Pazartesi , 25 Ekim 2021

Hücre Anahtarlama (Cell Switching)

Hücre anahtarlamalı yöntem kısmen devre anahtarlamalı yönteme benzemektedir. Temel olarak farkı, aktarım için “hücre” olarak adlandırılan kısa ve sabit uzunlukta veri paketleri kullanılmaktadır.

Bu yöntemde, iletişimden önce uç sistemler arasında sanal bir bağlantı kurulmalı ve iki düğüm arasında sanal bir yol belirlenmelidir. Hücreler bu sanal yol üzerinden geçerek alıcısına ulaşır. Gönderilecek veri devre anahtarlamalı ağlarda olduğu gibi, gönderen ve alıcı adresi gibi bilgiler konulmadan gönderilir. Hücrelere sadece sanal yolun numarası yerleştirilir. Bu numara bağlantının kurulması esnasında verilir ve bağlantı koparılana kadar kalır.

Hücre anahtarlamalı yöntemin devre anahtarlamalı yöntemden kuvvetli olduğu yanı, küçük ve sabit uzunluklu hücreler kullanıldığından dolayı daha az donanım gereksinimine ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca daha hızlı ve port sayısı daha fazla ağ cihazlarının üretilmesini sağlamıştır. Bu yöntemde paket anahtarlamalı yöntemde olduğu gibi hücrenin bir önceki hücreden erken alıcısına ulaşması gibi bir durum gerçekleşmemesinden dolayı, alıcıda hücrelerin birleştirilip gerçek verinin elde edilmesinde hücrelerin bir ara bellekte tutulması gerekmemektedir. Bu sebepten dolayı büyük boyutlu ara belleklere ihtiyaç yoktur veya bu boyutta bir ara bellek varsa başka amaçlarla kullanılır.

Hücre anahtarlama yönteminde sanal yol oluşturulması için statik ve dinamik yöntem olmak üzere iki yöntem kullanılmaktadır. Statik yöntemde iki uç düğüm arasında sanal yol konfigürasyon düzeyinde yapılır. Dinamik yöntemde ise sanal yol iletişimden hemen önce kurulur ve işi bittiğinde koparılır.

Hücre anahtarlamalı ağlar ses, veri ve görüntü bilgilerinin aynı anda ağ üzerinden taşınması için güçlü bir mimariye sahiptirler. Çünkü her tür uygulamanın ihtiyaç duyduğu trafiği kaldırması mümkündür. Hücre anahtarlamalı yönteme örnek olarak ATM gösterilir.

Hücre Anahtarlamalı Ağ Ortamında Sanal Bağlantı
Hücre Anahtarlamalı Ağ Ortamında Sanal Bağlantı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir