Pazartesi , 25 Ekim 2021

TCP / IP (Transmission Control Protocol / Internet Protocol) ve INTERNET

TCP/IP bir protokol kümesidir. Her türlü bilgisayarın birbiriyle karşılıklı çalışabilmesi için en yaygın kullanılan protokol kümesidir. Özellikle Internet ortamında da TCP/IP protokol kümesinin kullanılması nedeniyle TCP/IP kullanımı yaygınlaşmıştır.

İnternet bir geniş alan ağıdır. Üzerinde binlerce hatta on binlerce yerel alan ağı, milyonlarca bilgisayar vardır. Bilgisayarlar üzerinde çalışan işletim sistemleri çok çeşitlidir. Genel olarak Linux, Unix, Microsoft Windows ailesi, NetWare işletim sistemleri kullanılsa da daha farklı işletim sistemleri de kullanılmaktadır. Bütün bu işletim sistemleri bu kadar ayrı olmalarına karşın tek bir TCP/IP protokol kümesi ile birbirleriyle iletişim kurabilmektedirler. Teknik açıdan bakıldığında, TCP/IP ve Internet hemen hemen aynı anlama gelmeye başlamıştır.

Internet mimarisi katmanlı bir yapıya sahiptir. Bu yapı OSI başvuru modelinde olduğu gibi yedi katman değildir sadece dört katman tanımlıdır.  İletişim yapılması maksadıyla yapılan bütün işler dört katmana ayrıştırılmıştır. Her katmanda yapılacak görevler, protokol tanımlamaları yapılarak belirlemiştir. TCP/IP bu protokollerin oluşturduğu kümeye verilen genel isimdir. TCP ve IP kendi başlarına birer protokol olarak sayılırken TCP/IP bu protokollerin oluşturduğu protokoller kümesine verilen adlandırmadır. TCP/IP dünya üzerindeki ticari ve araştırma amaçlı birçok ağ ortamında yaygın olarak kullanılmaktadır. Küme içerisindeki bütün protokol tanımları açık olup herkes tarafından serbest bir biçimde kullanılabilmektedir.

TCP / IP Mimarisi

TCP/IP bir protokol kümesine sahip olduğundan dolayı katmanlı yapıdadır. Uygulama programlarının bulunduğu katman sayılmaz ise TCP/IP dört katmana sahiptir. Bu katmanlar uygulama, ulaşım, yönlendirme ve fiziksel katmandır.

tcp ip protokolü
TCP/IP Mimarisi ve Katmanları

Ulaşım katmanında TCP ve UDP protokolleri, yönlendirme katmanında IP ve ICMP protokolleri tanımlıdır. Fiziksel katman içinse herhangi ek bir tanımlama yapılmamış olup var olan fiziksel katman tanımlamaları kullanılmıştır. Her katmanda birden fazla protokol olduğu görülmektedir. Fakat bir uygulama çalıştırıldığında her katmanda belli bir protokol çalıştırılmaktadır.

Uygulama programları çalıştıkları süre içinde TCP/IP protokol kümesinin uygulama katmanındaki protokoller ile etkileşim içerisindedirler. Bu protokoller sayesinde iletişim içerisinde bulunabilirler. Örnek olarak TELNET protokolü ağ içerisindeki başka bir bilgisayarı kontrol etmek için kullanılır. Bir TELNET uygulaması TELNET protokolünde tanımlanan kurallar sayesinde uç bilgisayarın kontrol edilebilmesini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir