Pazartesi , 25 Ekim 2021
Ethernet Üzerinden Noktadan Noktaya İletişim Protokolü
Ethernet Üzerinden Noktadan Noktaya İletişim Protokolü

PPPoE – Point to Point Over Ethernet

PPPoE, ADSL bağlantı teknolojisinde kullanılan bir yöntemdir. PPPoE istemci yazılımı, ADSL ile bağlanacak olan istemci bilgisayara yüklenir(Çevirmeli ağ bağlantısı gibi). Bağlantı gerçekleştirildiğinde kullanıcı adı ve parolası kontrolü zorunludur. Birden fazla bilgisayarın bağlandığı uygulamalar için daha yaygın bir kullanımından bahsetmek mümkündür. PPPoE iki bölümden oluşmaktadır:

  • Keşfetme Bölümü: Bu aşamada, bağlanan istemci bir başlangıç paketi yayınlar. Karşı taraftaki DSLAM teklif paketi gönderir. Bu işlem bağlantı hızının karşılıklı olarak kararlaştırılmasını sağlar. İstemci bir unicast(tek adresli yayım)  bir oturum açma paketi yayınlar. DSLAM bu paketi işler ve bir onay paketi gönderir.
  • Noktadan Noktaya Oturum Bölümü: İki uç nokta arasında LCP konuşma paketleri gönderilir, kimlik doğrulama gerçekleştirilir(Authentication). Kimlik doğrulama sağlanınca IPCP protokolü çalışır ve istemciye bir IP adresi atanır. Artık PPPoE oturumu açılmıştır. Bundan sonra iletişim, herhangi bir noktadan noktaya oturumdaki gibidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir