haizdir.

Docker’ın kaynak yönetimi mevzusunda da sanal makinalardan bir adım önde bulunduğunu söylenebilir. Tamamen sanallaştırılmış bir sistem bir tek kendisine ayrılan deposu kullanabilir ve minimal bir seviyede kaynak paylaşımı yapabilir. Docker ise sistemde çalışan konteynerlar içinde kaynak kullanımını akıllı bir halde yapabilir.

Yazılım geliştirme sürecinde en büyük sorunlardan birisi yazılımın sunucu ortamına taşınmasıdır. Docker bu mevzuda da oldukça etkilidir. Ağ, depolama ve işletim sistemi şeklinde bilgileri uygulamadan soyutlaştırarak, uygulamayı tüm bu detaylardan özgür bırakmayı hedefler. Bu sayede oluşturulan bir konteyner başka bir ortama taşındığında çalışacağının garantisini verir.

Docker Güvenli mi?

Konteynerların tek bir işletim sisteminde emek vermesi, akıllara güvenlik sorununu getirmektedir. Docker bu mevzuya yazılımsal çözümler getirmiştir. Konteyner içinde çalışan uygulamalar başka bir konteyner içindeki uygulamayı aksi belirtilmedikçe göremez ve etkileyemez.

Gene de aynı makinada bulunan konteynerların ortak kernel kullanımı geliştiricileri kaygılandırmaktadır. Docker şuan için sanal makinaların verdiği güveni veremeyecek şeklinde gözükse de bu teknoloji yakın gelecekte daha da olgunlaşıp stabil ve güvenilir bir hale gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir