Pazartesi , 25 Ekim 2021
uygulama katmanı
uygulama katmanı

Uygulama Katmanı Protokolleri

Uygulama katmanı içinde tanımlı olan protokoller bir üstünde çalıştırılan uygulama programlarına hizmet verirler. Bu protokollerin bir üstünde kullanıcının doğrudan etkileşimde bulunduğu programlar (kullanıcı arabirimleri), bilgisayar kaynaklarına başka kullanıcıların erişimini sağlayan hizmet programları bulunmaktadır. Uygulama katmanında bulunan protokoller aşağıdadır.

SMTP (Simple Mail Transport Protocol)

Ağ ortamındaki kullanıcılar arasında mail haberleşmesi kurallarını düzenler.

SNMP (Simple Network Management Protocol)

Ağ içerisinde bulunan ağ cihazlarının yönetimi için kullanılan bir protokoldür. SNMP desteği olan cihazlar SNMP mesajları ile uzaktan yönetilebilir. Bunun için ağ cihazları üzerinde SNMP parçası (SNMP Agent) bulunmalıdır.

TELNET

Bir kullanıcının başka bir sisteme girerek, o sistemi kullanmasını sağlayan bir uzak bağlantı protokolüdür .

FTP (File Transfer Protocol)

İki bilgisayar arasında dosya transferi için kullanılan protokoldür. Internet üzerinde iki bilgisayar arasında dosya aktarımı için kullanılan temel protokoldür.

NNTP (Network News Transport Protocol)

USENET postalama hizmetinin çalıştırılmasını sağlar.

HTTP (Hyper Text Transfer Protocol)

Web sayfalarının bilgi alışverişini sağlar.

Uygulama katmanı protokollerinin her birinin sunucu ve istemci tarafında çalışmak üzere iki farklı şekli bulunmaktadır. Sistemler eğer hizmet veren (sunucu) konumunda iseler bu protokolün sadece sunucu uyarlamaları yüklenir. Sistem eğer kullanıcı seviyesinde çalışan bir sistem ise protokolün istemci uyarlamaları yüklenir. Örnek olarak bir bilgisayar üzerinde FTP hizmeti verilmek isteniyorsa bu bilgisayar üzerinde FTP sunucusu kurulmalıdır. Bu bilgisayardan FTP ile dosya transferi yapmak isteyen kullanıcılar ise bilgisayarlarına FTP istemcileri kurmalıdırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir