Cuma , 14 Mayıs 2021
Siber Saldırgan Türleri 1 – siber saldirgan tipleri 5e785aa2513d8

Siber Saldırgan Türleri

Siber saldırganların motivasyonları ün yapmak, para kazanmak yada ideolojik olabilmektedir. Siber saldırgan tipleri ve özellikleri;

Script Kiddies

Bu tipler genel anlamda web üstünde buldukları hazır araçlar ile hücum halletmeye çalışırlar. Network, kodlama, işletim sistemi, veritabanı vb. konulardaki detayları kısıtlıdır. Çoğu zaman meraklarına yenik düşerek bu işi yaparlar. Bilgisizce kinetik ettiklerinden dolayı yaptıkları saldırılar büyük zararlara yol açabilmektedir.

Hackerlar

Çeşitli neden ve motivasyonlarla sistemlerine sızmaya çalışan ak, gri ve kara şapkalı olarak adlandırılan gruptur. Network, kodlama, işletim sistemleri,veritabanı vb. mevzularda kafi bilgiye sahiptirler. Bu bilgilerini iyi amaçlar için kullanıyorlarsa ak şapkalı, fena amaçla kullanıp çıkar elde etmeye çalışıyorlarsa kara şapkalı, ikisinin ortasında bir yerlerde gidip geliyorlarsa gri şapkalı hacker diyoruz.

Organize Gruplar

Siber suçlular, hacktivistler ve devlet destekli bilgisayar korsanları bu grupta yer alır. Siber suçlular çoğu zaman denetim, kuvvet ve zenginlik odaklı ustalaşmış kabahat gruplarıdır. Hacktivistler, amaçları doğrultusunda kendileri için mühim olan mevzularda farkındalık oluşturmak için siyasal açıklamalar yaparlar. Devlet destekli bilgisayar korsanları ise hükümetleri adına danışma toplar ya da çeşitli saldırılar yaparlar. Bu saldırganlar çoğu zaman yüksek donanımlıdır ve iyi finanse edilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir