Pazartesi , 25 Ekim 2021
kütle-çekimi-erik-verinde

Einstein ile Kıyaslanan Fizikçi: Kütle Çekimi Diye Bir Şey Yok

Hollandalı kuramsal fizikçi Erik Verlinde, büyük fikirler söz mevzusu olduğunda kendisini {hiç de} geri tutmayan bir bilim insanı olarak biliniyor. 2009 senesinde ortaya attığı kütle çekim teorisi yardımıyla Verlinde, kütle çekimi tamamen değişik bir halde ele almıştı. 

Verlinde, 2009 senesinde ortaya attığı hipotezinde kütle çekiminin fundamental bir güç olmadığını, evreni dolduran informasyon arasındaki etkileşimden kaynaklı olarak ortaya çıkan bir güç bulunduğunu öne sürmüştü.

kütle-çekimi-erik-verinde

Bu kuram, evreni açıklamak mevzusunda başarıya ulaşmış bir model sunuyor. Ek olarak evrenin büyük kısmını oluşturduğu söylenen fakat hemen hemen gözlenmeyen karanlık maddeye de bu teoride gereksinim kalmıyor. Verlinde şimdi hipotezini gerçek anlamda konsept haline getirerek bir kuram olarak ortaya atmaya hazırlanıyor. 

Verlinde, insanların ilk fikirlerini niçin anlamakta güçlük çekmiş olduğu mevzusunda bir fikre de haiz. Kütle çekimi mevzusunda ilk olarak Newton, cisimleri çeken kuvvet bulunduğunu söylemişti. Ondan sonra Einstein ise uzay dönemin kütle ve enerji çevresinde bükülmesi olarak açıklamıştı. 

Verlinde, 2011 senesinde yayımladığı makalede kütle çekiminin ‘materyal varlıkların pozisyonlarıyla ilgili bilgiden meydana gelen entropik bir güç bulunduğunu’ söylemişti. Bilim insanının teorisi kuantum dolaşıklığa ve kara delik fiziğine dayanıyor. Kütle çekimini ortaya çıkaran şey, ufak parçaların kuantum dolaşıklık bilgilerinden başka bir şey değil. 

Fikirlerini ilk olarak 2009 senesinde açıklayan bilim insanı, görüşlerini teoriye dökme aşamasına geldiğini söylüyor. Geçtiğimiz 10 yılda mevzu hakkında daha derin bilgiler elde ettiklerini söyleyen Verlinde, 2009’daki açıklamaları üstünde ciddi bir sav yazmayı planlıyor. 

erik-verlinde

Verlinde, kütle çekiminin en azından bildiğimiz ya da bildiğimizi sandığımız haliyle var olmadığını söylüyor. Bu iddialar elbet büyük münakaşa yarattığı için başka bilim adamları tarafınca da denetim ediliyor. Leiden Gözlemevi, 2016’da yapmış olduğu çalışmada hipotezin anahtar varsayımlarından birinin doğru bulunduğunu kabul etti. 33 binden fazla  galaksinin incelenmiş olduğu çalışmada Hollandalı bilim insanının teorileri doğrulandı, hem de karanlık maddeye gerek kalmadan. 

2017 senesinde ise Princeton, Verlinde’in fikirlerinin cüce galaksi hareketleriyle tutarsız bulunduğunu söylüyor. Bazı kişiler, Hollandalı fizikçiyi fikirlerini oldukça erken açıklamakla suçluyor. Hipotezin ilkin kontrol edilmesi ve matematiksel hale dökülmesi gerekiyor. 

verlinde-kütle-çekim-teorisi

Verlinde’e şüpheci ya da eleştirel yaklaşanlar olsa da büyük dikkat çeken bir teoriye imza atmaya hazırlanıyor. Bilim insanı, halihazırda 700 defadan fazla alıntılanan makalesiyle Spinoza Ödülü kazanmış bir isim olarak göze çarpıyor.

Araştırmacının kendisi de genel olarak bilginin yapısal bir etmen olarak görülmeye başlandığı varsayımının daha oldukça kabul gördüğünü söylüyor. Kim bilir uzun süre sonrasında çıkan bu kuram, çağımızda temel fizik ilkelerinin bir kez daha gözden geçirilmesini elde edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir