Cuma , 30 Temmuz 2021
Teleskop 1 – teleskop1

Teleskop

Gözlerimiz sayesinde bir çok şeyi görebilir özellikle uzay alanında, gezegenler, gök cisimleri, uydular, meteorlar ve kuyruklu yıldızları görebiliriz. Bunların dışında işi daha ileri götürmek adına misal Uranüs‘ün halkalarını ya da ayın meteorlarının çarpması sonucunda oluşan kraterleri görmek isteyebiliriz. Bunun sonucunda ne yapacağız derken ihtiyacımıza hemen dört asırdır hayatımızda olan Teleskop ortaya çıkıyor.

Teleskop Nedir ?

Eş anlamlısı IrakGörür olan Teleskop, sonsuzda yer alan bir nesnenin gerçek olan görüntüsünü, içbükey bir yapıya sahip aynadan yapılmış olan merceğinin odak düzleminde verilmesini ve gökbilimi ile ilgili gözlemlerde daha çok kullanıldığı bilinen optik aygıt olarak tanımlayabiliriz.

Teleskobun Tarihi

Teleskop ile ilk yapılan ilk araştırma çalışmaları 17. yüzyılın başlarındaki Hollanda’ya kadar dayanmaktadır. Mercekli yani diğer bir kavramıyla Kırıcı teleskobu 1608 yılında bir gözlükçü olan Hans Lippershey yapmıştır. Gözlükçünün yaptığı bu teleskop, tarihte bilinen ilk teleskoptur.

Gözlükçünün bu icadından İtalyan bilim adamı Galileo, 1609 senesinde haberdar olur. Bunun üzerine 1 ay geçmeden kendi teleskobunu yapar ve kısa bir zaman içerisinde daha çok çalışarak teleskobu geliştirir.

Teleskobu gökyüzü çalışmalarında ise ilk olarak 1609 senesinde Thomas Harriot kullanmıştır.

Daha da gelişmeye başlayan teleskop üzerine çalışmalar da artmaya başladı ve bir zaman sonra ışık toplama elemanı ve objektifin kırıcı bir mercek değil de yansıtabilecek bir ayna olması fikri oluşmaya başladı. Bunun üzerine ise ilk aynalı teleskobu 1668 senesinde Isaac Newton geliştirmeyi başardı ve ortaya çıkartarak uzay araştırmaları adına büyük bir adım atmış oldu.

Newton bu geliştirdiği yansıtıcı teleskoplara ise Newtonian teleskopları adını verdi.

20 yüzyıl da ise teknoloji daha çok gelişmeye başladı ve radyo dalgalarından tutun gama ışınlarına kadar geniş bir yelpazeli dalga boyunda çalışmakta olan teleskoplar sahne almaya başladı. İşte bu teleskop türü olan Radyoteleskoplar ilk olarak 1937 senesinde faaliyete geçirilmeye başlandı.

Günümüze bakıldığında teknoloji o kadar çok gelişti ki bu teleskoplarında özellikleri oldukça arttırıldı. Uzay teleskopları ile teleskop teknolojisi gelişimini hızla sürdürmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir