Pazar , 24 Ekim 2021
Paket Anahtarlama
Paket Anahtarlama

Paket Anahtarlama (Packet Switching)

Paket anahtarlama ağ teknolojilerinde en fazla kullanılan anahtarlama yöntemidir. Bu tür anahtarlama geniş alan ağı teknolojilerinde “paket yönlendirme (packet routing)”, yerel alan ağı teknolojilerinde “paket aktarımı” olarak anılmaktadır. Paket anahtarlamalı bir ağ ortamında bulunan bir bilgisayar başka bir bilgisayara veri göndermek istediğinde, veriler paketlere bölünür. Paketin başlık kısmına alıcı ve gönderen adresleri gibi birkaç bilgi eklendikten sonra bu paketler iletim ortamına bırakılırlar. Paketler alıcısına kadar birçok noktadan geçerler. Aynı verinin farklı parçalarını içeren paketler alıcısına giderken farklı düğümler üzerinden geçerek alıcısına ulaşabilir. Gönderen tarafından yeni gönderilmiş bir paket, önce gönderilen paketten daha evvel alıcı tarafına ulaşabilir. Bu gibi durumlar için paketler alıcı tarafında geçici bellek üzerinde tutulur ve bekletilen paketten evvel gelmesi gereken paketler beklenir.

Paket Anahtarlama
Paket Anahtarlama

Paket anahtarlamalı yöntemde bir hat birden çok uygulama ve kullanıcı tarafından kullanılabilir. Veri paketleri aynı olsa bile paketler birbirinden farklı olarak yola çıkarlar ve alıcılarına ulaştırılırlar. Alıcıya ulaşana kadar ara noktalardan geçen paketler hattı boş buldukları zaman ilerler. Bu yöntem çok kullanıcılı yerel alan ağlarının birbirine bağlanması için iyi bir çözüm olarak kabul edilmiştir. Hattın boş olması durumunda hattın kapasitesi herhangi bir uygulama veya kullanıcı tarafından kullanılabilir.

Paket anahtarlamalı yerel alan uygulamaları çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

IP ve IPX uygulamalarında protokoller paket anahtarlamaya dayanmaktadır ve paketler alıcılarına geniş alan ağı düğüm noktalarından geçmediği sürece ağ içinde direk olarak ulaştırılırlar. Eğer paketler geniş alan ağı düğüm noktasından geçeceklerse bu düğüm noktalarında mutlaka OSI başvuru modelinin üç katman seviyesinde işlevlere sahip bir ağ cihazı kullanılmalıdır. Çünkü bilindiği üzere yönlendirme işlevleri üçüncü katman seviyesinde tanımlanmıştır.

Paket anahtarlama yöntemi düşük maliyetli ve esnek bir bağlantısı olan ağ ortamları sağlarlar. Bu ağ ortamlarının üzerindeki her uç bilgisayar diğer bir uç bilgisayar ile iletişimde bulunabilir. İletişimde bulunacak sistemler paket anahtarlamalı ağ üzerinden bir oturum başlatabilirler ve ağa bağlanma hızları farklı olan uç bilgisayarlar arasında bile karşılıklı iletişim imkanı sağlanır. Paketlerin ilerleme hızını iletişim kuran uç bilgisayarların ağa bağlantı hızı belirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir