Pazartesi , 25 Ekim 2021
datacenter tier
datacenter tier

Uptime Institute Tier Standartları

Uptime Institute veri merkezleri için standartlar geliştirilen bir kuruluştur. Tier 1, Tier 2, Tier 3 ve Tier 4 olarak 4 farklı standart ve sertifikaları uluslararası alanda kabul görmüş ve günümüzde veri merkezleri tarafından talep görmektedir. Bu sertifikaların oluşturulmasındaki amaç veri merkezlerinin sürekliliğini ve yedekliliğini sağlamaktır. Uptime; enerji, iklimlendirme, ortam izleme, güvenlik, yangından korunma ve kablolama gibi veri merkezi altyapı sistemlerini incelemekte ve bu sistemlerin sürekliliğini değerlendirmektedir. Veri merkezlerinin maliyet ve güvenilirlik seviyeleri Tier seviyelerine göre değişmektedir.

Uptime Institute Tier Standartları 1 – datacenter tier sertifikalari

Tier 1 – Basit Sistem

Büyük öneme sahip olmayan yapılarda, IT sistemleri için ofislerden ayrıştırılmış bir odada BT ekipmanları barındırılır. Bu sistem odaları anlık veya kısa süreli enerji kesintilerinden ve dalgalanmalardan korunmak amacıyla bir adet UPS cihazıyla desteklenir. Uzun süreli enerji kesintilerinde ise UPS’e enerji sağlamak amacıyla bir adet jenaratör bulunmaktadır. Sistem altyapısında herhangi bir yedeklilik olmadığı için planlı bir çalışma yapılacağı zaman sistemin önceden güvenli bir şekilde kapatılması gerekmektedir. Plansız oluşan kesintilerde ise BT sistemlerinin kesintiye uğraması söz konusudur.

Tier 1 seviyesinde bakım veya planlanmayan problemlerden dolayı yıllık 28.8 saat kesinti yaşanabileceği yani sistemde %99.67 oranında süreklilik sağlanabileceği öngörülmektedir.

Tier 1 Enerji Altyapısı
Tier 1 Enerji Altyapısı

Tier 2 – Yedekli Sistem

Tier 2’de Tier 1’ e ilave olarak BT sistem kesintilerini engellemek amacıyla enerji ve soğutma sistemleri yedekli olarak çalışmaktadır. Bu sayede
BT sistemleri enerji ve soğutma sistemlerinde bakım yapılacak olan bakımlardan etkilenmeden çalışmaya devam edebilirler. Dezavantajı ise yedekli olan bu sistemlerin enerji dağıtımları tek hattan yapılmaktadır. Bu nedenle enerji dağıtım hatlarında oluşacak problemler BT sistemleri etkileyecektir.

Tier 2 seviyesinde bakım veya plansız olaylardan dolayı yıllık 22 saat kesinti yaşanabileceği ve %99.75 oranında süreklilik sağlanabileceği öngörülmektedir.

Tier 2 Veri Merkezleri: Edicom Business Center, AB Network, S.A. Primary Data Center, Hewlett-Packard Centroamerica Datacenter Services. (Uptime Institute, 2016)

Tier 2 Enerji Altyapısı
Tier 2 Enerji Altyapısı

Tier 3 – Eş Zamanlı Bakım

Tier 3’de ilave olarak veri merkezi bileşenlerinde değişiklik ve bakım çalışmalarında BT sistemlerinin kapanmasına gerek kalmadan sistemlerin çalışmaya devam edebilmesi için enerji, yedekli dağıtım hatlarıyla otomatik enerji transferi yapan anahtarlar sayesinde dağıtılmaktadır. BT sistemleri birden fazla UPS ile beslenmektedir. Bu sayede BT sistemleri oluşan herhangi bir aksaklıktan etkilenmemektedir. Genellikle büyük veri merkezlerinde kullanılır.

Tier 3 seviyesinde tüm altyapı yedekli olduğundan dolayı sistem bakımlarında BT sistemlerini kapatmaya gerek yoktur. Sadece beklenmeyen arızalarda kesinti yaşanabilmektedir. Bu durum yıllık 1.6 saat kesinti yaşanabileceği ve sistemde %99.98 oranında süreklilik sağlanabileceğini göstermektedir.

Tier 3 Veri Merkezleri: Türk Telekom Gayrettepe veri merkezi, TURKCELL Gebze veri merkezi, Türksat Konya veri merkezi, Türkiye Finans Katilim Bankasi veri merkezi, Samsung SDS ICT, Fujitsu Services, Huawei Technologies Co., LTD K3 Cloud Container. (Uptime Institute, 2016)

Tier 3 Enerji Altyapısı
Tier 3 Enerji Altyapısı

Tier 4 – Hata Toleransı

Tier 4, Tier 3’ün üzerinde bütün altyapı hata toleransı mantığı ile tasarlanmıştır. Yani bütün tier seviyelerini kapsayan ilaveten hata toleransının en yüksek şekilde planlanmasıyla oluşan seviyedir. Bu seviyede birden fazla enerji üreticisinden yedekli olarak enerji temin edilir. Birden fazla ve fiziksel olarak birbirinden bağımsız ve bu bağımsız sistemlerin kendi içinde yedeği olan sistemler vardır. Bu sistemler BT sistemlerine (sunucu, depolama, ağ bileşenleri) birden fazla bağlantı yoluyla yedekli olarak bağlanmaktadır. Yedeklenen bütün sistemlerin arasındaki geçişler otomatik olarak sağlanmaktadır. Yatırım maliyetleri çok yüksek olduğundan genellikle üst düzey seviyede işlem yapan veri merkezleri tarafından tercih edilmektedir.

Tier 4 seviyesinde tam anlamıyla yedeklilik sağlandığından dolayı bakım zamanlarında kesinti yaşanmamaktadır. Beklenmeyen problemlerden dolayı yıllık 0,8 saat kesinti yaşanabileceği ve sistemin %99.99 oranında sürekliliği öngörülmektedir.

Tier 4 Veri Merkezleri: Switch SUPERNAP, Standard Bank Data Centre, Vodafone Shared Service Limited Data Center-A (Uptime Institute, 2016)

Tier 4 Enerji Altyapısı
Tier 4 Enerji Altyapısı

Uptime Institude Tier Karşılaştırmaları

 Tier ITier IITier IIITier IV
Bina TürüBağımlıBağımlıBağımsızBağımsız
Destek VardiyasıYok1 vardiya1’den fazla vardiya24 saat destek
Kabinet Başına Standart Enerji< 1 kW1-2 kW1-2 kW1-3 kW
Kabinet Başına En Fazla Enerji< 1 kW1-2 kW> 3 kW> 4 kW
Yükseltilmiş Zemin Yüksekliği12”18”30-36”30-42”
BT Yükünü Destekleyen Bileşenlerin KapasitesiNN + 1N + 1N + herhangi hata
YedeklilikYokVarVarVar
Dağıtım Kanalları111 aktif, 1 alternatif2 eş zamanlı aktif
Eş Zamanlı BakımHayırHayırEvetEvet
Beklenen Kesinti Süresi28,8 saat22 saat1,6 saat0,8 saat
Süreklilik Oranı% 99,67% 99,75% 99,98% 99,99
İlk Kurulum Tarihi1965197019851995

Uluslararası alanda geçerlilik gösteren ve kapasite, yedeklilik, hata toleransı konularına odaklanan Uptime kuruluşunun sahip olduğu 4 farklı sertifikasyon için farklı zorunluluklar vardır. Tier sertifikalarına sahip olmak için bu zorunlulukların yerine getirilmesi gerekmektedir.

TeknoUzay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir