Pazartesi , 25 Ekim 2021
darbe kod modülasyonu
darbe kod modülasyonu

PCM (Darbe Kod Modülasyonu)

Analog sinyali sayısal sinyale çeviren bir sayısal iletim tekniğidir ve günümüzde en çok uygulanan yöntemlerden biridir. Kısaca çalışma yapısı şöyledir;

Analog sinyal belli zaman aralıklarla örneklenir. Analog sinyalden alınan örneklerin daha önceden belirlenmiş olan genlik değerlerine yuvarlanır. Kuantalama değerlerinin her birine  karşılık gelen daha önce belirlenmiş sayıda bit içeren bir kod üretilir.

PCM (Darbe Kod Modülasyonu) 1 – image 9
Darbe Kod Modülasyonu

Darbe Kod Modülasyonu Çeşitleri

Bir kaynaktan bir hedefe darbeleri aktarmada kullanılan farklı darbe modülasyonu yöntemleri mevcuttur. Kesikli dizi biçimindeki bilgi, darbe dizisinin bazı değişkenlerini modüle etmede kullanılır. Buna göre değiştirilebilecek parametreler, darbenin genliği, süresi ve konumudur.

Darbe genlik modülasyonu (Pulse Amplitude Modulated, PAM) : Sabit süreli, sabit konumlu bir darbenin genliği, bilgi işaretine bağlı olarak değiştirilir.

Darbe genişliği modülasyonu (Pulse Width Modülation- PWM) : Bu yönteme bazen darbe süresi modülasyon (PDM), ya da darbe uzunluğu modülasyonu (PLM) da denir. Bu yöntemde darbe genişliği, bilgi işaretinin genliği ile orantılıdır.

Darbe konumu modülasyonu (Pulse Position Modulation, PPM) : Sabit genişlikli bir darbenin konumu, önceden belirlenmiş bir zaman bölmesi içinde bilgi işaretinin genliği ile orantılı olarak değiştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir